Sauna Ne Kadar Kalori Yakar?

Sauna Ne Kadar Kalori Yakar?
04.11.2022 15:08
Kalori yakmak için birçok yöntem ve seçenekler mevcuttur. Sauna, spinning, trambolin ne kadar kalori yakar? Tenis ne kadar kalori yakar? Yeşil çay ne kadar kalori yakar? İşte tüm detaylar...

Sauna kişiyi zayıflatmak için yapılan bir seans değildir. Çünkü saunada vücuttan terle su kaybedilmektedir.  Her ne kadar saunadan çıktıktan sonra vücut hafiflemiş gibi hissedilse de burada kaybedilen sadece vücut suyu olarak bilinmektedir. Saunada kalori yakarsınız (30 dk lık saunada 300-500 kalori şeklinde) ama bu kısa bir koşuda olduğu kadar olacaktır.

Spinning Ne Kadar Kalori Yakar?

Spor salonlarının ve evlerin vazgeçilmez kondisyon aleti sabit bisikletler, spinning sayesinde son yıllarda çok daha neşeli ve eğlenceli bir hale gelmiştir. Müzik eşliğinde yapılan 45 dakikalık grup egzersizlerinde salondan 500 ila 900 kalori yakmanın saadetiyle ayrılabiliyorsunuz. Bu çok eğlenceli egzersizi spor programınıza eklemek kalori yakmak için gerekli ve eğlenceli bir yoldur.

Trambolin Ne Kadar Kalori Yakar?

Trambolin kurulu bir çerçeve içerisine yaylarla ara bağlantısının sağlandığı zıplama alanın oluşturduğu spor ve eğlence aleti olarak bilinmektedir. Üzerinde yapılan artistik hareketler ile puanlanması gerçekleştirilen trambolin olimpiyat oyunlarında da yer alır.

Ortalama olarak yarım saatlik bir trambolin antrenmanı 120 kalori harcamayı sağlamaktadır. Dakikada 70 zıplama yapıyorsanız 10 dakikada ortalama 140 kalori yakabilmeniz mümkün olacaktır. Dakikada 140'tan fazla zıplama yapıyorsanız 10 dakikada ortalama 180 kalori yakabilmeniz mümkündür. Bu hesaplamalara göre yavaş tempoda 500 kere zıplarsanız 100 kalori, hızlı tempoda 500 kere zıplarsanız 65 kalori yakabileceğiniz bilinmektedir.

Tenis Ne Kadar Kalori Yakar?

1 saat kadar aktif tenis oynamak bayanlarda ortalama 400, erkeklerde ise 500 kalori yaktırdığı bilinmektedir. Oyunu oynayış hızın, ne kadar aktif olduğun kalori miktarını değiştirebilir ama ortalama 400-500 kalori yakılabilir. Yapılan araştırmalara göre, bir saat süren çekişmeli bir tenis maçı, 155 kiloluk bir insanda yaklaşık 520 kalori yakılmasını sağlıyor. 185 kiloluk bir kişide ise harcanan enerji miktarı 622 kaloriye yakın olacaktır. Aynı aktiviteyi yapan sporcuların kilosu arttıkça yaktıkları kalori miktarı da artış gösterecektir.

Yeşil Çay Ne Kadar Kalori Yakar?

Yeşil çay metabolizmayı hızlandıran özelliği bulunan bir bitki çayı olarak karşımıza çıkmaktadır. Metabolizmaya etkisi nedeniyle yağ yakımını da hızlandırdığı bilinmektedir. Mayasız bir içecek olan yeşil çayı yemeklerin sonunda tüketebilmeniz mümkündür. 5 fincan yeşil çay 70-80 kalorinin yakılmasını sağlayacaktır. Yeşil çayın birçok faydası bulunmaktadır ve nerdeyse hiç kalori alınmasına sebebiyet vermez.

Kafeinin sağlıklı versiyonu olarak da anılan yeşil çay, yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Bir fincanı yalnızca 2 kalori olan yeşil çay, düzenli tüketildiğinde zayıflamaya destek olduğu bilinmektedir. Yeşil çay özellikle kilo verme söz konusu olduğunda akla ilk gelen bitki çaylarından birisi olarak karşımıza çıkar.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir