Gelire Endeksli Senet İhracı Nedir?

Gelire Endeksli Senet İhracı Nedir?
11.06.2022 11:45
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gelire Endeksli Senet İhracı adı altında yeni açıklamalarda bulundu. Gelire Endeksli Senet İhracı son zamanların tartışma konusu oldu. Vatandaşların yatırımlarını Türk Lirası cinsi varlıklara yönlendirmesi için alternatif bir araç olan GES hakkında bilinmeyen detaylar araştırılıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yeni açıklamalarda bulundu. Vatandaşların tasarruflarını Türk Lirası cinsinden varlılar ile değerlendirmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla gelire endeksli senet ihraç edileceği duyuruldu. Gelire Endeksli Senet İhracı; Devlet İç Borçlanma Senetlerinin çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanlarının genişletilmesi amacı ile getirisi Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsündeki bazı kuruluşların bütçeye aktarılan hasılat paylarına endekslenen senetlerdir.

GES Ne Demektir?

GES kavramı son günlerde vatandaşların yakın merceği altına girmeyi başardı. GES; Gelir Endeksli Senet İhracı anlamına gelir. GES; vatandaşların tasarruflarını Türk Lirası cinsinden varlıklar ile değerlendirmesi ve yatırımcı tabanlarının genişletilmesi üzerine amaçlanan senet ihracı olarak tanımlanmaktadır.

GES Getirisi Ne Kadar?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Gelire Endeksli Senet İhracı sonrasında merak edilenler internet platformlarının araştırma konusu olmayı başardı. GES getirisi ne kadar olduğu bu imkândan yararlanmayı düşünen kişiler tarafından yakın mercek altına alındı. GES getirisi, gelir performansı güçlü olmakta olan ve bütçeye hasılat aktarımı yapan Kamu İktisadi Teşebbüslerinin gelirlerine göre endeksli olacak.

GES Türkiye’de En Son Hangi Yıl Uygulandı?

Vatandaşların tasarruflarını Türk Lirası cinsinden varlılar ile değerlendirmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacı ile gelire endeksli senet ihraç edileceği geçtiğimiz günlerde duyuruldu. Gelire Endeksli Senet İhracı; Devlet İç Borçlanma Senetlerinin çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanlarının genişletilmesiyle getirisi Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsündeki bazı kuruluşların bütçeye aktarılan hasılat paylarına endekslenen senetler olarak tanımlanıyor. GES Türkiye’de en son 28 Ocak 2009 tarihinde uygulandı.

GES Talep Toplama İşlemleri Ne Zaman Yapılacak?

GES; Gelire Endeksli Senet İhracı olarak tanımlanıyor. GES imkânları akıllarına yatan ve faydalanmak isteyen kişiler için talep toplama işlemlerinin ne zaman yapılacağı merak edilmeye başlandı. GES talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilmeye başlanacak.

GES’ten Kimler Yararlanacak?

GES; vatandaşların tasarruflarını Türk Lirası cinsinden varlıklar ile değerlendirmesi sayesinde yatırımcı tabanlarının genişletilmesi anlamına geliyor. GES’ten kimlerin yararlanabileceği, önümüzdeki günlerde gerçekleşecek talep toplama sürecinden önce araştırma konusu oldu. GES’ten yararlanabilecek kişiler için spesifik özel şartlar belirlenmiş değil.

GES Başvurusu Nasıl Yapılır?

GES; vatandaşların yatırımlarını Türk Lirası cinsinden varlıklara yönlendirebilmesi için alternatif bir araç şeklinde öne çıkmaktadır. GES’lerin getirilerini gelir performansı güçlü kabul edilen ve bütçeye hasılat aktarımı yapan Kamu İktisadi Teşebbüslerinin gelirlerine endeksli olması bekleniyor. Ayrıca 3 ayda bir ödenmesi planlanan kuponlar için uygulanacak olan asgari getiri garantisi sayesinde vatandaşların gelir paylarındaki değişimlerden olumsuz etkilenilmesi önlemiş olacak. GES imkânından yararlanmak isteyenler için talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022 tarihinde başlayacak. GES başvurusu; Bakanlık tarafından açıklanacak duyuru kapsamında belirlenecek bankalar aracılığı ile yapılacak. GES başvuruları yalnızca gerçek kişiler tarafından yapılabilecek. Söz konusu başvuruların hangi bankalar aracılığı ile yapılacağını Hazine ve Maliye Bakanlığı resmi internet sayfası üzerinden takip edebilirsiniz. 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir