KYK Yurtları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

KYK Yurtları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
31.08.2021 14:50
Özellikle şehir dışında bir yükseköğrenim programına yerleşen öğrencilerin en çok ihtiyaç duyduğu ev araştırma yapmaya başladığı şey, üniversite kazandıkları şehirde nerede barınacaklarıdır. 2021 KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman? Ne Zaman Açılıyor? 2021 KYK Yurtları Sonuçları Ne Zaman Açıklanır? KYK Yurtları Ücretli Mi? KYK Yurtları Fiyatları Ne Kadar? KYK Yurtları İçin Aşı Zorunlu Mu? KYK Yurtları Başvuru Şartları Nelerdir? KYK Yurtları Depreme Dayanıklı Mı? KYK Yurtları Kimlere Çıkar? KYK Yurtları Odaları Kaç Kişiliktir?

Özellikle şehir dışında bir yükseköğrenim programına yerleşen öğrencilerin en çok ihtiyaç duyduğu ev araştırma yapmaya başladığı şey, üniversite kazandıkları şehirde nerede barınacaklarıdır. Üniversite bulunan her şehirde, ev, eşyalı apart ve özel yurt gibi seçenekler bulunurken, çok daha uygun fiyatlı olması nedeni ile KYK’da yani devletin sunduğu barınma imkanlarından faydalanmak çok daha iyi bir seçimdir. Geçmiş yıllara oranla çok daha az kişiyle kalınması, yemek sorunu olmaması, ısınma sorunu olmaması ve çeşitli sosyal faaliyetleri de bünyesinde barındırması nedeni ile oldukça iyi bir seçimdir.

Fakat bu yurt, hem evde barınmaya göre hem de özel yurtlarda barınmaya göre çok daha ucuz olması ve belli bir öğrenci kapasitesi olması nedeni ile herkese çıkmayan KYK hakkında tüm merak ettiğiniz sorular ve cevapları sizlere rehber olması dileğiyle hazırlandı…

2021 KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman?

Üniversite tercihlerinin açıklanması ile birlikte KYK yurt başvurusu ve burs başvurusunun ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. 2021 KYK başvurularının henüz açıklanmadığı bilinmekle birlikte önümüzdeki günlerde E Devlet platformu aracılığı ile başvuruların başlaması bekleniyor.

2021 KYK Yurtları Ne Zaman Açılıyor?

Pandemi nedeni ile KYK’ların tamamen karantina amaçlı kullanılmaya başlamasının ardından son çıkan haberlerde KYK’lar boşaltılmış ve gerekli dezenfekte işlemleri yapılmaya başlanmıştı. Bu yıl hem eski kaydı bulunan öğrencilerin hem de üniversite hayatına yeni başlayacak kişilerin KYK ‘nın ne zaman açılacağını merak ettiği öğrenildi. Bu konuya ilişkin Kredi Yurtlar Kurumu’nun herhangi bir açıklaması bulunmamakla birlikte, ek tercih sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra açılacağı öngörülmektedir.

2021 KYK Yurtları Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

KYK yurt sonuçlarına başvuru yapılmasının ardından kaç günlük bir süre içerisinde açıklama yapılacağı her yıl merak uyandıran konuların başında geliyor. Çünkü öğrenciler ilk der günü başlamadan kalacak yer bulma telaşına giriyor. İşte tam da bu nedenden dolayı KYK yurtlarının sonuçları okullar açılmadan hemen öncesinde yapılmaktadır.

KYK Yurtları Ücretli Mi?

Evet. KYK yurtları ücretli kalınan bir yurttur. Tamamen ücretsiz olması gibi bir durum söz konusu olmamakla birlikte her şehirde ki KYK ücreti değişkenlik gösterir. Bu değişkenlik de yeni imkanların gelmesi de etkilidir. Havuz, spor salonu gibi eklentiler olduğunda yaklaşık 340 Türk Lirası’na kadar çıkan bu barınma masrafının öğrencilere geri verildiği ve yemek fişi olarak iade edildiği bilinmektedir.

KYK Yurtları İçin Aşı Zorunlu Mu?

KYK yurtları ortak yaşam alanı olduğu için normal şartlarda da bazı bulaşıcı hastalıklara sahip adayların başvuruları kabul edilmemektedir. Günümüz şartlarında ise covid-19 salgını nedeni ile yurtlarda bazı önlemlerin alınması gerekliliği bilinir. Geçtiğimiz günlerde öğrencilere aşı zorunluluğu getirilmiş olsa da şu an için bilinen herhangi bir zorunluluk yoktur. Okulların açılacağı tarihte bu konuya ilişkin net bilgiler Bakanlar Kurulu’nun toplanması ile bakan Fahrettin Koca’nın açıklaması ile netleşecektir.

KYK Yurtları Başvuru Şartları Nelerdir?

KYK’ya başvuru yapılması için öğrencilerin bazı kriterleri mutlak suretle taşımaları gerekmektedir. Bu şartlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

·        Kayıt yaptıracak öğrenci, örgün bir şekilde önlisans, lisans, master ya da doktora programına kayıtlı olmalıdır.

·        Öğrencinin ailesinin üniversiteye bağlı şehirde yaşamaması gereklidir.

·        Öğrenci herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmalıdır.

·        Öğrencinin üzerine açılmış herhangi bir kamu davası bulunmamalıdır.

·        Öğrencinin daha önce herhangi bir eğitim kurumundan altı ayı bulacak şekilde uzaklaştırma cezası bulunmamalıdır.

·        Asgari ücretten daha fazla maaş alınan bir işte çalışmamış olması gerekmektedir.

·        Öğrencilerin öğrenci belgesine sahip olması gerekmektedir.

·        Öğrencinin herhangi bir bulaşıcı hastalık taşımaması gereklidir.

KYK Yurtları Depreme Dayanıklı Mı?

KYK yurtlarının henüz yeni inşa edilen binalarının depreme dayanıklı olacak şekilde ve deprem yönetmeliğine uygun bir şekilde yapılacağı bilinmektedir. Fakat eskiden inşa edilmiş yurtların bir araştırmaya göre fiziki yetersizliği bulunmaktadır. Bu yurtlar için depreme dayanıklı olmadıklarına dair raporların hazırlandığı bilinir.

KYK Yurtları Kimlere Çıkar?

KYK yurtlarının çıkmasında yukarıda bahsi geçen tüm kriterler sağlandıktan sonra bazı etkenler de etkilidir. KYK yurdunun genelde çıktığı kişiler şunlardır;

·        Ailesi bulunulan şehre çok uzakta yaşayanlar

·        Anne babası ayrılmış ya da anne babasından biri ölmüş olanlar

·        Şehit ya da Gazi çocuğu olanlar

·        Maddi durumu elverişsiz olanlar

KYK Yurtları Odaları Kaç Kişiliktir?

KYK yurtları ile en fazla merak edilen konulardan bir tanesi de odalarda kaç kişi kaldığıdır. Yeni yönetmeliğe göre eskiye oranla çok daha az sayıda öğrencinin bir odada yaşaması uygun görülmektedir. Bu durumda KYK’da kalınabilecek kişi sayısı iki, üç, dört, beş, altı, sekiz ve on ikidir. Bu sayıların belirlenmesi tamamen Kredi Yurtlar Kurumu’na ait bir karardandır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir