Konut Sigortası Firmaları Nelerdir?

Konut Sigortası Firmaları Nelerdir?
24.08.2021 15:30
Günümüzde taşınmaz mal olarak kabul edilen ve hem mal hem de can sağlığının korunması için yaptırılan sigortalardan bir tanesi de konut sigortasıdır. Bizler de konut sigortası firmaları nelerdir?, neye göre hesaplanır?, konut sigortası ile dask arasındaki fark nedir?, gerekli evraklar nelerdir?, ne kadar ödeme yapar?, caiz mi?, depremi kapsar mı?, konut sigortası iptal edilir mi?, yaptırmak mantıklı mı? ve yapılmazsa ne olur? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

 Günümüzde taşınmaz mal olarak kabul edilen ve hem mal hem de can sağlığının korunması için yaptırılan sigortalardan bir tanesi de konut sigortasıdır. Konut sigortasının poliçe kapsamında yaptırılarak, söz konusu mal hakkında, sahiplerin güvencede kalmasına yardımcı olmaktadır. Genel ve özel şartlarla oluşturulan poliçelere göre herhangi bir durumdan kaynaklanan mal ve eşyaların zarar görmesi durumları iyileştirilmeye çalışılmaktadır. Genelde ülkemizde de depreme karşı yaptırılan bu sigortanın aynı zamanda hırsızlık, yangın gibi diğer olumsuzluklara karşı da bir güvence temin ettiği bilinmektedir. Yıllık olarak yaptırılan konut sigortaları isteğe bağlı olarak her yıl yenilenebilir bir özelliğe de sahip olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle deprem kuşağında yer alan ülkemizde pek çok kişinin yaptırması gereken konut sigortası hakkında tüm merak edilen sorular ve bu soruların yanıtları sizlerle…

Konut Sigortası Firmaları Nelerdir?

Ülkemizde bankalardan özel sigortacılık kurumlarına kadar pek çok firma bu hizmeti sağlamaktadır. Bilinen ve yaygın bir şekilde kullanılan sigorta firmaları arasında;

·        Türkiye Sigorta

·        Axa Sigorta

·        Allianz

·        Ak Sigorta

·        Generali

·        Anadolu Sigorta

·        İşbank

·        Akbank

·        Quik Sigorta

·        Mapfre

·        Doğa Sigorta

·        Yapı Kredi gibi firmalar ve bankalar yer almaktadır.

Konut Sigortası Neye Göre Hesaplanır?

Konut sigortası kapsamında ödenmesi gereken ve ödenmesi talep edilen miktarın neye göre hesaplandığı kafalarda daima bir soru işareti uyandırmıştır. Bunun hesaplanabilmesi için pek çok değişken bulunmakla birlikte genelde konutun bulunduğu il ve ilçe oldukça etkilidir. Ayrıca konutun bulunduğu kat, konutun bulunduğu cephe, binanın eski usul mü yoksa yeni nesil bir tarzda mi inşa edilmiş olmasına, alınmakta olan güvenlik önlemlerine göre değişiklik gösterir. Net bir fiyatlandırma belirtmek söz konusu olamayacağı gibi daireye özel bir fiyat çıkarılacağı kesindir.

Konut Sigortası İle Dask Arasındaki Fark Nedir?

·        Konut sigortası ve DASK arasında ciddi bir fark bulunmaktadır. Konut sigortası isteğe bağlı olarak yaptırılan bir sigorta çeşidi iken, DASK yaptırılması gereken en temel uygulamadır.

·        DASK evinizin içinde yer alan değerli eşyalarınızı herhangi bir güvence ile korumazken, konut sigortası koruma sözü verir.

·        DASK yapılmadığında herhangi bir şekilde ev alamazken, konut sigortası yaptırmadığınızda bu ev almanızın önüne engel teşkil eden bir durum çıkmaz.

Konut Sigortası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Konut sigortası, konutların her türlü doğal afet ve hırsızlık gibi olumsuzluklardan korunmasını amaçlayan bir sigortalama işlemidir. Bu açıdan bakıldığında hemen hemen herkesin bu sigortayı yaptırması önerilir. Konut sigortasının yaptırılmasında gerekli olan belgeler ise şu şekilde listelenebilir;

·        Ev sahibinin her türlü kimlik bilgisi verilmeli, mümkünse kimlik fotokopisi olmalıdır.

·        Bahsi geçen konuta ait açık adres ve bilgiler tam verilmelidir.

·        Bahsi geçen konutun hangi katta olduğu ve cephesine dair tapu bilgilerine bakılmalıdır.

·        Bahsi geçen dairenin brüt metrekare hesabı yapılmalıdır.

·        Mümkünse inşa bedeli hakkında ki veriler verilmelidir.

·        Konut içinde yer alan eşyaların bedeli verilmelidir.

Konut Sigortası Ne Kadar Ödeme Yapar?

Konut sigortası kapsamında yer alan bir ev için hasar oluştuğu durumda çeşitli ödenekler çıkarılarak mülk sahibinin maddi mağduriyeti giderilmeye çalışılır. Hasarın meydana gelmesinin ardından tutulan hasar tespit tutanağına göre ve başta beyan edilen eşya bedeline göre bir ödeme planı uygun görülür. Fakat bu noktada sigorta şirketinin ne kadar ödeme yapacağı konusunda net bir miktar belirtmek söz konusu olmaz. Evin neden hasar gördüğü, hasarın maddi karşılığının ne olduğu gibi pek çok parametre baz alınarak ödeme planı çıkarıldığı unutulmamalıdır.

Konut Sigortası Caiz Mi?

Konut sigortasının caiz olup olmadığına ilişkin birbirinden farklı görüşler bulunur. Fakat edinilen bilgilere sigortalılığın her biri caiz değildir. Bunun nedeni ise şu şekilde açıklanır;

Bir konut üzerinden sigorta yaptıran bir kişi, bir yıllık bahsi geçen ödemeyi yapmaktadır. Bunun sonucunda ise kaza olursa ödeme almakta, olmazsa herhangi bir ödeme almamaktadır. Bu işler rastgele bir temele oturtulduğundan dolayı kumara benzetilmekte ve bu nedenle konut sigortası da caiz görülmemektedir.

Konut Sigortası Depremi Kapsar Mı?

Evet. Konut sigortalarının yaptırılmasında ki genel amaç zaten deprem gerçeğidir. Pek çok kişi deprem riskine karşı bu sigortayı yaptırmak ister. Bu nedenle ev devralma esnasında yaptırılmak zorunda olunan DASK ve konut sigortası depremden dolayı meydana gelen hasarların neredeyse tamamını karşılamak zorundadır.

Konut Sigortası İptal Edilir Mi?

Evet. Konut sigortasının iptal edilmesi gibi bir hak her tüketici için vardır. Kişiler bu hizmetten memnun kalmadıklarında ya da herhangi bir sebepten dolayı iptal ettirdiklerinde sigortalılığın sona ermesi gibi bir hak söz konusudur.

Konut Sigortası Yaptırmak Mantıklı Mı?

Evet. Konut sigortası hepimiz için önem taşıyan evlerimizin korunması kapmasında önem taşır. Olası kaza, afet ya da hırsızlık durumlarında oluşan maddi kayıpların bu sigorta kapsamında ödenmesi, o anki mağduriyetin giderilmesinde oldukça büyük bir etki payına sahiptir. Ayrıca ev içinde yer alan değerli eşyalar ve sabit eşyaların da korunmasına yardımcı olduğundan dolayı imkanı olan herkesin bu sigortayı yaptırması önerilmektedir.

Konut Sigortası Yapılmazsa Ne Olur?

Konut sigortasının yaptırılması konusunda kesinlikle bir dayatma söz konusu değildir. Bu konu mülk sahiplerini kendi kararına bırakılmıştır. DASK yapılmadığında hiçbir devlet dairesinde işler yapılmaz hatta elektrik, su bağlantıları bile yapılamazken, konut sigortasının yaptırılmadığı durumlarda kişilerin karşılarına herhangi bir engel çıkmaz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir