Hardal Diyette Yenir Mi?

Hardal Diyette Yenir Mi?
21.12.2022 22:08
Acı ve keskin tadıyla ile bilinen en lezzetli baharatlardan biri olan hardal hakkında merak edilenleri yanıtlıyoruz. Hardal diyette yenir mi, gluten var mı, süt var mı? Dijon hardal ve normal hardal arasındaki fark nedir, gebelikte yenir mi, hangi yemeklerde kullanılır? Gelin cevaplara birlikte göz atalım.

Hardal, yiyecekleri lezzetlendirmek için kullanılan kalorisi diğer baharatlara göre daha az olan bir baharattır. Ancak bilinen bir kilo verme etkisi bulunmamaktadır. Tek başına kilo vermenizi sağlamaz ama diyette tükettiğiniz yiyeceklerin yanında miktarını kontrol ederek tüketebilirsiniz.

Hardalda Gluten Var Mı?

Gluten tahıl türevlerinde, çavdar, arpa, buğday gibi besinlerin içerisinde bulunan baskın bir proteindir. Glutene karşı intolerans olan kişilere de “çölyak“ hastası denilmektedir. Hardal tohumunda ise gluten bulunmamaktadır. Hiçbir katkı ya da koruyucu da içermemektedir. Miktarına dikkat edildiği müddetçe güvenle tüketilebilecek bir baharattır.

Hardalda Süt Var Mı?

Hardal sosu yemeklere müthiş bir lezzet katmaktadır. Reçeteler damak zevkine göre değişse de temel olarak aynı ürünler kullanılmaktadır. Et ya da tavuk marinasyonu için süt ile birlikte kullanılabilir ama hardalda süt bulunmamaktadır.

Dijon Hardal İle Normal Arasındaki Fark Nedir?

Hardal bitkisinin tohumlarından hardal sosları yapılmaktadır. Yemeklere inanılmaz bir lezzet kazandıran bu sosların tiryakileri oldukça fazladır. Bu soslar ülkelerin farklı damak tadı alışkanlıklarına ve zevklerine göre hazırlanıp sunulmaktadır. Dijon hardalının da klasik olarak adlandırılan (sarı hardal) dan farkı budur.

İçerisinde sarı hardala göre çok fazla sodyum bulunmaktadır.  Sarı hardal koruk denilen içecekten hazırlanırken, dijon hardalı sirkeden elde edilmektedir. Bu da dijon hardalının klasik hardala göre daha hafif bir lezzet olmasını sağlamaktadır.

Gebelikte Hardal Yenir Mi?

Hamilelik dönemimde beslenme en önemli rutinlerden biridir. Gebeler bu dönemde ne yiyip ne içmeleri gerektiğini araştırmaktadırlar. Keskin ve acı bir tadı olan hardal da bunlardan biridir. Hardal çok güçlü bir antioksidandır.

Ancak şeker düşürme ve ateş yükseltme gibi etkilerinden kaynaklı olarak gebelik döneminde doktorlar tarafından tüketilmesi önerilmemektedir. Özellikle bir hardal türü olan “siyah hardal“ rahim içi kasılmalara sebep olacağı için düşüğe neden olur. Bundan dolayı kesinlikle tüketilmemelidir.

Hardal Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Hardal, turunçgiller familyasından sofralarımıza katılan bir bitkidir. Hardal isteğe bağlı şekilde iki şekilde kullanılmaktadır. Sos olarak kullanılabilir. Meşhur hardal sosu hardalın tohumlarından elde edilmektedir.

Ayrıca kurutularak kuru baharat olarak da kullanılabilir. Hardal en çok et yemeklerinin yanında kullanılmaktadır. Etin ve hardalın keskin acı tadı birbirlerine çok yakışmaktadır. Hardalın kokusu ve tadı oldukça aromatiktir. Yemeklere keskin ve baskın bir tat verir. Dünyanın birçok ülkesinde farklı şekillerde yapılarak hazırlanırlar.

Ayrıca et ve tavuk marinasyonu için kullanılmaktadır. Hamburger, sandviç ve pizzaların içinde ya da yanında sos olarak kullanılabilir. Sebze yemeklerinde, haşlanmış patates ve deniz mahsullerinin yanında sos olarak kullanılır.

 

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir