Lavanta Yağı Biti Öldürür Mü?

Lavanta Yağı Biti Öldürür Mü?
15.11.2022 20:54
Lavanta Yağı Biti Öldürür Mü?

Lavanta yağı ve çay ağacı gibi yağlar bitlerin öldürülmesinde en popüler yöntemler olarak bilinir. Bir makalede araştırmacılar lavanta yağının ilaçlara kıyasla bitleri öldürmekte daha etkili bir yöntem olduğuna değinmiştir. Aktarlardan veya internet sitelerinden alınan lavanta yağı şampuanın içine karıştırılır ardından saç derisine masaj yaparak uygulanır. Yarım saat bekletildikten sonra saç derisinden bu karışım durulanır. 2 hafta süreyle bu uygulamaya her gün devam edilir.

Lavanta Kolonyası Biti Öldürür Mü?

Saç bitlerini öldürmek için kullanılan bir yöntem de kolonya kullanmaktır. Limon ya da lavanta kolonyası saç diplerine uygulanarak bekletilir. Yaklaşık üç dakika boyunca kolonya saç diplerinde kalmalıdır. Bu dakika sona erdiğinde bir saat boyunca saçlar düzenli olarak taranmalıdır. Bu sayede bitkiler saç derisinden temizlenmiş olur.

Limon Suyu Biti Öldürür Mü?

Limonun içinde asidik madde olduğu için bitler kolayca bu yöntemle öldürülebilir. Bu yöntemi kullanmak için taze limon suyu sıkılır ve saç diplerine sürülür. Limon suyu saçta yarım saat bekletildikten sonra sirke ve suyla iyice durulanır. Bu işlem haftada bir şeklinde devam ettirilir.

Mayonez Biti Öldürür Mü?

Mayonez bitlerle savaşmakta doğal bir koruyucu olarak görülür. Bu yöntemi kullanmak için bir avuç mayonez alınır ve saç diplerine iyice yedirilir. Ardından saçlar toplanarak bir saç bonesi yardımıyla kapatılır. Yaklaşık iki saat sonra saçlar iyice durulanır. Derideki bitler bu işlemden sonra yok olacaktır.

Naftalin Biti Öldürür Mü?

Naftalin sıkça temizlikte kullanılır ve böceklerin ölümüne yol açan bir maddedir. Fakat fazla kullanımı ve insan sağlığına zararı olduğundan cilde ve saç derisine değdirilmesi uygun değildir. Bu nedenle saçtaki bitler için naftalin kullanılmamalıdır.

Sarımsak Biti Öldürür Mü?

Sarımsak bitlerin ölmesi için kullanılan yöntemlerden birisidir ve oldukça etkili olduğu söylenilebilir. Bitlerin kaybolması için yaklaşık on adet sarımsak robottan geçirilir. Robottan geçirilen sarımsakların üzerine limon suyu sıkılır. Ardından bu karışımı saç diplerine sürülerek yarım saat kadar bekletilir. Bekleme süresi bittiğinde saçlar iyice su ile durulanır.

Sıcak Su Biti Öldürür Mü?

Bitler su altında da yaşamını sürdürebilen parazitlerdir ama bitlerin dayanabileceği sıcaklık seviyesi vardır. Sıcak su ile bit öldürmek için suyun derecesi önemlidir. Tedavi sürecinde sıcak su ile bitler öldürülebilir. Sıcak hava ile ısıtılan vücut nemini kaybeder ve tedavi süresi içerisinde kurutulan bitler ölür.

Tavuk Biti Öldürür Mü?

Bit tedavisinde tavuk kullanılmamaktadır. Tavuklarda da çeşitli nedenlerden dolayı bit gözlemlenebilir.  Tavukta gözlemlenen bit tavuğun yumurta verimini büyük ölçüde düşürür ve tavuğun ölmesine sebebiyet bile verebilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir