Pilates Çemberi Kullanımı Hakkında Merak Edilen Bilgiler

 Pilates Çemberi Kullanımı Hakkında Merak Edilen Bilgiler
09.11.2021 14:30
Pilates çemberi neye göre alınır? Pilates çemberi bacak inceltir mi, ne işe yarar, nereleri çalıştırır? Pilates çemberi ile yapılacak hareketler nelerdir? Pilates çemberi ile ilgili aklınıza takılacak bütün sorulara bu yazımızda cevap verdik.

Son dönemlerin trend spor uygulamalarından bir tanesi de pilates olarak karşımıza çıkıyor. Pilates diğer fitness türü sporların aksine kişinin kendi vücut ağırlığını kullanarak yaptığı bir spor dalıdır. Öyle ki buna ek olarak bazı pilates ürünleri de pilates de kullanılabiliyor. Pilates bandı, pilates topu bunlardan biri iken, bugün size bahsedeceğimiz ürün ise pilates çemberi. Pilates çemberi, esnek malzemeden üretilen bir yardımcıdır. Birbirine paralel olarak tutma kısmı bulunan bu çemberler hem karın çalışırken, hem kol hem de bacak çalışırken kullanılabilecek bir alet olarak karşımıza çıkıyor. Yanlarında bulunan tutma kısımları ile birlikte basınç uygulayarak kas şekillendirme olanağı tanıyor. Kas gruplarının aktive olmasına yardımcı olarak daha sıkı daha sağlıklı bir görünüm kazanılması mümkün hale gelebiliyor. Özellikle kollarda kullanıldığında göğüs kaslarını sıkılaştıran pilates çemberi hakkında tüm merak ettikleriniz sizler için hazırlandı.

Pilates Çemberi Neye Göre Alınır?

Pilates çemberi alarak hayatına pilates yapmayı sokan pek çok kişi, çember seçiminin nasıl yapılması gerektiğini merak ediyor. Pilates çemberi alınırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ise şunlar yer alıyor;

·        Dayanıklı malzemeden üretilmiş olmasına özen gösterin.

·        En az 40 cm çapında olmasına dikkat edin.

·        Omuz genişliğinize uygun olan bir seçim yapmaya dikkat edin.

·        Koku yapmayan ve ellerde kayma yapmayan destek tutuşa sahip pilates çemberi seçmeye gayret edin.

Pilates Çemberi İle Yapılacak Hareketler Nelerdir?

Pilates çemberi ile evde yapılabilecek pek çok egzersiz hareketi bulunuyor. Özellikle göğüs kaslarını çalıştırması nedeni ile iki el arasına sıkıştırarak 3 set 10 tekrar yapabilirsiniz. Öte yandan duvara yaslayarak ve kalçanızla basınç yaparak kalça kaslarınızı sıkılaştırabilirsiniz. Yapılacak her bir hareket için ise 3 set 10 tekrar yapmanızı öneririz. Burada dikkat etmeniz nokta bölge sıkıştırması ve basınç olmalı.

Pilates Çemberi Bacak İnceltir Mi?

Evet. Pilates çemberi ile yapılan düzenli sıkıştırma egzersizleri bacakların inceltilmesinde etkilidir. Fakat bu durum yalnızca pilates çemberi ile mümkün değildir. Buna ek olarak bacakta ağırlık çalışmak ve aynı zamanda diyet programı hazırlamak son derece etkili olacaktır. Pilates ile bacak inceltme ancak bu şekilde mümkün olacaktır. Elbette düzenli çalışma buradaki en önemli noktadır.

Pilates Çemberi Ne İşe Yarar?

Pilatese başlayacak pek çok kişi bu çemberlerin ne işe yaradığını araştırıyor. Pilates çemberi özellikle bacaklar, gövde kısmı ve bel çevresi için etkili olabilecektir. Buradaki kasların sıkıştırılmasında etkili olan çemberler aynı zamanda da kasların aktive olmasını ve güçlenmesini sağlayacaktır. Uygulanan baskı ile birlikte, pilatesin ana unsurlarına ve yapılış amacına uygun bir teknik olacaktır.

Pilates Çemberi Nereleri Çalıştırır?

Her iki kenarında yer alan tutma halkaları ile birlikte, pilates çemberi pek çok bölgeyi çalıştırma etkisine sahiptir. Doğru kullanılabilen ve özellikle bir pilates programı içerisinde çalışılması gereken pilates ile birlikte hem göğüs, kalça, hem sırt hem kolar hem de bacaklar rahatlıkla çalıştırılabilir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir