29 Ekim Ne Bayramı?

29 Ekim Ne Bayramı?
07.10.2022 13:33
29 Ekim ne bayramı? 29 Ekim’de bankalar açık mı, fatura kesilir mi, hastaneler açık mı, noterler açık mı, okullar tatil mi ve otobüsler bedava mı? 29 Ekim üniversitelere tatil mi ve yollar ücretsiz mi? 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda kurumsal iş yerlerin rutin çalışmalarına devam edip etmediğini araştırdık.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisinin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan edilmesi anısına her yıl kutlanan milli bayramımızdır. 1925 yılında ise çıkartılan yasa ile milli bayram olarak kutlanmaya başlamıştır. Cumhuriyet, milletin egemenliğini kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler içinde seçtiği milletvekilleri aracığıyla kullandığı yönetim biçimidir. Atatürk ise Cumhuriyet kavramını “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözü ile açıklamıştır. Cumhuriyet Bayramı’nda yurt genelinde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Cumhuriyet Bayramımız ülkece büyük bir coşku ile kutlanmaktadır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ise kurumsal iş yerlerinde resmî tatil uygulanır. 

29 Ekim'de Bankalar Açık Mı?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı milli bir bayramdır. Milli bayramlarda ise ülke genelinde resmî tatil uygulanmaktadır. Eğer bu milli bayramımız hafta içi bir güne denk gelmesi nedeniyle kurumsal iş yerlerinde resmî tatil uygulanmaktadır. 29 Ekim 2022 Cumartesi günü hafta sonu olması sebebiyle bankalar zaten normal işleyişinden ötürü kapalı olacaktır. 

29 Ekim'de Fatura Kesilir Mi?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmî tatil olduğu için 17.03.1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Kanuna göre, milli bayramlarda işyerlerinin kapatılması yani resmî tatil uygulaması gerekmektedir. Bu yüzden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ve diğer millî bayramlarda fatura ve irsaliye kesilmesi söz konusu olamaz. 

29 Ekim'de Hastaneler Açık Mı?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmî tatil sebebiyle hastanelerin sadece ve sadece acil bölümleri hizmet vermektedir. Diğer birimler sadece yarım gün hizmet verdikten sonra resmî tatil sebebiyle kapalı olacaktır. Fakat o gün hastanenin acil bölümleri açık olacak ve gelen hastalarına hizmet verecektir.

29 Ekim'de Noterler Açık Mı?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle noterler kapalı olacaktır. Nöbetçi noterler ise sadece hafta sonu açık olup resmî tatillerde hizmet vermemektedir. Dolasıyla resmî tatillerde noter işlerinizi gerçekleştiremezsiniz. Resmî tatiller dışında kolaylıkla noterlerden işlerinizi halledebilirsiniz.

29 Ekim'de Okullar Tatil Mi?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle tüm okullar tatil olacaktır. Resmî tatillerde tüm kurumsal iş yerleri ve okullar tatil olmaktadır. Cumhuriyet Bayramımız ülkece büyük bir coşku ile kutlanmaktadır.

29 Ekim'de Otobüsler Bedava Mı?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle otobüsler ve metrolar ücretsizdir. Milli bayramlarda genellikle toplu taşıma araçları olan otobüsler ve metrolarda halka ücretsiz hizmet verilmektedir. Yani 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda otobüsler ve metrolara ücretsiz şekilde binebilirsiniz. 

29 Ekim Üniversitelere Tatil Mi?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle üniversiteler tatil olacaktır. Resmî tatillerde tüm kurumsal iş yerleri, okullar ve üniversiteler tatil olmaktadır. Cumhuriyet Bayramımız ülkece büyük bir coşku ile kutlanmaktadır.

29 Ekim'de Yollar Ücretsiz Mi?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yollar ücretsiz olup olmayacağı hakkında resmi bir açıklamada bulunulmamıştır. Fakat otobüsler ve metrolar ücretsizdir. Milli bayramlarda genellikle toplu taşıma araçları olan otobüsler ve metrolarda halka ücretsiz hizmet verilmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir