Gülmek Ne Kadar Kalori Yakar?

Gülmek Ne Kadar Kalori Yakar?
28.10.2022 17:18
Kalori yakmak için çok çeşitli yöntemler bulunmaktadır ve aralarından çokça bilinen yöntemlerin kaç kalori yaktığı merak konusudur. Gülmek, kick boks, hiit kardiyo ne kadar kalori yakar? Limonlu su ne kadar kalori yakar? Masa tenisi, güreş ne kadar kalori yakar? İşte tüm detaylar...

Gülme eylemi sayesinde kortizol ve adrenalin benzeri stres yaratan hormonlar azalmaktadır. Depresyon ihtimalini düşüren beta endorfin ve bedenimizi enfeksiyonlardan koruyan gelişim hormonları ise artmaktadır.

Gülmek kalp atış ritmini hızlandırdığı için daha fazla kalori yakmamızı sağlamaktadır. 15 dakika gülerek, ortalama 30 kalori yakabilmemiz mümkün. Eğer her gün düzenli olarak gülmeye devam edersek, yaktığımız kalori oranında da artış görülecektir.

Güreş Ne Kadar Kalori Yakar?

Güreş, uygulayıcılarının birbirlerine vurmaksızın rakiplerini yenmeye çalıştıkları bir spor türü olarak bilinmektedir. Güreş tarihteki en eski sporlardan biridir ve zamanla farklı stil ve formları geliştirilmiştir ve güreş genellikle dövüş sanatları arasında değerlendirilmektedir.

Güreş yapmak (tek karşılaşma = 5 dk) egzersiziyle 60 kg ağırlığındaki bir kişi 60 dakikada yaklaşık 378 kalori yakmaktadır. Bu değer günde yaklaşık 2000 kalori yakan bir yetişkinin günlük enerji tüketiminin %19 kadarına tekabül etmektedir.

Hiit Kardiyo Ne Kadar Kalori Yakar?

HIIT kardiyo, yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman anlamına gelmektedir. Hem fiziksel olarak zorlayıcı hem de yapması kısa süren herhangi bir antrenman şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Hiit kardiyo hareketleri çok yönlüdür ve Hit kardiyo yapmanın çok fazla yolu bulunmaktadır.

·            Sprint

·            İp atlama

·            Kettlebel

·            Barbell kompleksleri ve daha fazlası.

Hiit kardiyo programı genellikle kuvvet, kardiyo ve dayanıklılık antrenmanlarının bir karışımıdır ve çok fazla kalori yakmaktadır.

Yüksek tempolu bir Hit kardiyo ile, 15-20 dakikada 400 kalori hatta belki daha fazla yakabilmeniz mümkündür.

Kick Boks Ne Kadar Kalori Yakar?

Kick boks, yumruk, tekme, diz ve sınırlı clinch uygulamalarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş eklektik bir dövüş sporu olarak karşımıza çıkmaktadır. Egzersiz sistemi olarak uygulanabildiği gibi tam temaslı bir mücadele sporu olarak da uygulanabilmesi mümkün olacaktır.

Bir saat kick boks antrenmanında 450-750 kalori yakılabilir ve düzgün bacaklara sahip olabilmeniz mümkündür.

Limonlu Su Ne Kadar Kalori Yakar?

Gün içinde limonlu su tüketimi bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkili olacaktır. Özellikle sabah limonlu su içmek toksinlerin vücutta birikmesini engelleyerek antioksidan etki göstermektedir. Sabah saatlerinde ve yemeklerden önce içilen limonlu su, ağız ve diş sağlığının korunmasına destek olmaktadır.

·        Yarım limondan elde edilen limon suyu: 30 kalori şeklindedir.

·        1 adet limondan elde edilmiş limon suyu: 60 kaloridir.

·        100 gramlık yarım bardak limon suyu: 100 kaloridir.

·        Büyük su bardağı limon suyu: 200 kalori civarında olacaktır.

Masa Tenisi Ne Kadar Kalori Yakar?

Masa tenisi (pinpon),iki veya dört oyuncunun birbirlerine topu karşılıklı olarak attığı ortasında ağ bulunan masanın üstünde oynanan bir oyun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Normal sahada tenis oynamak masa tenisine göre %40 daha fazla kalori yaktırsa da masa tenisi de hiç fena sayılmamaktadır. Yarım saat masa tenisi oynarsan 160 kcal; 1 saat oynarsan 320 kcal yakılabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir