Kuruyemiş Dükkanı Açmak İçin Ne Gerekli?

Kuruyemiş Dükkanı Açmak İçin Ne Gerekli?
21.12.2022 21:12
Kuruyemiş dükkanlarında, birçok çiğ ya da kavrulmuş kuruyemişlerin yanında pekmez pestil gibi geleneksel ürünler de satılmaktadır. Kuruyemiş dükkanı açmak için ne gerekli, gerekli belgeler hangileridir, gerekli malzemeler nelerdir, ustalık belgesi şart mı? KOSGEB ile kuruyemiş dükkanı nasıl açılır? Kuruyemiş dükkanı açmak isteyenlerin merak ettiği tüm soruları derleyip yanıt verdik.

Kuruyemiş dükkanı açmak ülkemizde oldukça mantıklıdır. Türkiye, kişi başı yıllık 6.5 kg ortalama ile kuruyemiş tüketen bir ülkedir. Ayrıca kuruyemiş üretimi ülkemizde oldukça yüksektir. Kuruyemiş dükkanı açmak istiyorsanız yapmanız gerekenler önce bir sermaye belirlemektir. Sonrasında bir iş planı oluşturmanız gerekmektedir. Ardından bir vergi levhası çıkartıp dükkan için gerekli malzemeleri temin etmeye başlayabilirsiniz. 

KOSGEB İle Kuruyemiş Dükkanı Nasıl Açılır?

KOSGEB yeni girişimcilere destek veren bir programdır. Bir iş planı olan kişilere gerekli hibe ve yardımlarda bulunarak esnaflığa yeni atılan kişilere yardımcı olmaktadır. Kuruyemiş dükkanı açmak için KOSGEB nace kodu, 47,21’dir. KOSGEB’in kuruyemiş dükkanı için vereceği toplam hibe 50 bin Türk lirasıdır. Ancak bu para toplu bir şekilde bir anda verilmez. öncelikle kuruluş desteği olarak 2 bin Türk lirası alırsınız. Sonrasında dükkanı kurmak için alacağınız alet edevatlar için 18 bin TL’lik bir yardım yapmaktadır. Sonrasında harcamalarınızın fatura ve dekontlarını göstererek 30 bin TL daha hibe alabilirsiniz.

Kuruyemiş Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler Hangileridir?

Ticarete atılmak ya da bir dükkan açmak istiyorsanız, konsept ya da sektör ne olursa olsun birçok belgeye sahip olmanız ve gerekli yerlerden izinler almanız gerekmektedir. Kuruyemiş dükkanı açmak istiyorsanız da birçok belgeye sahip olmanız gerekmektedir. Bu belgeler şunlardır;

·        SGK giriş bildirgesi

·        Faaliyet belgesi

·        İlgili esnaf odası kaydı

·        Ruhsat başvuru formu

·        Kira kontratı

·        Tapu fotokopisi

·        İtfaiye uygunluk raporu

·        Adli sicil kaydı

·        Çevre temizlik ödeme makbuzu

·        İşletme krokisi

·        Nüfus cüzdanı fotokopisi

·        2 adet vesikalık

Kuruyemiş Dükkanı İçin Ustalık Belgesi Şart Mı?

Sektörünün ne olduğu fark etmeksizin herhangi bir iş yeri açmak istiyorsanız ustalık belgenizin olması gerekmektedir. Terzi, pastane ya da elektronik dükkanı gibi yerleri açmak için ustalık belgesi istenirken kuruyemiş dükkanı açmak için de ustalık belgesi gerekmektedir. Kuruyemiş dükkanı açmak için; Bakkallar, şarküteri ve benzeri gıda satış işyerleri ustalık belgenizin bulunması gerekmektedir.

Kuruyemiş Dükkanı Açmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Kuruyemiş dükkanı açmak istiyorsanız belli bir sermayeniz olması gerekmektedir. Çünkü dükkanda kullanılmak üzere birçok malzemeye, satış için toplu ürün alımına ve personele ihtiyaç bulunmaktadır. Kuruyemiş dükkanı açmak için ilk başta gerekli malzemeler şunlardır;

·        Beyaz renk tonlarının hakim olduğu bir raf sistemi

·        Leblebi kavurma makinesi

·        Çekirdek kavurma makinesi

·        Isıtıcı ürün dolabı

·        Kuruyemişleri muhafaza etmek için bir alan

·        Meşrubat dolabı

·        Lokum ve şekerler için bir cam dolap

·        Barkodlu terazi

·        Kamera sistemi

Genel olarak malzemeler olsa da bazı eksik şeyler olabilmektedir. Eğer kafanızda bir kuruyemiş dükkanı açmak varsa mutlaka birçok dükkanı gezip kafanızda bir şeyler oluşturmanız gerekmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir