Keşfedilmesi 375 Yıl Süren Zelandiya Kıtası Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Keşfedilmesi 375 Yıl Süren Zelandiya Kıtası Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
11.08.2022 16:35
Zelandiya ismi verilen kıtanın büyük bölümü sular altında bulunuyor. Kıtanın su üzerindeki kısmında ise Yeni Zelanda bulunuyor. Zelandiya ne zaman sular altında kaldı? Zelandiya’nın kıta oluşunun kanıtı nedir? İşte detaylar…

Milyonlarca yıldır dünya çok ilginç bir doğa olayına tanık oldu. İnanılmaz derecede güzel doğal yapılar, ilginç dünya oluşumları ve daha fazlası nedeniyle dünya milyonlarca yıldır ilginç bir yer olmuştur. Ancak teknoloji ve bilim ilerledikçe bu dünya olaylarının sırları ortaya çıkabilir. Üstelik apaçık bilgi ve kanıtlara rağmen! Şu anda dünyada 8. kıta olarak da bilinen Zelanda'nın çok ilginç bir tarihi var.

Neredeyse tamamen sular altında kalan bu adanın varlığı 1642'den beri biliniyor. Ancak, kıta 2017 yılına kadar gerçekten keşfedilmedi. Yani dünyanın kayıp kıtası Zealandia'nın var olabilmesi için 375 yıl beklemesi gerekti... Öte yandan kıtanın varlığı yüzlerce yıldır biliniyordu ve daha yeni keşfedildi. Ancak kıta ile ilgili tartışmalar günümüzde de devam ediyor. En hararetli tartışma, Zealandia'nın gerçekten bir kıta olup olmadığı etrafında dönüyor. Bazı uzmanlar, dünyanın kayıp kıtaları geri kazandığına inanıyor. Ancak bazı uzmanlar tam olarak ikna olmuş değil! İşte çok ilginç ve tartışmalı bir kıta Zealandia hakkında bilmeniz gerekenler...

1960’larda, Kıtanın Ne Olduğu Anlaşıldı


Kıtalar bu nedenle “çeşitli kayaçlara ve kalın bir kabuğa sahip, yüksek rakımlı jeolojik bölgeler” olarak tanımlanmaktadır. Bu, kayıp kıtayı keşfetmek için bir yol haritası oluşturdu. Ancak kıtayı keşfetmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Çok çaba, kanıt ve mali destek gerektiriyordu. 1995 yılında Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi yürürlüğe girdi. Anlaşma şartlarına göre, Zelandiya daha büyük bir kıtanın parçası olduğunu kanıtlayabilirse, daha geniş bir kıta sahanlığına ve daha ekonomik fırsatlara sahip olacaktı.

Aynı yıl, Amerikalı jeofizikçi Bruce Luyendyk, bölgeyi bir kıta olarak tanımlamayı ve ona Zealandia adını vermeyi önerdi. Okyanus tabanı haritalandı, hassas uydu görüntüleri analiz edildi ve hatta farklı bölgelerdeki yerçekimi farklılıkları tespit edildi!

Zelandiya’nın 8. Kıta Olduğunun Kanıtı Nedir?


Zelandiya diğer kıtalar gibi, kabuğunun içinde granit, arduvaz ve kalker gibi farklı özelliklere sahip kayalardan oluşmaktadır. Bu nedenle bazı bilim adamları, Zelandiya'nın dünyanın sekizinci kıtası olduğunu iddia ediyor. Bununla birlikte, kıtada hala birçok gizem kalmaktadır.

Zelandiya Ne Zaman Sular Altında Kaldı?

Zelandiya baştan batık halde miydi yoksa sonradan mı su altında kaldığı bilinmiyor! Bu durum, Zealandia hakkında daha da büyük bilinmeyenlere yol açıyor! Zelandia'daki yaşamın doğası, kayıp kıta hakkında en merak uyandıran sorulardan biridir. Bilim adamlarına göre, bir zamanlar Zelanda'nın bir parçası olan Gondwana kıtası, bir zamanlar çok çeşitli türlere ev sahipliği yapıyordu. Öte yandan, geçmişte Zelandiya’da bulunan çeşitli dinozor türlerine ait fosiller, bu tür fosillerin kayıp kıtada da olabileceğini düşündürüyor! Tabi ki bunun garantisini veremeyiz. Ayrıca deniz tabanında fosil aramak çok pahalı ve zaman alıcı bir iştir! Yine de kayıp kıtada bir zamanlar yaşamış canlıları daha iyi anlamak için bazı araştırmalar yapılıyor.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

TARİH Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir