İOKBS 2022 Sınav Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

İOKBS 2022 Sınav Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?
28.01.2022 12:30
Geçim derdi içinde olan ve eğitim hayatına daha kolay bir şekilde devam etmek isteyen milyonlarca öğrenci devletin sunmuş olduğu İOKBS'ye girmek için heyecanlanmaktadır. Sınav giriş belgeleri, sınav giriş yerleri ne zaman açıklanacağı adaylar tarafından merak edilmektedir. İOKBS 2022 sınavı ne zaman, giriş belgesi nasıl alınır, giriş belgesi ne zaman çıkacak konularını sizler için araştırdık.

İOKBS yani İlköğretim, Ortaöğretim Kurumları Parsız Yatılı ve Bursluluk Sınavı'na girecek olan kişiler büyük bir heyecan içinde sınav yerlerinin açıklanmasını beklemektedir. Adayların sınava girebilmesi gerekli ilk olarak nerede, ne zaman sınava gireceğini bilmesi gerekirken sınav giriş belgelerini sınav gününde yanında bulundurması şarttır. MEB'in yaptığı son açıklamalara göre sınav yerleri sınava son 7 gün kala adaylarla paylaşılacaktır. Sınav giriş yerleri başvuru yapan öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyurulacaktır ve Ağustos ayı içinde sınav yerlerinin netleşeceği bilinmektedir.

İOKBS 2022 Sınavı Ne Zaman?

Milyonlarca öğrencinin eğitim öğretim hayatı boyunca burs almasını sağlayan İOKBS ter dökülen bir sınavdır. Eğitim dönemini bir nebze kolaylaştırmak için burs almak isteyen öğrenciler bu sınavda belirli bir başarı barajını geçerek okul hayatlarına devam etmek istemektedir. Aileler tarafından da merakla beklenen ve desteklenen İOKBS tarihi MEB tarafından açıklanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı 2022 yılı sınav uygulama takviminde yer alan bilgilere göre İlköğretim, Ortaöğretim Kurumları Parsız Yatılı ve Bursluluk Sınavı yani İOKBS 4 Eylül 2022'de yapılacaktır ve sınav sonuçlarının da 28 Eylül 2022 Salı günü açıklanması planlanmaktadır.

İOKBS 2022 Giriş Belgesi Nasıl Alınır?

İOKBS giriş belgeleri fotoğraflıdır ve belgeler elektronik ortam üzerinden müdürlükleri tarafından verilecektir. Giriş belgelerinin mühürlenerek onaylanması gereklidir. Mühürlenen giriş belgesi sınav günü öğrencinin kesinlikle yanında bulunması gerekir ve giriş belgesi olmadan öğrencinin sınava girmesi mümkün değildir. Fotoğraflı sınav giriş belgesi üzerinde sınava girecek olan öğrenci adayının kimlik belgeleri, sınava gireceği il/ilçe, oku, bina, salon ve sıra bilgileri detaylı bir şekilde yazmaktadır. Sınav giriş belgesi öğrencilerin bir nevi kimliğini oluşturmaktadır bu nedenle büyük bir öneme sahiptir. Bazı durumlarda örneğin; yangın, deprem, karantinaya da farklı bir olağanüstü durumda Bölge Sınav Yürütme Komisyonu'nun vereceği teklif ile adayların sınav yerlerinde değişiklikler oluşabilir.

İOKBS 2022 Giriş Belgesi Ne Zaman Çıkacak?

5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı ile 9, 10 ve 11. sınıflar için düzenlenen İOKBS milyonlarca öğrencinin katılımıyla gerçekleşmektedir. Sınava girecek olan adayların belirli bir yıllık gelirin altında olması gerekir. Ayrıca sınava başvuru yapacak olan adayların sınavın yapılacağı ders yılı içinde yaptırım ya da ceza alamaması aranan şartlar arasındadır. Sınava başvuru yapan öğrenciler 4 Eylül 2022 tarihinde sınava giriş yapabilecektir. Ancak sınava giriş yapılabilmesi için adayların yanında kesinlikle sınav giriş belgelerinin bulunması gerekir. 2022 İOKBS için adaylar sınav giriş belgelerini sınavdan bir hafta önce okul müdürlüklerinden alabilirler. Sınav giriş belgeleri 2022 Ağustos ayının son günlerinde açıklanacaktır.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir