Konut Ekspertiz Raporu Nereden Alınır?

Konut Ekspertiz Raporu Nereden Alınır?
02.01.2023 22:40
Konut ekspertiz bir yapının ya da konutun değerinin rapor halinde resmi kaynaklara geçmesine denilir. Bu konunun daha derin ve doğru şekilde araştırılmasını sizlerle paylaştık. Konut ekspertiz raporu nereden alınır, nelere bakılır, kaç günde çıkar? Konut ekspertiz raporundan nelere dikkat edilir, nasıl hazırlanır, ne kadar geçerli, nasıl alınır?

Konut ekspertiz tapu ve kadastro tapu müdürlüklerinden temin edilir. Bu sayede daha hızlı şekilde malınıza verilecek olan bir değer biçilir. Bu değerlendirme sonucunda mallarınız güvence altına alınarak bir hizmet işlemi alınır. Hem malınızın güvencesi ve hem de resmi kurumlardan tarafından değer verilmesi doğru şekilde yapılan bir işlemi barındırır.

Konut Ekspertiz Raporunda Nelere Bakılır?

Konut ekspertiz raporunun olmasındaki sebep evin değerini ve payını ölçmektir. Bunu yaparken evin belirli şartlarının değerlendirmesi yapılır. Evin konumu ve diğer yapılara göre değeri, eğer proje aşamasındaysa yüzdelik bir payının alınması ve evin yaşı gibi birçok değerlendirme vardır. Bunların hesaplanması ile konut ya da diğer evlere bir değer biçilir. Bu değer üzerinden evlerin alınma ve satılma işlemleri tamamlanır.

Konut Ekspertiz Raporu Kaç Günde Çıkar?

Konut ekspertiz işlemlerini tapu kadastro genel müdürlüklerinin yönlendirmesi ile sigortacılar bu işlemleri tamalar. Bu işlemlerin genelde kaç günde değerlendirme ve bu işlemi tamamlayacak meselesine gelecek olursak 7 iş gününde bitmesi gerekir. Gerekli evraklar tamamlanır ve bilirkişiler tarafından bu değerlendirme biterek sonuçlanır.

Konut Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilir?

Konut ekspertiz raporunu hazırlarken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Eğer bu evrak ve önemli bilgilerin eksik olması dahilinde bu işlem kabul görmez. Öncelikle evin ya da aracın değerlendirmesi yapılmadan önce tapu müdürlüklerine müracaat edilmesi gerekilir. Müracaat ve başvurular yapıldıktan sonra ön değerlendirme koşullarına uyan herhangi bir sıkıntı yoksa eviniz ya da araçlarınız ekspertiz raporundan olumlu geçer.

Konut Ekspertiz Raporu Nasıl Hazırlanır?

Alacağınız konut ya da taşıtın emlak ya da diğer araç tahsis edilen yerlerde hazırlanması gerekir. Bu işlemleri eğer bilmiyorsanız tapu işlemleri bölümünden görevli kişiler tarafından hazırlanmasına izin verin. Bu sayede daha kontrollü ve resmiyete dökülen bir değerlendirme yapmış olursunuz.

Konut Ekspertiz Raporu Ne Kadar Geçerli?

Konut ekspertiz raporu düzenleme yapıldıktan sonra 3 ay bir geçerlilik süreci vardır. Bu süreç bittikten sonra tekrar bir düzenleme getirebilirsiniz. Malınızın daha değerli olması ve kontörlünün sizin elinizde olması için bu tür resmi kayıt ve rapor işlemlerini düzenli ve zamanın da yapmanızı daha tedbirli bir karar almış olunur.

Konut Ekspertiz Raporu Nasıl Alınır?

Konut ekspertiz raporu tapu ve kadastro müdürlüklerine müracaat ederek alabilirsiniz. Buradaki görevlilere gerekli işlem ve evrakları tamamlaması adına bilgiler verebilir. Onlar tarafından düzenli şekilde tamamlanan bu işlemler sayesinde bu raporun alınmasından hiçbir sakınca olmadan tarafınıza geçmiş olur. Hem konutun daha değerli olması hem de değerinin daha doğru kurumlar tarafından verilmesi sağlanacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir