Libido Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Libido Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?
23.08.2022 18:21
Libido düşüklüğü, pek çok insanın başına gelmektedir. Biz de yazımızda kadınlarda, erkeklerde ve genel olarak libido düşüklüğünün belirtilerinden ve prozac kullanımında libido düşüklüğü oluşumundan sizler için bahsettik.

Libido düşüklüğünün belirtilerinin neler olduğu insanlarımızın merak edip araştırdığı bir konu olmuştur. Genellikle düşük cinsel dürtü olarak adlandırılan düşük libido, başka bir tıbbi durumun belirtisi olabilir, ancak aynı zamanda hipoaktif cinsel istek bozukluğu (HSDD) adı verilen tıbbi bir durum da olabilir. Düşük bir cinsel dürtü, her durumda HSDD'den muzdarip olduğunuz anlamına gelmez. Pek çok konu kişinin sekse olan ilgisini etkileyebileceğinden, bu belirtiye neden olan tanımlanabilir bir durum olduğuna karar vermeden önce hepsini hesaba katmak önemlidir. Libido düşüklüğü genel olarak kendini seks yapmak istememe, partnerine veya herhangi birine karşı cinsel olarak yükselememe olarak gösterir.

 Kadınlarda Libido Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

 Kadınlarda libido düşüklüğü belirtilerinin neler olduğu merak edilmekte olan bir konudur. Cinsel isteğin dalgalanması sağlıklı bir olay olsa da, HSDD'li bir kadın genel olarak altı ay veya daha uzun süre boyunca cinsel isteksizlik yaşayacaktır. Cinsel istekteki değişiklikler ilişkilerinizi veya benlik saygınızı etkileyecek kadar aşırıysa, HSDD olabilir. HSDD ile ilişkili semptomlar şunları içerir: Cinsel aktiviteye ilginin az veya hiç yok az olması veya hiç cinsel düşünce veya fantezi olmaması, seks başlatmaya ilgisizlik, seksten zevk almada zorluk, cinsel organlar uyarıldığında zevkli duyumların olmaması.

 Erkeklerde Libido Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

 Erkeklerde libido düşüklüğü belirtilerinin ne olduğu da araştırma konusu olmuştur.. Düşük libido belirtileri, nedene ve kişinin cinsiyetine bağlı olarak değişir. Yetişkin insanlar düşük cinsel dürtü (cinsel işlev bozukluğu) ve ayrıca saç dökülmesi ve sıcak basması gibi belirtiler yaşayabilmektelerdir. Diğer yaygın olan şikayetlerin arasında yorgunluk ve konsantrasyon güçlüğü bulunmaktadır. Erkeklerde düşük libido belirtileri şunları içermektedir: Büyümüş göğüsler (jinekomasti),  erektil disfonksiyon, düşük sperm sayısı nedeniyle kısırlık, kas kaybı.

 Prozac Kullanımında Libido Düşüklüğü Hakkında Merak Edilenler Nelerdir?

Cinsel yan etkiler, antidepresanlar ile ilgili en yaygın şikayetler arasında yer almaktadır. Depresyon herkesi etkileyebileceği gibi, her cinsiyetten insan antidepresan alırken cinsel yan etkiler yaşayabilir. Bu ilaçların cinsel yaşamınızı nasıl etkilediğini anlamak, yan etkileri yönetmenize yardımcı olabilir.Cinsel yan etkiler genel olarak antidepresanlarla bağlantılıdır, ancak bazı ilaç türleri diğerlerinden daha büyük cinsel sorunlara neden olur. Bu ilaçlardan birisi de Prozac’tır. Reçeteli antidepresanların çoğu, SSRI'lar (seçici serotonin geri alım inhibitörleri) adı verilen bir ilaç ailesinin parçasıdır. Vücuttaki serotonin seviyelerini yükselterek, ilacı alan kişi sakinlik ve daha az endişe hissi yaşar. Bununla beraber, aynı sakinlik ve istikrar duygusu libidomuzu düşürebilmektedir. Vücudumuzun sekse tepki vermesini sağlayan hormonların mesajlarını beynimize iletmesini engellemektedir. Basitçe söylemek gerekirse, antidepresanlar seks dürtümüzün ayarını azaltabilir.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir