Spor Yaparken Çabuk Yorulmak Neden Olur?

Spor Yaparken Çabuk Yorulmak Neden Olur?
30.11.2022 20:52
Spor yaparken çabuk yorulmak neden olur? Spor yaparken ciğer yanması neden olur? Spor yaparken ciğer, çikolata, çekirdek yenir mi? Spor yaparken neden çok yoruluyorum? Gerek spora yeni başlayan kişiler gerekse de spor da uzun vakit geçirmiş bireylerin aklına birtakım sorular oluşabilmektedir. Bu soruların tüm cevaplarını sizler için bu yazımızda yanıtladık...

Spor yaparken çabuk yorulan kişilerin birçok nedenden dolayı bu yorgunluğu yaşayabildiği bilinmektedir. Bu nedenlerin birçoğu sağlığı tetiklese de düzensiz uyku ve stresli olma hali bile çabuk yorulmanın nedenleri arasında yer almaktadır.

·         1- Düzensiz uyku ile birlikte stresli olma hali,

·        2- Bahar alerjisi veya astım,

·        3- Spor yaparken kaslara fazla yüklenmek,

·        4- Anemi – Demir eksikliği,

·        5- Dehidrasyon – Vücudun susuz kalması,

·        6- Tiroit sorunları,

·        7- Hipoglisemi, spor sırasında çabuk yorulma sebebi olabilir.

Spor Yaparken Ciğer Yanması Neden Olur?

Spora büyük performansla aniden başlanır ise vücut hazır olmadığı için tepkiler verecektir. Yaş, cinsiyet, önceden spor yapıp yapılmadığı vs. unsurlar yapacağın spor branşlarını belirleyici etkidedir. Spor yaparken ciğer yanmasının temel nedeni solunan havadaki oksijen kaynaklıdır. Kişilerin koşu yapması yerine bu durumun geçmesi için hızlı tempolu yürüyüşler (45 dakikan az olmasın) tavsiye edilmektedir.

Spor Yaparken Ciğer Yenir Mi?

Dana karaciğeri sade olarak pişirirseniz eğer 100 gramında 147 kalori bulunur. Arnavut ciğerini kızarttığınızda ise 100 gramı 277 kalori içerir. Ciğerin kızartılarak tüketilmesi pek önerilen bir işlem değildir. Aksi takdirde sağlığınız için zararlıdır ve kilo alımını da arttıracaktır.

Ayrıca sporcular için dana ciğerinin amino asit değeri muhteşemdir. Kalorisi dikkate alınarak spor yaparken de ciğer tüketilebilir.

Spor Yaparken Çikolata Yenir Mi?

Çikolatanın pek bilinen bir özelliği olarak endorfin seviyesinde meydana gelen artış, çikolatanın iyi hissettirdiğini kanıtlar şeklindedir. Çikolata yemek sporcuya ihtiyacı olan morali depolama konusunda da yardımcı bir yiyecektir. Sporcular için çikolatanın rengi ne kadar koyu ise o kadar faydalı olacaktır. Bu bakımdan uzmanlar bitter çikolataları sporcular için tavsiye etmektedir. Spor yaparken de eser miktarda çikolata tüketimi sağlanabilir.

Spor Yaparken Neden Çok Yoruluyorum?

Spor yaparken erken yorulmak ya da aşırı yorulmak kişileri egzersiz programından soğutan ilk nedenlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kondisyon eksikliği, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar çabuk yorulmaya sebep vermektedir. Spor idmanlarında hep aynı programları çalışmak yerine arada sırada farklı spor programlarını da çalışmak gerekir. Spor yaparken çok yorulma sebeplerinden birisi de kişinin ilk etapta kendini çok zorlaması olacaktır. Başlangıçta fazla ağırlıklarla çalışmak yerine en küçük ağırlıktan başlanarak yükselmek az yorulmaya sebep verecektir.

Spor Yaparken Çekirdek Yenir Mi?

1 avuç ay çekirdeği yaklaşık olarak 210 kalori olarak hesaplanmıştır. Çiğ, tuzsuz, kavrulmamış ve özellikle de kabak çekirdekleri, içeriğinde bulunan minerallerden kaynaklı diyet ara öğünlerinde ve spor yaparken tercih edilebilir. İşlenen çekirdek çeşitlerinin kalori ve yağ miktarının da otomatik olarak artış göstermesiyle birlikte çiğ çekirdek kalori ve besin değeri açısından da ideal bir seçenek olacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir