Telefon Neden Çok Isınır?

Telefon Neden Çok Isınır?
01.10.2022 14:50
Telefon kullanımının çok arttığı bu günlerde birçok kişi tarafından telefon ısınması şikayetleri gelmektedir. Telefon neden çok ısınır, telefonun ısınması nasıl önlenir? Telefonu şarjda kullanmak telefona zarar verir mi ve Telefon güneş altında kalırsa ne olur? Telefonu tam dolmadan şarjdan çıkarmak zararlı mı, telefonu yüzde yüz şarj etmek doğru mu ve güneşte kalan telefona ne yapılır? İşte tüm detaylar.

Telefon ısınmalarının nedeni genellikle bataryalardan kaynaklanmaktadır. Orijinal olmayan sahte şarj aletleri kullanımı bataryanın hızlı şişip genleşmesine neden olmaktadır. Bu durum nedeniyle çoğu telefonun bataryası patlama tehlikesi altındadır. Sahte şarj aletleri ile telefonunuzu şarj ediyorsanız telefon şarjdayken kullanılmaması gerekir. Telefon ısınmasına neden olan bir diğer durum ise telefon uzun süre kesintisiz şekilde kullanılmasından kaynaklanmaktır.

Telefonun Isınması Nasıl Önlenir?

Telefonunuzun ısınmasını önlemek istiyorsanız yapmanız gereken birkaç seçenek vardır. Özellikle telefonunuzu şarj ederken telefonunuzu kullanmanız bataryayı zorlayacağı için telefon ısınmaktadır. Bu nedenle telefon şarjdayken telefon kullanılmamalıdır. Ayrıca uzun süreli telefon kullanımları da telefonun ısınmasına neden olmaktadır. Bu durumu önlemek için telefonunuzu kesintisiz kullanmamanız tavsiye edilir.

Telefonu Şarjda Kullanmak Telefona Zarar Verir Mi?

Telefonu şarj olurken batarya kendi enerjisini doldurmaya çalışmaktadır. Bu nedenle telefon şarj olurken telefonu kullanmak bataryayı zorlayacak ve ısınmasına neden olacaktır. Hatta sahte şarj aletleri ile telefonunuzu şarj ediyorsanız, batarya fazla ısınıp genleşerek patlama gibi olumsuz durumlar oluşturabilmektedir. Bu nedenle telefon şarjdayken telefonun bataryasını zorlayacak oyun gibi şarjı bitiren aktiviteler yapılmamalıdır.

Telefon Güneş Altında Kalırsa Ne Olur?

Telefonun uzun süre güneş ışığına maruz bırakılması bazı olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Güneş ışığının yaratacağı sıcaklık belirli bir süre sonra pile, ekrana, şarj girişine ve diğer kısımlara zarar verebilmektedir. Güneş altında kalan telefon, yüksek ısı nedeniyle ekranının dokunmatiği de bozulabilmektedir. Hatta uzun süre güneş ışığına maruz kalan bataryalar ısınıp şişerek patlama tehlikesi yaratabilmektedir.

Telefonu Tam Dolmadan Şarjdan Çıkarmak Zararlı Mı?

Telefonunuzun şarjı tam dolmadan çıkarmak ve telefon şarjı bitmeden şarja takmak birtakım olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Telefonun şarjı tam dolmadan çıkarmak pil sağlığını olumsuz etkileyecektir. Özellikle İphone kullanan kişilerde pil sağlığının düşmesi telefonun çok hızlı bir şekilde şarjını kaybetmesine neden olmaktadır. Telefonun şarjı tam dolmadan çıkarılması pil sağlığına zarar verdiği için dikkatli kullanmaya özen gösterilmelidir.

Telefonu Yüzde Yüz Şarj Etmek Doğru Mu?

Telefonun şarjını yüzde yüz yapmak pil sağlığı için olması gereken bir durumdur. Eğer telefonunuzun şarjı tam dolmadan şarjdan çıkarıyorsanız pil sağlığınız bu durumdan olumsuz etkilenecektir.

Güneşte Kalan Telefona Ne Yapılır?

Telefonunuz güneş altında kalmışsa sıcaklığının düşürülmesi için serin bir ortama alınmalıdır. Ayrıca telefonun işlemcisini yorabilecek tüm uygulamaların ara planda silinmesi de gereklidir. Telefonunuzun ısısı azaldığı zaman uçak moduna almak da fayda sağlayacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir