Pastane Açmak İçin Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

Pastane Açmak İçin Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?
21.12.2022 21:13
Pastaneler ya da bir diğer adıyla pasta dükkanı, kek üretimi yapan ve satan bir perakende işletmedir. Pastane açmak için ustalık belgesi nasıl alınır, gerekli malzemeler nelerdir, hangi bölüm okunmalı? Pastane açmak için devlet desteği nasıl alınır, okumak gerekir mi, ustalık belgesi şart mıdır? Butik pastane açmak için ustalık belgesi şart mı? Pastane açmak isteyenlerin merak ettiği bütün soruları bu yazımızda cevapladık.

Yiyecek ve içecek hizmeti veren bir dükkan açmak istiyorsanız, Pastacılık, Tatlıcılık ve Şekerlemecilik Ustalık Belgesi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu belgeye sahip olmanız için öncelikle kalfalık belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer bu belgeye sahipseniz Ustalık eğitim kursuna kayıp yaptırıp 2 yıllık pratik eğitim süresi içerisinde 256 saatlik teorik eğitim kursunu bitirip girecekleri sınavdan başarı elde etmeleri halinde ustalık belgesine sahip olabilirsiniz.

Kalfalık belgesine sahip olan kişiler en az 5 yıl mesleğinde çalıştığını belgelendirirse de sınava girmeye hak kazanır. Ayrıca meslek liselerinde 3 yıllık programdan mezun olanlar da sınava girmeye hak kazanmaktadır. Sınavdan başarı elde edenler Ustalık Belgesine sahip olur.

Pastane Açmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Pastane açmak istiyorsanız üretim yapmanız gerekecektir. Bu durumdan ötürü birçok malzemeye ihtiyacınız olacaktır. Pastane açmak için gerekli malzemeler şunlardır;

·        Pasta kalıpları

·        Kurabiye tepsileri

·        Karıştırma kapları

·        Pastacılık aletleri

·        Unlu mamul malzemeleri

·        Fırın

·        Raf

·        Mikser

·        Buzdolabı

·        Vitrin

·        Kase

·        Tartı

Pastane Açmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Yemek sektörü ya da ticaret ile ilgili birçok bölüm bulunmaktadır. Ancak bir pastane açmak istiyorsanız herhangi bir bölüm okuma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Okuduğunuz bölümden bağımsız olarak verilen programlardan Pastacılık Ustalık Belgesi alırsanız pastane açabilirsiniz.

Butik Pastane Açmak İçin Ustalık Belgesi Şart Mi?

Butik pastaneler, hayal gücü ile birlikte yenilikçi ve yaratıcı ürünler çıkaran dükkanlardır. Butik pastaneler de bir çeşit pastanedir. Yani butik pastane açmanız için de Pastacılık, Tatlıcılık ve Şekerlemecilik Ustalık Belgesi sahibi olmanız gerekmektedir.

Pastane Açmak İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Pastane ya da fırın açmak için KOSGEB’den destek alma şansınız bulunmaktadır. Sunacağınız iş planı örneği ile devletten 50 bin lira ile 150 bin lira arasında teşvik alabilirsiniz. Girişimcilik sertifikası ile birlikte e-KOBİ’den KOSGEB’e kayıt yaparak destek almaya çalışabilirsiniz.

Pastane Açmak İçin Okumak Gerekir Mi?

Pastane açmak istiyorsanız Pastacılık, Tatlıcılık ve Şekerlemecilik Ustalık Belgesi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu belgeyi almak için herhangi bir okuldan ya da bölümden mezun olmanız gerekmemektedir. Pastacılık Ustalık Belgesi için önce kalfalık belgesine sahip olup sonrasında gerekli yollardan ustalık sınavına girmeye hak kazanabilirsiniz.

Pastane Açmak İçin Ustalık Belgesi Şart Mıdır?

Herhangi bir ticaret dükkanı açmak istiyorsanız ustalık belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Bu durum pastane açmak için de gerekmektedir. Aklınızda pastane açmak gibi bir plan varsa öncelikle Pastacılık, Tatlıcılık ve Şekerlemecilik Ustalık Belgesi sahibi olmanız gerekmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir