Gümrük Müşaviri Sınavına Kimler Girebilir?

Gümrük Müşaviri Sınavına Kimler Girebilir?
12.11.2022 19:48
Gümrük müşavirliği hakkında bilinmeyen pek çok şey bulunmakta. Gümrük müşaviri sınavına kimler girebilir, ne kadar kazanır? Gümrük müşaviri olmak zor mu, tutmak zorunlu mu? Gümrük müşaviri ticaret yapabilir mi, kamu yönetimi mezunu gümrük müşaviri olabilir mi? Müşavirliğe dayalı bilinmeyen konulardan bir kısmını sizler için bu haberimizde derledik.

Gümrük müşaviri olmak için gerekli şartlar bulunmaktadır. O şartlar şunlardır;

·        Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından biri olmak

·        Medeni hak kullanma ehliyetine sahip olmak

·        Ceza ile memuriyetten atılmış olmamak

·        Hapis yatmış olmamak

·        Ağır cezalar ile yargılanmış olmamak

·        Gümrük müşavirliği yardımcılığı belgesine sahip olmak

·        Ön kayıt sürecinde kayıt işlemini tamamlamış olmak

·        Şartlara haiz olmak

·        Gümrük müşavirliği sınavlarına ikiden fazla kez girmemiş olmak

·        Sigortalı olarak gümrük müşavirliği yardımcısı görevinde en az iki sene çalışmış olmak

Bu şartlara uygun olanlar gümrük müşavirliği için başvurabilmektedirler.

Kamu Yönetimi Mezunu Gümrük Müşaviri Olabilir Mi?

Gümrük müşavirleri her türlü gümrük işini takip etmekle yükümlü kişilerdir. Gümrük Kanunu’na uymak durumundadırlar. Temsilci sıfatı ile gümrükçe onaylanmış olan eşyaların işlem ya da kullanıma uğraması gibi faaliyetler içinde bulunması için yetkili kişiler gümrük müşavirleridir. Gümrükçe onaylanmış olan 5 çeşit işlem bulunmaktadır;

·        Eşyanın yediden ihracatı

·        Eşyanın tasfiye işlemine tabi olması

·        Eşyanın imha ve terk edilmesi durumu

·        Eşyanın serbest bir alana bırakılması

·        Eşyanın gümrük rejimleri bünyesinde tabi tutulması

Gümrük müşaviri olmak için nerelerden mezun olunması gerektiği merak edilmekte olan konulardan bir tanesidir. Gümrük müşaviri olabilmek için mezun olunması gereken bölümlerden bazıları şunlardır; hukuk, işletme, muhasebe, kamu yönetimi, endüstri mühendisliği, siyasal bilgiler, iktisat, maliye.

Gümrük Müşaviri Ne Kadar Kazanır?

Gümrük müşavirleri devlet memurları değillerdir. Özel sektör çalışanları oldukları için sunmuş oldukları hizmet ücrete tabidir. Gümrükteki tüm işlem ve işlerle sorumlu tutulmakta olan gümrük müşavirlerinin aldıkları maaş oldukça merak edilmektedir. Gümrük müşavirleri ortalama olarak 9 bin TL maaş almaktadırlar. Aldıkları maaş, 6 ile 9 bin TL arasında da değişebilmektedir.

Gümrük Müşaviri Olmak Zor Mu?

Gümrük müşavirleri her türlü gümrük işini takip etmekle yükümlü kişilerdir. Gümrük Kanunu’na uymak durumundadırlar. Temsilci sıfatı ile gümrükçe onaylanmış olan eşyaların işlem ya da kullanıma uğraması gibi faaliyetler içinde bulunması için yetkili kişiler gümrük müşavirleridir. Gümrük müşavirliği de gümrük müşavirliği yardımcılığı da yapılan iş sevilerek yapılmadığı zaman zor olan işlerdendir. İşin ehli olunduğunda ve severek yapıldığı zaman kişiye zor gelecek bir iş değildir. Bunun yanı sıra, gümrük memurluğu için sınavlardan başarılı olma şartı bulunmaktadır.

Gümrük Müşaviri Tutmak Zorunlu Mu?

Gümrük müşaviri tutmak gibi bir zorunluluk yoktur. Gümrük müşaviri tutulamayan durumlardan noterlerden alınmış olan vekaletname ile gümrük müşavirliği yetkilendirilebilmektedir. Kişinin kendisi de bu işlemleri takip edebilir.

Gümrük Müşaviri Ticaret Yapabilir Mi?

Gümrük Kanunları içerisinde gümrük müşavirleri için ticaret hakkı bulunmaktadır. Ticaret yapabilir veya şirketlere ortak olabilmektedirler. Bununla birlikte ikinci gümrük müşavirliği şirketine de ortak olabilmektedirler.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir