Makarna Hamuru Nasıl Saklanır?

Makarna Hamuru Nasıl Saklanır?
20.02.2023 17:43
Makarna hamuru oldukça lezzetli bir besin ürünüdür. Makarna hamuru nasıl saklanır, nasıl olmalı, nasıl yoğurulur? Sebzeli makarna hamuru nasıl yapılır? Makarna hamuru sert olursa ne yapılır? Makarna hamuruna hangi un kullanılır? Lezzetiyle ünlü makarna hamuru için sorulara yazımızda yer verdik.

Makarna hamuru, oda sıcaklığında kalması halinde kısa bir süre içinde bozulabilir. Bunun nedeni, hamurun içindeki maya ve bakterilerin üreyebilmesidir. Makarna hamurunu uzun süre saklamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Hamuru kalıbına yerleştirin veya plastik bir torba içinde sıkıca kapatın. Hamuru oda sıcaklığında 1-2 saat bekletin veya buzdolabında 4-6 saat bekletin. Hamuru buzdolabında maksimum 2 gün boyunca saklayın. Hamuru dondurmak isterseniz, hamuru kalıbına yerleştirin veya plastik bir torba içinde sıkıca kapatın. Hamuru buzdolabındaki dondurucu bölmede 3 ay boyunca saklayabilirsiniz.

Not: Hamurunuzun kalıbına yerleştirilmeden veya sıkıca kapatılmadan önce soğumasını bekleyin. Aksi halde hamurun bozulma ihtimali artar. Ayrıca, dondurucu bölmede hamuru tamamen buz gibi donması için en az 8 saat bekleyin.

Makarna Hamuru Nasıl Olmalı?

Makarna hamuru, bir kek hamuru gibi pürüzsüz ve elastik olmalıdır. Hamur, ekmek unu, su ve yumurta gibi temel malzemelerden yapılır ve kalınlık derecesine göre az veya çok hamurlu olabilir. Çok hamurlu bir makarna hamuru, hamurun geniş ve ince yapılmasını kolaylaştırır ve daha yumuşak ve esnek bir makarna üretir. Hamurun hazırlanmasındaki oranlar, doğru bir makarna hamuru için önemlidir ve özel bir formül yoktur. Ancak, genellikle un ve su oranı 1:1 veya 2:1'dir ve yumurtanın miktarı hamurun boyutuna göre belirlenir.

Makarna Hamuru Nasıl Yoğrulur?

Makarna hamuru için genellikle un, su, yumurta ve tuz kullanılır. Hamurun nasıl yoğrulması gerektiği, hamurun türüne ve amacına bağlı olarak değişebilir. Hamurun yoğrulması için, öncelikle un ve tuz eşit miktarlarda bir kaseye konur. Orta büyüklükte bir yumurta hamura eklenir ve hamur el ile karıştırılır. Su, hamuru el ile karıştırırken, daha da yoğun hale getirilmesi için püskürtülür. Yoğrulan hamur, pürüzsüz ve elastik olmalıdır. Yoğrulan hamur, yapılacak yemeğe göre açılıp, form verilebilir veya bekletilebilir.

Sebzeli Makarna Hamuru Nasıl Yapılır?

Sebzeli makarna hamuru tarifi için gereken malzemeler:

500 g makarna

1 adet büyük soğan

2 diş sarımsak

2 adet orta boy domates

1 adet biber

1 adet tavuk göğsü

1 çay kaşığı tuz

1 çay kaşığı biber

1 çay kaşığı kırmızı biber

1 çay kaşığı kekik

2 yemek kaşığı zeytinyağı

2 yemek kaşığı tereyağı

1 su bardağı sıcak su

Yarım su bardağı parmesan peyniri

Sebzeli makarna hamuru nasıl yapılır: Tavuk göğsünü küçük küpler halinde kesin ve bir tavada zeytinyağı ve tereyağı ile kızartın. Soğanı, sarımsağı, domatesi, biberi küçük küpler halinde kesin ve aynı tavaya ekleyin. Tavuklar pişene kadar sebzeleri bir kaşık yardımıyla karıştırın. Tavuklar piştikten sonra tuz, biber, kırmızı biber flakesi ve oregano ilave edin ve birkaç dakika daha karıştırın. Sıcak suyu ekleyin ve makarnaları ilave edin. Makarnaları tavada karıştırarak hamur halini verin. Parmesan peynirini ekleyin ve karıştırın. Sebzeli makarna hamurunuz hazır! Aynı tavada ya da farklı bir tavada servis yapabilirsiniz.

Makarna Hamuru Sert Olursa Ne Yapılır?

Makarna hamuru sert olması durumunda, aşağıdaki adımları takip ederek yumuşak hale getirebilirsiniz:

Hamuru birkaç kez karıştırın: Hamuru elinizle ya da bir kaşık yardımıyla birkaç kez karıştırın. Böylece hamurun yapısı değişir ve daha yumuşak hale gelir. Hamuru su ile nemlendirin: Hamuru nemlendirmek için birkaç damla su ekleyin ve hamuru iyice karıştırarak nemlendirin. Hamuru buzdolabında bekletin: Hamuru birkaç saat buzdolabında bekletin. Böylece hamurun yapısı değişir ve daha yumuşak hale gelir. Hamuru tavada karıştırarak yumuşatın: Hamuru tavada küçük bir miktar yağ ya da tereyağı ile karıştırarak yumuşatabilirsiniz.

Not: Hamuru yaparken, hamuru yoğururken, hamuru bekletirken ve hamuru saklarken doğru teknikleri kullandığınızdan emin olun. Hamurun sert olması, doğru tekniklerin kullanılmamasından veya hamurun uzun süre bekletilmesinden kaynaklanabilir.

Makarna Hamuruna Hangi Un Kullanılır?

Makarna hamuru için tipik olarak durum unu kullanılır. Durum unu, hamurun daha elastik, dayanıklı ve esnek olmasını sağlar. Durum ununun yanı sıra, kıvamı iyi olan diğer unlar da makarna hamuru için kullanılabilir. Ancak, hamurun elastikliği, dayanıklılığı ve esnekliği durum unundan daha az olabilir. Ayrıca, makarna hamurunun yapısı, hamuru yaparken kullanılan unun türüne, miktarına, hamuru yoğurma süresine ve hamuru bekletme süresine bağlıdır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir