Ortaokul Mezunları Devlet Memuru Olabilir Mi?

Ortaokul Mezunları Devlet Memuru Olabilir Mi?
19.12.2022 21:22
Ortaokul mezunları, ön lisans mezunu devlet memuru olabilir mi? Renk körleri devlet memuru olabilir mi? Devlet memuru site yöneticisi, yedek subay olabilir mi? Devlet memuru şahit, şarkıcı olabilir? Devlet memuru olmak için belli şartların olması ile birlikte memurların yapıp yapamayacağı eylemler de nihayetinde bulunur. Tüm merak edilen soruların cevaplarına bu yazımızdan kolaylık ile ulaşabilirsiniz.

KPSS sadece ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeylerinde yapıldığı bilinmektedir. Kamunun ihtiyacı olmadığından, ilkokul ve ortaokul mezunlarına yönelik bir KPSS sınavı bulunmuyor. Ortaokulu bitirenler, 14. derece ve 2. kademeden görevin başına geçmektedirler. Bilinene göre bu en çok 5. dereceye kadar yükselebilir.

Ön Lisans Mezunu Devlet Memuru Olabilir Mi?

Tek yıllarda yapılan KPSS'ye sadece lisans (4 yıllık) mezunları katılım sağlayabilirken, çift yıllarda yapılan KPSS'ye lise, ön lisans ve lisans mezunları katılım sağlayabilir. Düz memurluk için lise, ön lisans veya lisans mezunu olunabilmesi mümkündür. İki yıllık üniversiteden mezunlar, 10. derece ve 2. kademeden göreve başladıkları bilinmektedir.

Renk Körleri Devlet Memuru Olabilir Mi?

Açıklamalara bakıldığında renk körü olan memur adayının, renk körlüğünün bulunduğunu belirten sağlık raporunun bilgisayar işletmeni olarak atanmasına engel olmadığı açıklanmıştır. İdarece aksi uygulama yapılması halinde, dava yoluna başvurulması gerekmektedir. Devlet memuru olmak hakkında tüm detaylar henüz bilinmemektedir. Bilinene göre renk körlüğü kişinin görme yeteneğini etkilemez ancak görme kalitesinin ve dolayısıyla yaşam kalitesini bozduğu bilinmektedir.

Devlet Memuru Site Yöneticisi Olabilir Mi?

Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağının dışında yer almaktadır. Bu nedenle devlet memurlarının apartman ya da site yöneticiliği yapmalarının ve huzur hakkı almalarının önünde bir engel tekabül etmez.

Devlet Memuru Yedek Subay Olabilir Mi?

Dört yıl veya daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olan kişiler ile yetkili makamlarca dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğretim kurumu mezunu olanlar yedek subay aday adayı statüsüne hak kazandıkları bilinmektedir. Yedek subaylık hizmeti memurluk hizmetinden sayılmaktadır. Devlet memurlarının yedek subay olmasına dair bir engel bulunmuyor.

Devlet Memuru Şahit Olabilir Mi?

Yalan tanıklık suçu ceza miktarı bakımından memurluğa engel suçlar arasında yer aldığı bilinmektedir. Ceza 1 yılın altında kalırsa memuriyete engel oluşturmayacaktır. Görme, işitme ve konuşma engelli olanlar tanık olmaları mümkün değildir. Ayrıca aşırı derecede sarhoş olmak şahitliğe engeldir. Aşırı Devlet memurlarının şahit olmamasına dair bir açıklama bulunmuyor.

Devlet Memuru Şarkıcı Olabilir Mi?

Devlet Memurları Kanunu uyarınca, memurlar tacir veya esnaf sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunmalarına müsaade edilmemektedir. Ayrıca ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil olmaları mümkün kılınmaz. Memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açması mümkün değildir. Şarkıcı olabilmeleri hakkında bir bilgi henüz bilinmemektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir