Kettle Neden Sigorta Attırır?

Kettle Neden Sigorta Attırır?
09.11.2022 22:20
Ev içerisinde kullandığımız elektrikli eşyalarımız voltaj seviye farklarından dolayı bazen sigortayı attırabilir. Kettle, klima, bilgisayar, ankastre fırın neden sigorta attırır? Kahve makinesi, kurutma makinesi neden sigorta attırır, sigorta neden sık sık atar? Cevapları için yazımıza göz atabilirsiniz.

Öncelikle mutfaklarda en çok kullanılan ev aletlerinden biri olan kettle çok dikkatle incelenip satın alınmalıdır. Kettle 2 sebeple sigorta atar. Ya şase ya da fişinin takıldığı priz olabilir. Şase derken kettle ana gövdesini yani iskeletini kastediyoruz.

Kettle kablosunu prize taktığınızda yanık kokusu geliyor, sigorta atıyorsa, ürünü tekrar kullanmayınız. Garantisi varsa garanti kapsamı içerisinde ürün değişikliği yapabilirsiniz. Kettle kablosundan dolayı, sigorta attırıyorsa kablosu çok uygun maliyetlerle değiştirilebilir. Fakat şasesinde problem varsa tekrar kullanılamaz.

Klima Neden Sigorta Attırır?

Klima ev içindeki sistemlerin en önemlilerinden biridir. Klima takılacağı zaman montajının bilen bir kişi tarafından ustaca yapılması çok önemlidir. Elektrikten çok fazla enerji çektikleri için, kablolarının kusursuz şekilde işlev görmesi gerekmektedir.

Bu elektrik akımını sağlamakla görevli olan kabloların herhangi birinde meydana gelebilecek küçücük bir elektrik arızası, sigortanın atmasına neden olacaktır.

Klimanın içerisinde, elektrik ve hava akımı dönüşümünü sağlayan fan motoru vardır. Bu motor da ortaya çıkabilecek bir arıza da sigortayı attırabilir.

Ankastre Fırın Neden Sigorta Attırır?

Ankastre fırınlar özellikle son yıllarda mutfaklardaki ne büyük yardımcılarımız. Sağlıklı pişirme seçenekleri ve kolay temizlenebilen özellikleriyle mutfaklarda her zaman tercih edilen ürünler arasındadır. Ankastre fırınlar birkaç sebepten kaynaklı olarak sigorta attırabilir. Böyle bir durumda öncelikle kabloları kontrol etmelisiniz.

Kablolar sağlamsa, fırınınızın rezistansında problem oluşmuş olma ihtimali çok yüksektir. Problemden kaynaklı ya sigorta attırır ya da ürün hiç çalışmayabilir.

Bilgisayar Neden Sigorta Attırır?

Evin diğer elektronik aletlerine göre bilgisayar daha az elektrik gücü çekmektedir. Sigorta yani şalter attırması en zor ürünlerden biridir. Bilgisayar şalter attırıyorsa öncelikle fişlerini kontrol etmelisiniz.  Bilgisayarınızın takılı olduğu priz topraklı bir priz olmalıdır. Bu tarz prizler elektrik akımlarını kontrol ederek sigorta atmasını engeller.

Sigorta Neden Sık Sık Atar?

Sigorta, evin içerisindeki elektrik sistemini korumaya yönelik oluşturulmuş bir yöntemdir. Belli bir voltaj seviyesinde çalışması idealdir. Fakat voltaj herhangi bir sebeple yükselirse kısa devre yaparak atacak, bu sistemi devre dışı bırakacaktır. Biz buna şalter yani sigorta atması diyoruz.

En önemli sebeplerden biri elektrik kabloların eskimesi buna bağlı deformeler, yanmalar, sigortanın aşırı gerilmelere maruz kalması gibi sebeplerle sık sık atabilir.

Kahve Makinesi Neden Sigorta Attırır?

Hemen herkesin evinde bulunan küçük ev aletlerinden en popüler olanı kahve makinelerimizdir. Kahve makineleri özellikle kaliteli ve bilinen bir markadan satın alınmalıdır. Aksi halde güç kaynağında problemler çıkabilir.

Kahve makineniz sık sık sigorta attırıyorsa öncelikle kablosunda deforme, ezilme, yanma gibi problemler olup olmadığına bakmalısınız. Eğer varsa kablosunu herhangi bir elektrikçide çok uyguna değiştirebilirsiniz.

Problem makinenin gövdesindeyse bu da sigortanın atmasına sebep olabilir. O zaman ürünü garanti kapsamındaysa değiştirebilirsiniz.

Kurutma Makinesi Neden Sigorta Attırır?

Hayat kurtarıcı ürünlerden biri de kurutma makineleridir. Genellikle çamaşır makinemizin olduğu bölümde birlikte konumlandırılırlar. Hem hızlı hem de eşit miktarda kurutma sağladığı için, en az çamaşır makineleri kadar güç harcayan makinelerdir.

Kurutma makineniz sigorta attırıyorsa yüksek ihtimalle dibinde su birikmiştir. Su sızıntısı kısa devre yaptırdığı için sigortalar atabilir.

Sigorta atmasının sebebi kabloların yanlış bir şekilde bağlanması da olabilir, ara kablo yardımıyla başka bir prize takıp deneyebilirsiniz. Ama sürekli olarak kesinlikle ara kabloya takılı bırakmayınız. Kısa devre yaparak yangın çıkmasına sebep olabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir