Kablo Olmadan Ekrana Bağlanma Aracı Miracast Nedir?

Kablo Olmadan Ekrana Bağlanma Aracı Miracast Nedir?
22.07.2022 15:03
Kablosuz ekrana bağlanma aracı Miracast hakkında oldukça merak edilen konular vardır. Miracast nasıl kullanılır? Miracast ne işe yarar? Miracast ücretli mi? Gibi pek çok sorunun cevabına yazımızda yer verdik.

Miracast, mobil cihazların TV gibi başka bir cihazı kısa sürede bulmasını ve bağlanmasını sağlayarak kendi ekran içeriğinizi TV ekranınıza yansıtmanıza olanak tanır. Miracast teknolojisi, 2012 yılında dünya çapında birçok şirketin oluşturduğu ve Wi-Fi standartlarının belirlenmesinde önemli rol oynayan Wi-Fi Alliance (Wi-Fi Alliance) tarafından geliştirilmiştir.

Miracast, kablosuz ev modeminiz tarafından sağlanan ağa bağlantı sağlamaz. Bunun yerine, içeriğin ve verilerin diğer ağlara bağlı cihazlar arasında akmasına izin vererek kendi ağını oluşturur. Miracast'tan Apple'ın AirPlay teknolojisine bir alternatif olarak da bahsediliyor. İnternet ağınızın veya modeminizin yakınında olmasanız bile fotoğraflarınızı başka bir cihaza aktarabilirsiniz. Miracast'ın ana avantajı, farklı cihaz türlerine uygulanabilmesidir.

Miracast Nasıl Kullanılır?

İşlem sırasında akılda tutulması gereken en önemli şey, bilgisayar ve bilgisayar ekranını yansıtan cihazın aynı Wi-Fi ağına bağlı olmasıdır. Farklı ağlara bağlı cihazlar arasında ekran yansıtma mümkün değildir.

Yansıma türü de önemli bir noktadır. Bilgisayar Ekranları seçeneğiyle ilişkili ekranı görüntülemeye ek olarak, her iki ekranı da görüntülemek için Yinele seçeneğini kullanın ve iki ekranı tek ekran olarak kullanmak için Gelişmiş seçeneğini kullanın. Bu sadece görüntüleri göstermekle ilgili değildir. Önerilen yansıtma türü, yinele seçeneğidir.

Prosedürün başlığı, Android cihazınızın markasına ve modeline göre değişebilir. Ancak, benzer adlara sahip bu başlıkları, yansıtma için benzer sitelerde bulabilirsiniz.

Miracast Ne İşe Yarar?

Görüntü aktarımı için verici ve alıcı arasındaki iki cihaz Miracast teknolojisini gerektirir. Bu teknolojiye sahip değilse, bir USB bağlantı noktası veya HDMI aracılığıyla bir Miracast adaptörü kullanmanız gerekir. Akıllı telefonlar için Miracast, Android 4.2 (Android Jelly Bean) ve ekran paylaşım özelliklerine sahip yeni işletim sistemlerinde de mevcuttur.

Miracast Uyumlu Cihazlar Nelerdir?

Windows işletim sistemi çalıştıran bir bilgisayarın ekranını veya Android işletim sistemi çalıştıran bir mobil cihazın ekranını başka bir ekrana yansıtmak için Miracast'ı kullanmak kolaydır, ancak bu işlemin ilk ve en önemlisi, aynalanacak cihazdır. Miracast ile de uyumlu olmalıdır.

Cihazınızın Miracast ile uyumlu olup olmadığını görmek için üreticinin web sitesini kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda, cihazınızın Miracast ile uyumlu olup olmadığını görmek için türe, üreticiye ve modele göre arama yapmak için Wi-Fi Ürün Bulucu aracını kullanabilirsiniz.

Miracast Iphone ve Mac’de Kullanılır Mı?

iOS işletim sistemini çalıştıran iPad ve iPhone'larda ve MacOS işletim sistemini çalıştıran Mac bilgisayarlarda da ekran yansıtma vardır ancak bu özelliğe Miracast değil AirPlay adı verilir. Ne yazık ki, varsayılan Miracast protokolü ve AirPlay sistemi uyumlu değildir. Bu nedenle bildiğimiz Miracast sistemi Apple cihazlarda kullanılmamaktadır.

Son yıllarda, AirPlay uyumlu olarak veya AirPlay uygulamaları cihazla senkronize olarak geliştirildiğinden çeşitli cihazlar sunuldu. Cihazınızın AirPlay ile uyumlu olup olmadığını App Store'dan veya üreticinin web sitesinden kontrol edebilirsiniz. App Store'da bulunan ekran yansıtma uygulamaları genellikle işe yaramaz.

Miracast Ücretli Mi?

Miracast protokolü, üçüncü taraf bir uygulama veya ek cihaz olmadığı için ücretli bir hizmet değildir. Ancak Miracast'lı cihazların bu özelliği olmayan cihazlardan daha pahalı olabileceği göz önüne alındığında, bu fiyat artırıcı bir özellik. Ancak Miracast ödenip ödenmeyeceği sorusunun cevabı ücretsiz oluşudur.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir