Mantar Nasıl Dondurulur?

Mantar Nasıl Dondurulur?
07.10.2022 17:46
Dondurma işlemi besinleri mevsimi dışında tüm yıl boyunca kullanmak istenildiğinde ve fazla miktarda ürün aldığımızda bozulmasını engellemek amacıyla yapılan işleme denir. Mantar, patlıcan, nohut nasıl dondurulur? Kışlık vişne, maydanoz, nar nasıl dondurulur? İşte tüm detaylar bu yazıda...

Mantar, bağışıklık sistemini güçlendirir, hücre yaşlanmasına karşı savaşır, kolesterolü düşürür, metabolizmayı ve bağırsak sağlığını destekler ve mevsimine göre mantar tüketimi ile vücut direnci korunmaktadır.

Mantarları isterseniz bütün bir halde, isterseniz parçalara ayırarak buzdolabı poşetlerine koyarak dondurma işlemine başlayabilirsiniz. Poşetin ağzını kapattıktan sonra daha sonra buzdolabı poşetini derin dondurucuya aktarın. Bu şekilde mantarları 1 aya kadar dondurup saklayabilirsiniz.

Kışlık Vişne Nasıl Dondurulur?

Vişnenin birçok faydası vardır ve başlıca faydaları: mide asidini dengeler, sindirimi kolaylaştırır, bağırsak florasının çoğalmasını engeller, vücut enerjisini artırır ve gün içerisinde kişinin uzun süre tok kalmasını sağlar. Aynı zamanda vişne içeriğindeki maddeler sayesinde kan yapıcı özelliği de bulunmaktadır.

Temizlediğiniz vişneleri tek tek bir fırın tepsisinin ya da büyükçe bir kabın üzerine dizmelisiniz. Vişnelerin ezilmemelerine ve formlarının bozulmamasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde aralıklı dizmemizin sebebi donarken ezilmemelerini sağlamaktır. Ardından tepsiyi üzeri açık bir biçimde derin dondurucuya koymalısınız.

Maydanoz Nasıl Dondurulur?

Maydanozları dondurmak için ilk önce maydanozlar doğranır ve doğradığınız maydanozları buzdolabı poşetlerine veya kilitli poşetlere koyduktan sonra, buzluğa yerleştirmelisiniz. Maydanozları bu şekilde buzlukta veya derin dondurucuda aylarca dondurabilirsiniz. Kullanmak istediğinizde buzdolabından çıkartıp istediğiniz miktarda tüketebilirsiniz.

Nar Nasıl Dondurulur?

Nar suyunun kalp damar sağlığını koruduğunu, kan basıncını, kötü kolesterolü ve kan şekerini düşürdüğü bilinmektedir ve içerisindeki C ve E vitaminleri sayesinde görme sağlığını da desteklemektedir. Nar suyundaki B ve C vitaminleri cildin sağlığına ve güzelliğine katkıda bulunmaktadır ve kozmetik sektöründe çokça kullanılmaktadır.

Narları depolamak ve dondurmak için ilk önce narları yıkayın ve tanelerini ayıklayın. Narları buzdolabı poşetine veya buzlukta dayanabilecek bir saklama kabına dökmelisiniz. Narları dondurucu bölmesinde buzdolabında 2-3 ay kadar tazeliğini kaybetmeden dondurabilirsiniz.

Nohut Nasıl Dondurulur?

Baklagillerden nohut, kalsiyum, magnezyum, potasyum, selenyum, bakır, çinko ve demirin yanı sıra, A vitamini ve beta karoten açısından da zengin bol lifli bir baklagildir.

Nohutları dondurmak için buzdolabı poşetlerine ya da kilitli poşetlere haşlanmış nohutlarınızı pay edin. Ağızlarını hava almayacak şekilde kapatmalısınız. Buzluğa atın ve buzlukta bekleyen nohutlarınızı altı ay bir sene kadar (eğer dolabınızda herhangi bir ısı değişimi, bozulma olmazsa) taze bir şekilde dondurucuda saklayabilirsiniz.

Patlıcan Nasıl Dondurulur?

Patlıcan, güçlü bir antioksidan olarak bilinir ve A, C, K ve B6 vitamini ile magnezyum, fosfor, bakır, diyet lifi, folik asit, potasyum ve manganez içerirken neredeyse hiç kolesterol veya doymuş yağ içermeyen lezzetli bir mor sebzedir. Sindirim sistemini rahatlatmaktadır ve yüksek oranda lif içermesi sebebiyle kabızlığı önler.

Patlıcanı dondurmak için ilk olarak patlıcanların kabuklarını soyduktan sonra oda sıcaklığında tamamen soğuyana kadar bekletin. Soğuyan patlıcanları porsiyonlar halinde ayırın ve buzdolabı poşetlerine koyun. Poşetlerin ağzını düğümledikten sonra buzluğa yerleştirip altı aya kadar saklayabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir