SADAT’ın Kurucusu Kimdir?

SADAT’ın Kurucusu Kimdir?
16.05.2022 14:11
SADAT kendisini savunma alanında danışmanlık veren ve askeri eğitim sağlayan bir şirket olarak tanımlıyor. SADAT daha önce farklı iddialar ile gündeme gelmişti. İddialar sonrası SADAT kurucusu kim olduğu ve özelinde sorular araştırma konusu oldu.

SADAT; savunma alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren bir şirket olarak kendini tanımlıyor. SADAT daha önce Suriye’de bulunan El Nusra örgütüne silah taşıma iddiası ile gündeme gelmişti. 28 Şubat 2012 tarihinde kurulan SADAT; emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi ile birlikte 23 emekli subay ve astsubay aracılığı ile kuruldu. Kuruluş içeriği arasında uluslararası alanda askeri ve iç eğitim, savunma danışmanlığı ve mühimmat alımı gibi tanımlar barından SADAT’ın kurucusu Adnan Tanrıverdi’dir.

SADAT Nedir?

SADAT; uluslararası alanda askeri ve iç eğitim, savunma alanında danışmanlık, mühimmat alımı gibi amaçlar ile kurulmuştur. SADAT; uluslararası alan dâhilinde silah kuvvetlerinin ve iç güvenlik organizasyonlarının stratejik danışmanlık, özel savunma ve güvenlik eğitimleri ile donatım alanlarında hizmet vermesidir.

SADAT Açılımı Nedir?

SADAT açılımı ne olduğu da bu yapının aktif projelerini devamlı takip edenler ve hakkında çıkan iddialar sonucu gündemde görerek merak eden kişiler tarafından sorgulanır olmuştur. Buna göre SADAT açılımı; Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret anlamı taşıyor.

SADAT Asker Sayısı Kaç?

SADAT asker sayısı kaç olduğu da bu oluşumun takipçileri tarafından merak ediliyor ve araştırılıyor. Uluslararası savunma alanında danışmanlık hizmeti verdiğini söyleyen SADAT; aynı zamanda askeri eğitim de veriyor. Askeri eğitim veren SADAT asker sayısının kaç olduğuna dair net ve kesin bir sayı belirtilmiş değil. Bu bakımdan SADAT asker sayısı kaç olduğu bilinmiyor diyebiliyoruz.

SADAT’ın Amacı Nedir?

Türkiye gündeminin aktif takipçileri için SADAT’ın amacının ne olduğu devamlı bir araştırma konusu haline dönüşüyor. SADAT’ın amacı kendi iddialarına göre; Silahlı Kuvvetlerin ve İç Güvenlik güçlerinin organizasyonu, savunma ve iç güvenlik alanında stratejik danışmanlık, askeri eğitim ve iç güvenlik ile donatım alanlarında hizmet vermektir. Ayrıca İslam ülkeleri arasında savunma ve sanayi işbirliği ortamı oluşturmayı ve İslam dünyasının kendine yeterli bir askeri güç olarak da Dünya Süper Güçleri arasındaki hak ettiği yerini almasına yardımcı olmak şeklinde tanımlıyor. SADAT’ın amacının bu yönde olduğu söylense de hakkında yer alan iddialar da gündemi karıştırmaya yetiyor.

SADAT İle İlgili Kitaplar Nelerdir?

SADAT ile ilgili kitaplar gündemin yakın takipçileri ile birlikte, bu kuruluşun uzun zamandır araştırmacısı olan kişiler tarafından ilgi görüyor. SADAT ile ilgili kitaplar arasında bir ilk olarak Ersin Eroğlu ve Caner Taşpınar imzalı Gölge Ordu – SADAT’ın Sır Perdesi Aralanıyor adlı kitap bulunuyor.

SADAT Ne Zaman Kuruldu?

SADAT ne zaman kurulduğu da bu oluşum hakkında merak edilen ve araştırılan konular arasında yer buluyor. SADAT; 28 Şubat 2012 tarihinde Adnan Tanrıverdi tarafından kurulmuştur. O zamandan bu zamana kadar aktif olarak piyasada varlığını sürdüren SADAT hakkında ortaya çoğu zaman farklı iddialar atılsa da, eleştirilerin merkezi SADAT, varlığını aktif anlamda sürdürmeye devam ediyor.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir