Kasık Ağrısı Neden Olur?

Kasık Ağrısı Neden Olur?
16.11.2022 21:28
Kasık ağrıları, birçok farklı nedenden ötürü meydana gelebilmektedir. Bu anlamda daha çok, düşme ve çarpma gibi durumlarda kasık ağrılarının, baş gösterdiği bilinmektedir. Kasık ağrısı neden olur, erkeklerde ve kadınlarda kasık ağrısı nedenleri nelerdir? Bu yazımızda, kasık ağrıları ile ilgili merak edilenleri derledik.

Ağrılar günlük yaşamda hissettiğimiz, çoğunlukla çarpma ve düşme gibi durumlar sonucunda meydana gelebilmektedir. Bu anlamda, ağrıların düşme ve çarpmalar dışında da farklı sebepleri bulunur. Bu yazımızda ise, kasık ağrıları nedenleri hakkında merak edilen ve sıkça sorulan soruları, sizler için derleyeceğiz. Kasık ağrıları, özellikle erkeklerde daha sık rastlanan, bir durumdur. Kasık ağrılarının meydana gelmesinde, birçok farklı sebep bulunabilmektedir.

Bu anlamda, sıkça sorulan ve merak edilen kasık ağrılarının nedenlerini, şu şekilde sıralayabiliriz; pelvik inflamatuar hastalıkları (PID),yumurtalıklarda bulunan kistlerin patlaması veya yönünün değişmesi, rahimde oluşan kistlerin büyüklük ve uzunluklarının 5 cm’yi aşması, endometriozis, adenomyozis, endometrial polip, spiral kullanılması, idrar yollarında meydana gelen enfeksiyonlar, sistit, üretrit, doğum ve sezaryen ameliyatlarının gerçekleştirdiği durumlar sonucu; mesanenin aktif bir şekilde çalışması, kasıkta meydana gelen fıtık oluşumları, apandisit hastalığı, mesane ile idrar yollarında meydana gelen kum ve taşlar, kabızlık, gerçekleşen dış gebelik, düşük, servikal stenoz, bel fıtığı, stres, depresyon ve psikolojik hastalıkların getirdiği kasık ağrıları gibi, kasık ağrılarına yol açan nedenler görülebilmektedir.

Kasık ağrılarının belirtileri ve tanısının konması için ise, saydığımız yöntemler uygulanmaktadır. Bunlar ise şu şekildedir; kan ve idrar kontrolleri, vajinadan alınan kültürlerin laboratuvarda incelenmesi, gebelik testi ile, gaita (dışkı) testleri ile, pelvis bölgesine yönelik çekilen röntgenler ve ultrasonografiler ile, kemik yapısının yoğunluğuna ilişkin testler ile, diyogonostik laparoskopi, kolonoskopi, histeroskopi, pelvis bölgesi ile batına yapılacak bilgisayar teknolojisi ile tomografi uygulamaları, kasık ağrısı nedenleri ve belirtilerinin tanı konmasında, uygulanan tıbbi yöntemlerdir.

Erkeklerde Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Kasık ağrıları, erkeklerde sıkça görülmektedir. Buna ilişkin olarak, erkekler ve kadınlar arasında kasık ağrısı nedenleri, farklılık gösterebilmektedir. Bu anlamda, erkeklerde kasık ağrısı nedenleri, sıkça sorulmakta ve merak edilmektedir. Erkeklerde görülen kasık ağrısı nedenlerini ise, şu şekilde sıralayabiliriz; idrar yolu enfeksiyonu, protatit, kasık fıtığı, apandisit, pudental sinirin tuzak nöropatisi, kronik derecede meydana gelen pelvik ağrı sendromu, pelvik bölgesinde bulunan kasların zorlanması, kasıklarda bulunan lenf bez ve kaslarının şişimesi, medyana gelen mesane enfeksiyonları, testis şişmeleri, böbrekte meydana gelen taş oluşumları, torsiyon, testislerin su toplaması gibi durumlar, erkeklerde meydana gelen kasık ağrılarının nedenlerindendir.

Kadınlarda Kasık Ağrısı Nedenleri  Nelerdir?

Erkekler ve kadınlarda, kasık ağrılarının nedenleri, farklılık gösterebilmektedir. Bu anlamda, kadınlarda meydana gelen kasık ağrılarının nedenleri, doğum ve sezaryen ameliyatları sonrası oluşabilmektedir. Kadınlarda meydana gelen kasık ağrısı nedenlerini ise, şu şekilde sıralayabiliriz; yumurtalık kistleri, lenf düğümü büyümesi, böbrek taşı, osteitis pubis, gebelik, sezaryen ameliyatı gibi durumlar, kadınlarda kasık ağrıları nedenlerindendir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir