Sosyal Medyada Fotoğraf Paylaşmak Dinen Uygun Mudur?

Sosyal Medyada Fotoğraf Paylaşmak Dinen Uygun Mudur?
02.01.2023 22:31
Sosyal medyada fotoğraf paylaşmak dinen uygun mudur, muska takmak haram mıdır, nazardan korunmak için “Maşallah” demek yeterli mi? Kişi öldüğü bir yerden başka bir yere defnedilebilir mi, boy abdesti ile namaz kılınabilir mi, İslam’ı yaşamak için bir tarikata veya cemaate bağlanmak şart mı? Din ve günlük hayatımızdaki farklı aktivitelere ait bilgileri sizler için araştırdık.

Sosyal medyada abartmadan bazı güzel anları paylaşmakta dinen bir sakıncası olmadığını düşünüyoruz. Tabi bazı din adamlarına göre hiçbir mümin özel hayatından bir şey paylaşmadan bunu kullanması uygun olduğunu dile getirmiştir. Fakat bazı alimlerde hayatın getirdiği yönde fazla ileriye gitmeden anlık olarak paylaşım yapılmasında bir sıkıntı olmayacağını söylüyor. Abartılı olmadan her şeyi paylaşmak yerine güzel ve mutlu anları paylaşmakta sıkıntı olmayacağı düşünülüyor.

Muska Takmak Haram Mıdır?

Muskayı yapma amacı onun dini açıdan uygun olup olmadığı hakkında bize yardımcı olur. Eğer muskayı kötü amaçlı büyü tarzı şeklinde yaptırdıysanız bu kul hakkına girdiği için Allah katında yeriniz olmayacaktır. Bu yüzden eğer korunmak ve göze gibi enerjilerden korunmak amaçlı takıyorsanız orada yazılan bir duadan ötürü kişilere herhangi bir günah yazılmaz. Tabi muska ile tuvalet ve bazı mahrem yerlere girilmemesi gerekir. Muska takan kişiler dikkat ederek üzerlerinden dua taşıdıklarını bilerek hareket etmelerinde fayda olacaktır.

Nazardan Korunmak İçin “Maşallah” Demek Yeterli Mi?

Nazardan korunmak için tek bir kelime yani Maşallah gerçek inanan kişiler için yeterli olur. Bu kısa ama sihirli olan kelime insanı en ufak gözden de koruyacak özelliğe sahiptir. Bu yüzden eğer sevdiğiniz ve etkilendiğiniz bir durum söz konusu olursa Maşallah kelimesi onun kötü gözü çekmemesini sağlayacaktır.

Kişi Öldüğü Bir Yerden Başka Bir Yere Defnedilebilir Mi?

Kişiler öldükleri yerlerden başka bir yere defnedilebilir. Yaşadığı yer ile gömülmek istediği yerler farklı olabilir. Bunda dinen bir sıkıntı yoktur. Özellikle memleketinden uzak yerlerde yaşayan insanların bu şekilde defnedilme işlemleri yapılır. Burada bir sıkıntı olmadan ve kişilerin isteklerine göre yapıldığı için defnedilir.

Boy Abdesti ile Namaz Kılınabilir Mi?

Evet, boy abdesti ile namaz kılınabilir. Bir sıkıntı olmaz. Ancak dikkat edilmesi gereken şey kuru bir yerin olmaması ve temiz olma şartı gereklidir. Eğer boy abdesti ile bu işlemleri tamamlıyorsanız namazınızı gönül rahatlığı içinde kılabilirsiniz. Dinin gerekliklerini yerine getirmekte namaz da önemli olduğu için her daim abdestli ve namazını kılacak şekilde olmakta yarar vardır.

İslam’ı Yaşamak İçin Bir Tarikata veya Cemaate Bağlanmak Şart Mı?

İslam’ı yaşamak için bir gruba dahil olmanız gerekmez. Allah için yaptığınız ve bunu gönülden gerçekleştirmeniz sizleri dini açıdan daha doğru yola girmenizi sağlar. Bu yüzden Allah katında bir gruba girmeniz gerekmeyecektir. Zaten o cemaatler ve çevresi yolundan şaştığı için bir müddet sonra dinden çıkma gibi olayların ortaya konması ile kişileri dinle bağlantılarını da koparır.

 

 

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir