Kırmızı Pasaport Kimlere Verilir?

Kırmızı Pasaport Kimlere Verilir?
24.01.2023 18:25
Kırmızı pasaport Türk vatandaşlarına verilen bir pasaport türüdür. Kırmızı pasaport kimlere verilir, başvurusu nasıl yapılır? Kırmızı pasaport nasıl alınır, ne işe yarar? Kırmızı pasaport alma şartları nelerdir, avantajları nelerdir? Gibi kırmızı pasaport hakkında merak edilen soruları siz değerli okuyucularımız için yanıtladık.

Pasaport türleri arasından en kolay alınan pasaport olan kırmızı pasaport, standart vatandaş olan herkese verilir. Diğer pasaportları almaya hakkı olmayan her Türk vatandaşı kırmızı pasaport alabilir. Kırmızı pasaport seyahat için en sınırlı olan pasaport türüdür.

Kırmızı Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğer kırmızı pasaport almak istiyorsanız öncelikle bunun için başvuru yapmalısınız. Peki nasıl pasaport başvurusu nasıl yapılır?

Pasaport başvurusu yapmanın birkaç farklı yolu bulunmaktadır. Öncelikle randevu almanız gerekmektedir. Randevuyu internette veya telefonla alabilirsiniz. Telefonla 199 nolu numarayı arayarak hangi nüfus müdürlüğünden randevu almak istiyorsanız, bunu belirterek randevu oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra internetten randevu.nvi.gov.tr adresini ziyaret ederek ya da NVI Mobil akıllı telefon uygulamasından randevu oluşturabilirsiniz. Daha sonra pasaport ücretini yatırarak başvuru için gereken belgelerle nüfus müdürlüğüne giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kırmızı Pasaport Nasıl Alınır?

Kırmızı pasaport almak için öncelikle bulunduğunuz ilin Nüfus Müdürlüğü’nden randevu almanız gerekmektedir. Pasaport randevusu alabilmenin birkaç yolu vardır. Randevuyu internette veya telefonla alabilirsiniz. Telefonla 199 nolu numarayı arayarak hangi nüfus müdürlüğünden randevu almak istiyorsanız, bunu belirterek randevu oluşturabilirsiniz. Ayrıca randevu.nvi.gov.tr adresini ziyaret ederek kırmızı pasaport başvurusu için randevu alabilirsiniz.

Kırmızı Pasaport Ne İşe Yarar?

Kırmızı pasaport, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için düzenlenmiş, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından tanınan ve kabul edilen bir pasaporttur.  Bu pasaport, Türkiye vatandaşlarının yurtdışı seyahatlerinde geçerli bir kimlik belgesi olarak kullanılır ve vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında yapacakları seyahat için düzenlenmiştir.

Kırmızı Pasaport Alma Şartları Nelerdir?

Kırmızı pasaport ülkemizde her Türk vatandaşına kolaylıkla verilen bir pasaport türüdür. Kırmızı pasaport başvurusunda bulunduğunuz zaman ihtiyacınız olan birkaç belge vardır. Bu belgeler aşağıdaki gibidir:

·        TC kimlik kartı

·        2 tane biyometrik fotoğraf

·        Bankaya yatırılan pasaport ücretinin makbuz belgesi

·        Eğer varsa eski pasaport

·        Pasaport harç ücretinden muaf olmak isteyen öğrenciler için öğrenci belgesi

·        Reşit olmayan kişiler için ve engele sahip kişiler için gerekli muvafakatname belgesi

Bu belgelerle başvuruda bulunduğunuz takdirde pasaportunuzu alabilirsiniz.

Kırmızı Pasaport Avantajları Nelerdir?

Kırmızı pasaportun diğer tür pasaportlar kadar avantajı olmasa da belli başlı avantajları bulunmaktadır. Başvuru esnasında en az sayıda evrak gerektiren bir pasaport türüdür. Bu pasaporta sahip olan kişiler birçok ülkeyi vizesiz seyahat edebilirler. Aynı zamanda bu pasaportun geçerlilik süresi 1 yıldan 10 yıla kadar uzanabilir. Sıklıkla seyahat etmeyi tercih eden kişilere büyük bir avantaj sağlayan pasaport türüdür.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir