Karın Egzersizleri Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Karın Egzersizleri Ne Zaman Etkisini Gösterir?
08.11.2022 15:52
Vücudun ön kısmında pelvis ile kaburgalar arasında bulunan karın kasları, gövdeyi desteklemektedir. Katın kasları aynı zamanda karnın iç basıncını düzenler ve harekete izin verir. Karın egzersizleri ne zaman etkisini gösterir, karın egzersizi sonra ağrı neden olur, yağ yakar mı, zayıflatır mı?

Karın egzersizlerinin ne zaman etkili olacağı konusu tam olarak bilinmeyen bir konu olmaktadır. Çünkü karın kası çalışmalarında ilk önce vücut yağ oranının bilinmesi önemli olmaktadır. Bunun sebebi ise karın egzersizleri sonucunda oluşan karın kasının belirli bir sürede oluşamaması olmaktadır. Kişinin sahip olduğu vücut yağ oranına bağlı olarak 2 ila 3 ay arasında ya da 6 ila 7 ay arasında da gözlemlenebilinir bu durum.

Karın Kası Oluştuğunu Nasıl Anlarız?

Karın kasına sahip olmak isteyen bir kişinin vücudundaki yağ oranı neredeyse yüzde on oranının altında olması gerekmektedir. Aslında karın kasları vücutta sonradan oluşmamaktadır. Karın kasları vücudun merkez kaslarından olmaktadır ve her zaman karnımızda bulunmaktadır. Karın kaslarının görünür olabilmesi için yapabileceğimiz şey antrenmanlar olmaktadır. Antrenmanlar ile vücudumuzdaki vücut yağ oranını düşürerek karın akslarını görünür kılabiliriz. Bir kişinin eğer ki vücut yağ oranı yüzde 25 ila 30 oranlarında ise bu kişinin karın kasını çıkarabilmesi için 6 ila 7 ay antrenman yapması gerekebilmektedir. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi karın kası yalnızca vücut yağ oranı yüzde 10’un altında olan bireylerde ortaya çıkar. Tabii kişinin vücut yağ oranı yüzde 15 seviyelerinde ise diğerine kıyasla bu kişi daha kısa zamanda karın kası çıkartabilir, fakat belirli bir süre vermek yanlış olacaktır. Karın kasını çıkarabilmek için bireyin sıkı bir egzersiz ve diyet programına uyması gerekmektedir.

Karın Egzersizi Sonrası Ağrı Neden Olur?

Karın egzersizleri sonucunda ağrı görülmesi oldukça normal bir durum olmaktadır. Bu ağrının görülme nedenleri şunlar olabilmektedir; ara verdiğiniz egzersiz düzeninize tekrar başlamak, düzenli bir biçimde yaptığınız egzersizlerin yoğunluğunu ya da süresini arttırmak. Bu kas ağrıları endişelenmeyi gerektiren bir şey olmamaktadır. Zaman geçtikçe yaptığınız fiziksel aktiviteye kaslarınız alışacaktır, yani ağrılar zaman geçtikçe azalıp, yok olacaktır.

Karın Egzersizleri Yağ Yakar Mı?

Hayır, karın egzersizleri yağ yakmaz. Bunun nedeni ise, yapılan egzersizlerin amacı çalıştırmış olduğu kas gruplarının güçlenmesi, gelişmesi ve büyümesi olmaktadır. Yani her ne kadar fazla mide, karın kası ve bel hareketleri yapsak da bu egzersizler yağ yakmaz, kas güçlendirir.

Karın Egzersizleri Zayıflatır Mı?

Hayır, karın egzersizleri kişiyi zayıflatmaz. Tıpkı yukarıda da belirttiğimiz gibi, ne kadar bel, mide ve karın kası hareketi yapsak da bu durum yağ yakmaz, yani zayıflatmaz. Yapılan bu egzersizler çalışan kas gruplarının güçlenmesine, gelişmesine ve büyümesine yardımcı olur.

Kilo vermek isteyen bir kişi bu tür egzersizler yerine; koşmak, yürümek, yüzmek, bisiklete binmek tarzındaki aerobik egzersizleri yapmalıdır. Karın kası, bel ve mide hareketleri tarzındaki egzersizler daha çok kas kütlesini arttırmaya yarar. Aerobik egzersizler, kas kütlesinin artmasına yardımcı olan egzersizlere kıyasla daha fazla kalori harcar. Yani kilo vermek isteyen biri aerobik egzersizleri tercih etmelidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir