İşyeri İkametgâh Adresi Olur Mu?

İşyeri İkametgâh Adresi Olur Mu?
11.10.2022 22:34
İşyeri ikametgâh adresi olur mu? İkametgâh adresi almak için gerekli belgeler nelerdir, adresi bildirmeme cezası nedir, kaç ayda bir değişir, adresi değiştirme nasıl yapılır? İkinci ikametgâh adresi nasıl alınır? Yazlık ikametgâh adresi nasıl alınır? İkametgâh adresleri yaşadığımız yerleri belirtmemize yardımcı olurlar. İkametgâh adresleri ile ilgili tüm bilgileri sizler için derledik.

İşyeri adresi ikametgâh adresi olması için bazı şartları vardır. Bu şartlar ise danışmanlık, komisyonculuk vb. ise işyerinizi ikametgâh adresi olarak gösterebilirsiniz. Bir işyeri faaliyetlerini mümkün olabildiğince yürüttüğü zaman ikametgâh adresi olarak kabul görülebilir. Ama yine de en doğrusu yaşadığınız yeri ikametgâh adresi olarak göstermenizdir. 

İkametgâh Adresi Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İkametgâh adresi almak için, taşındığınız yer daha önce sistemde kayıtlı değilse eğer bir belge getirmeden yeni ikametgâh adresinizi oluşturabilirsiniz. Eğer taşındığınız yer daha önce sisteme kayıtlı ise ve yeni ikametgâh adresi almak istiyorsanız şu belgeleri getirmeniz gerekmektedir; elektrik, su, doğalgaz, telefon faturası ya da abonelik sözleşmesi belgeleri gereklidir. 

İkinci İkametgâh Adresi Nasıl Alınır?

İkinci ikametgâh adresi almak istiyorsanız eğer öncelikle e-Devlet sistemine girmeniz gerekmektedir. E-Devlet sistemine girdikten sonra ‘Bu hizmeti kullanarak, yerleşim yeri adresi veya diğer adres bildiriminde bulunabilirsiniz’ aşamasını yapmanız gerekmektedir. Bu hizmetten ise geçerli e-imza, mobil imza, SMS doğrulama yöntemlerinden birini kullanarak da yapabilirsiniz. İkinci ikametgâh adresinde geçici süre oturduğunuz yani yazlık, kışlık konutlar için talebinizi oluşturup alabilirsiniz. Çünkü birden çok yerleşim yeri adresi olamaz.

Yazlık İkametgâh Adresi Nasıl Alınır?

Yazlık ikametgahı, ikinci ikametgâh adresi olarak geçmektedir.  Yazlık ikametgâh adresi almak istiyorsanız öncelikle e-Devlet sistemine girmeniz gerekmektedir. E-Devlet sistemine girdikten sonra ‘Bu hizmeti kullanarak, yerleşim yeri adresi veya diğer adres bildiriminde bulunabilirsiniz’ aşamasını yapmanız gerekmektedir. Bu hizmetten ise geçerli e-imza, mobil imza, SMS doğrulama yöntemlerinden birini kullanarak da yapabilirsiniz. Sıra beklemeden kolaylıkla ikametgâh adresi almak mümkündür. Ayrıca yazlık ikametgâh adresleri Nüfus müdürlüklerinden de alabilmeniz mümkündür.

İkametgâh Adresi Bildirmeme Cezası Nedir? 

İkametgâh adresinizi bildirmediğinizde size ceza uygulanmaktadır. Bu ceza 5490 sayılı Kanunun 68 inci maddesi uyarınca 2022 yılı için, ikametgâh adres bildirimi yükümlülüğünü süresi içinde yerine getirmeyenlere 128 TL para cezası uygulanmaktadır. Gerçeğe aykırı bir ikametgâh adresi bildiren kişilere ise 2673 TL para cezasına çaptırılır. Gerçekleştirdiğiniz adres değişikliklerinde para cezası almamak için 20 gün içerisinde yeni ikametgâha adresinizi belirmeniz gerekmektedir. Aksi halde idari para cezası uygulanacaktır.

İkametgâh Adresi Kaç Ayda Bir Değişir?

İkametgâh adresi değiştirme 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 50. Maddesine göre yeni adrese taşındığınızdan itibaren 20 gün içerisinde ikametgâh adresiniz değiştirmeniz gerekmektedir. Aksi halde idari para cezası uygulanacaktır. İkametgâh adreslerini e-Devlet sistemi üzerinden sıra beklemeden ve vakit kaybetmeden kolaylıkla değiştirebilmeniz mümkündür. Aynı zamanda İl Nüfus Müdürlüklerinden de ikametgâh değişikliği yapılmaktadır.

İkametgâh Adresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

İkametgâh adreslerini e-Devlet sistemi üzerinden sıra beklemeden ve vakit kaybetmeden kolaylıkla değiştirebilmeniz mümkündür. Aynı zamanda İl Nüfus Müdürlüklerinden de ikametgâh değişikliği yapılmaktadır. Yurtdışında yaşayan vatandaşlar için ikametgâh adresleri değişikliği için bulundukları yerin konsolosluğuna başvurup değiştirmeleri gerekmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir