Son Dönemlerde Popüler Olan Kablosuz Şarj Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Son Dönemlerde Popüler Olan Kablosuz Şarj Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
18.08.2022 18:06
Kablosuz şarj, son zamanlarda insanlar arasında popülerleşmeye başlamıştır. Bundan dolayı kablosuz şarj ile alakalı merak edilen konular çoğalmıştır. Kablosuz şarj aleti fiyatları nasıldır, nasıl kullanılır, bataryaya zarar verir mi, telefonu bozar mı, güvenli midir?

Kablosuz şarj teknolojinin gelişmesi ile popüler olmuştur ve hakkında bilinmesi gereken pek çok konu gelişmiştir. Kablosuz şarj, elektrik öncüsü Nikola Tesla'nın iki devre, bir verici ve bir alıcı arasında bir manyetik alan oluşturarak hava yoluyla elektriği iletme yeteneği olan manyetik rezonans eşleşmesini gösterdiği 19. yüzyılın sonlarından bu yana olmuştur. Kablosuz şarj, artan mobilite ve küçük nesnelerin interneti (IoT) cihazlarının bir şarj cihazından birkaç metre ötede güç almasına izin verebilecek ilerlemeler vaat ettiği için sağlık, otomotiv ve imalat endüstrilerinde çığır açıyor.

 Kablosuz Şarj Aleti Samsung Fiyatları Nasıldır?

 Samsung kablosuz şarj aleti fiyatlarının nasıl olduğu merak edilmektedir. Samsung kablosuz şarj aleti fiyatları 135 TL ila 1000 TL arasında değişmektedir.

 Kablosuz Şarj Aleti Nasıl Kullanılır?

 İlk olarak, kablosuz şarj cihazının güç adaptörünü bir elektrik prizine ve USB kablosunu kablosuz şarj cihazına takın. Kabloyu ilk bağladığınızda tabandaki gösterge ışığı yanıp sönecektir. Hazır olduğunuzda, telefonunuzu veya uyumlu cihazınızı (akıllı saat veya kulaklık gibi) kablosuz şarj cihazına yerleştirin.

 Kablosuz Şarj Aleti Bataryaya Zarar Verir Mi?

 Kablosuz şarj, kablolu şarjdan marjinal olarak daha fazla ısı üretir, ancak telefonunuzun pili için bir tehdit oluşturmaz. Kablosuz şarj, pilin şarj döngülerini normal olarak kullandığımız kablolu şarjlarımızdan daha çok etkilememektedir.

 Kablosuz Şarj Telefonu Bozar Mı?

 Kablosuz şarjın telefonu bozup bozmadığı endişe oluşturan bir konu olmuştur. Kablosuz şarjın telefonu bozma gibi bir özelliği bulunmamaktadır ve pek çok insan tarafından kullanılmaktadır.

 Kablosuz Şarj Cihazının Yapımı Nasıldır?

 Öncelikle bi bakır tel alıp 15 + 15 turluk bir bobin yapmanız gerekmektedir. Telin bir ucu 15 turdan sonra diğer ucu 15 turdan sonra gelecek şekilde yapmanız doğru olandır. Bobinde üç terminaliniz olacaktır. Bobinin bir terminalini adaptöre, bir terminalini 2n2222 transistör tabanına ve bobinin üçüncü terminalini 2n2222 transistörün kolektörüne bağlayacaksınız. Transistörün emitörünün de adaptörün diğer terminaline bağlanması lazımdır. Daha sonra 20 turluk başka bir bobin, cep telefonu için alıcı yapmanız ve mikro USB fişini buna bağlamanız lazımdır. USB kablosunun bir terminalini bobinin bir terminaline ve bobinin diğer terminalini USB fişinin başka bir terminaline bağlayın.

 Kablosuz Şarj  Cihazı Tavsiyeleri Nelerdir?

 2017'den bu yana yapılan 900 saatlik testlerin sonrasında, Belkin Boost Charge Kablosuz Şarj Standı 10W'nin akıllı telefonlar için en iyi şarj cihazı olduğunu belirlenmiştir. Çünkü iPhone'ları ve Android telefonları diğer akıllı telefonlardan daha hızlı şarj ediyor.

 Kablosuz Şarj Etme Sistemi Nasıl Çalışır?

 Tıpkı diğer yaygın olanlarda olduğu gibi kapalı bir demir çekirdeğin içine yerleştirilmiş bir birincil bobin ve bir ikincil bobinden oluşur. Birincil bobin akımına 50 Hertz sinüs dalgası voltajı uygulayarak, içinden akar, bu nedenle bir manyetik alan kuvvetine sahiptir ve bir manyetik akı yoğunluğu oluşturur. Ama en önemlisi, tüm çekirdekten geçen ve böylece ikinci bobine ulaşan bir manyetik akı yaratır. Yine de bu akının çok küçük bir kısmı diğer bobine ulaşamayacak ve böylece bir kaçak akı oluşturacaktır. Demir çekirdeğin manyetik geçirgenliği yaklaşık üç yüz ila on bin arasında olduğu için nispeten düşük bir dirence sahipken, bu davranışı aslında bir elektrik devresiyle karşılaştırabilirsiniz. Ütünün etrafındaki havanın geçirgenliği tek olduğundan çok daha yüksek bir dirence sahiptir. Akım bu durumda olduğundan, Manyetik akı en az direnç yolunu seçer. Çoğu demirden akacaktır, ancak kaçak akı hala mevcuttur ve çünkü sinüs voltajını başlangıçta primere uygularız. Bir sinüs akımı ve sinüs akısı yarattık ki bu da şans eseri sekonder voltaj indüklemek için ihtiyacımız olan şey. Üzerine bir yük bağladıktan sonra kablosuz olarak başarılı bir şekilde enerji aktardığımızı gözlemleyebiliriz.

 Kablosuz Şarj Güvenli Midir?

 Kablosuz şarjın güvenli olup olmadığı merak konusu olmuştur. Popüler inanışın aksine, kablosuz şarj kullanımı güvenlidir. Süreci çok dikkatli yönettiği için akıllı telefonunuzun piline zarar vermez. Evet, kablosuz telefon şarj cihazları EMF (elektrik ve manyetik alanlar) radyasyonu yayar, ancak yaydığı menzil oldukça düşüktür.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir