Evlat Edinmek Caiz Mi?

Evlat Edinmek Caiz Mi?
13.10.2022 15:43
Yaptığımız bilinçli ya da bilinçsiz şeylerin dinen caiz olup olmadığını merak ederiz. Evlat edinmek, etil alkol, güreş caiz mi? Gün yapmak, gelire endeksli senet, gayrimüslim ülkede yaşamak, gece dışarı çamaşır asmak caiz mi? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Günümüzde bazı çiftler çeşitli sebeplerden dolayı çocuk sahibi olamamaktadır. Çiftlerin çocuk sahibi olmak için başvurduğu tıbbi yollar bulunmaktadır. Fakat, bu tıbbi yollardan başarı elde edinilmediği durumlar da olmaktadır. Bu noktada çiftler evlat edinmektedirler. Öte yandan, evlat edinen çiftler evlat edinmenin caiz olup olmadığını merak etmektedirler.

İslam dininde evlat edinmek gibi bir durum bulunmamaktadır. Öyle ki, evlat edinilen çocuk büyüdüğünde çocuğun cinsiyetine göre anneye veya babaya yabancı olmaktadır. Yabancı biri olacağı için evlat edinmek caiz değildir. Öte yandan kardeşlerinizden edineceğiniz evlatlıklar caizdir.

Etil Alkol Caiz Mi?

Günümüzde tükettiğimiz içeceklerin içerisinde çeşitli maddeler yer almaktadır. Bu maddelerden bir tanesi de ethanol olarak bilinen etil alkoldür. Etil alkol, alkollü içeceklerin içerisinde bulunan tek alkol çeşididir.

Hadis kaynaklarına göre tüketen kişiyi sarhoş eden içecekler haramdır. Etil alkol de tüketen kişiyi sarhoş eden bir içecek türü olduğu için caiz değildir. Hatta direkt olarak haram kılınmıştır.

Güreş Caiz Mi?

Bazı spor branşları İslam dinince özellikle teşvik edilmektedir. Bu sporlar arasında yer alıp almadığı merak edilen sporlardan bir tanesi de güreştir. İslam tarihinde güreşin bir yeri bulunmasına rağmen, İslami örf ve usullere uyulmadığı sürece güreş de caiz olmaktan çıkmaktadır. Bunun için öncelikli olarak nasıl giyinildiği çok önemlidir.

Gün Yapmak Caiz Mi?

Altın günleri Türkiye’de ev kadınlarının sosyalleşme ve maddi destek amacıyla yaptıkları etkinliklerden bir tanesidir. Altın günlerinde buluşan kadınlar birbirlerine sırasıyla altın vermektedirler. Fakat, insanların birbirlerine altın verdiği günlerin caiz olup olmadığı merak edilmektedir.

İslam alimleri altın günlerindeki altın vermenin amacını sorgulamışlardır. Altın günlerine katılmanın amacı kazanç sağlamak adına verilen borçtur. Kazanç getiren borç da İslam dini çerçevesinde faiz sayılmaktadır. Bu yüzden altın günü yapmak caiz değildir, hatta haramdır.

Gelire Endeksli Senet Caiz Mi?

Gelire Endeksli Senetler vatandaşların ellerindeki paraları değerlendirmenin iyi bir yolu olarak ortaya çıkmıştır. Özünde gelir ortaklığı ya da hisse senedi gibi alınan malın değerlenmesini bulundurmadığından dolayı faiz olarak sayılmaktadır. Bu yüzden Gelire Endeksli Senet caiz değildir.

Gayrimüslim Ülkede Yaşamak Caiz Mi?

Dünya çapında farklı ülkelerde yaşayan birçok Müslüman bulunmaktadır. Bu insanlar gerek işleri gerek de aileleri sebebiyle başka ülkelere de yerleşmektedirler. Öte yandan, gayrimüslim bir ülkede yaşayacak olan Müslümanların akıllarına gayrimüslim bir ülkede yaşamak caiz mi sorusu gelmektedir.

Bakıldığı zaman önemli olan gayrimüslim ülkede olan Müslüman kişinin nasıl yaşadığı da önemlidir. Eğer Müslüman örf ve adetlerinden uzaklaşan bir yaşam yaşanıyorsa o ülkede yaşamak caiz değildir. Öte yandan, Müslüman kişi vecibelerini yerine getirebiliyorsa o ülkede yaşamak caizdir.

Gece Dışarı Çamaşır Asmak Caiz Mi?

Bazen temizlik için gün içerisinde yeterli zamanımız olmayabilir. Bu yüzden çamaşır yıkama ya da evi temizleme gibi işleri gece yapmak zorunda kalabiliriz. Bu yüzden gece çamaşır asmak gibi durumların caiz olup olmadığı merak edilmektedir. Bu noktada, gece çamaşır asmakta sıkıntı bulunmamaktadır ve gece çamaşır asmak caizdir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir