Patates Kızartırken Yağ Neden Köpürür?

Patates Kızartırken Yağ Neden Köpürür?
14.12.2022 22:47
Patates kızartırken yağ neden köpürür? Patates kızartırken yapışmaması için ne yapılır, neden tavaya yapışır? Patates kızartırken yağ çekmemesi için ne yapılır, ne kadar yağ konur? Patates kızartırken tuz ne zaman atılır? Patates kızartırken ağzı kapatılır mı? Patates kızartırken merak edilen birçok soru bulunmaktadır. Merak edilen soruların tüm cevaplarını bu yazımızda paylaştık.

Yüksek nişasta içeren besinler kızgın yağın içinde köpürme meydana getirebilir. Patates, havuç gibi sebzeler kızartma esnasında hemen köpürmektedirler ve yağın yoğunluğunu arttırmaktadırlar. Bu durumu önlemek için patates ve havuçlar güzelce yıkanmalı ve mümkünse kağıt havlu yardımı ile kurulanmalıdır.

Patates Kızartırken Yapışmaması İçin Ne Yapılır?

Patateslerin aynı büyüklükte kesilmeleri de yağ çekmelerine engel plan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm patatesler aynı oranda kesildiğinde biri diğerinden daha az ya da daha fazla yağ çekmediği için hepsi güzelce kızaracaklardır. Kesilmiş patateslerinizi bol tuzlu suyun içerisinde de bekletmek yapışmaması ve yanmaması için önemli bir adımdır.

Patateslerimizi bolca tuzlayıp nişastasını salmasını sağlamalıyız ki pişirme işleminde yağ çekme olasılığı en aza düşsün.

Patates Kızartırken Neden Tavaya Yapışır?

Yapışmaz tavaya yiyeceği koymadan önce, çok az zeytinyağı ile tavayı yağlamanız bir çözüm yöntemidir. Bu yiyeceklerin yapışmasını önlemenin en etkili yol olarak karşımıza çıkmaktadır. Tava ısındıktan sonra yiyeceği tavaya koymanız mümkün. Yumurta, et veya sebzeleri kızartmadan önce tavayı yağlamak için bir çay kaşığı tereyağı da kullanabilirsiniz.

Patates Kızartırken Yağ Çekmemesi İçin Ne Yapılır?

Kızartma için yeşillenmemiş taze patatesleri tercih etmek gerekmektedir. Ardından patatesleri önce soğuk suda, daha sonra tuzlu suyun içerisinde bekletme işlemi uygulamanız gerekir. Böylece patateslerin daha az yağ çekmesi söz konusudur. Soğuk yağa atılan patatesler geç pişer ve yağ çeker.

Patates Kızartırken Ne Kadar Yağ Konulur?

En iyi şekilde kızartma yapmak için tavadaki yağın yiyeceklerin ortalama 4 katı miktarda olması gerektiği belirlenmiştir. Çok az miktarda eklenen yağın içinde besinler kızarmayacaktır. Sık sık yağ eklemeniz ve bu yağın uygun ısıya kavuşması önemlidir. Ayçiçek yağı, mısır özü gibi yağlar ısıya diğer yağlar kadar dayanıklı olmamaktadır.

Patates Kızartırken Tuz Ne Zaman Atılır?

Patateslerinizi kızartmadan önce içine tuz eklediğiniz ve maden suyunda yarım saat kadar bekletmeniz durumunda çıtır çıtır patateslere ulaşmanız mümkün olacaktır.

Patateslerimizi bolca tuzlayıp nişastasını salmasını sağlayarak yağ çekmesinin önüne geçilebilir. Patateslerimizi güzelce durulayıp süzdürmemiz gerekmektedir. Kızartma işlemine başladıktan sonra 15 dakika patateslerimize dokunmamamız gerekir. Ayrıca tenceremizi arada sallamalı ve hafif kızardıktan sonra tuz eklememiz gerekir.

Patates Kızartırken Ağzı Kapatılır Mı?

Patatesler yeni yağın içine atıldı ise ilk 5 dakika kapak kapalı dursun sonra ise açılmalıdır.

Aynı zamanda kızartmak istediğiniz patateslerin seçimini yapar iken yeşil olmamasına, yumuşamamış ve sert patatesler olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir