Gmail Hesabı İle İlgili Sorulan Sorular

Gmail Hesabı İle İlgili Sorulan Sorular
21.10.2021 19:00
Gmail hesabı nasıl açılır, nasıl kapatılır? Gmail şifre değiştirme nasıl yapılır, zamanlı mail nasıl gönderilir? Gmail hesabınızla ilgili bütün bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Gmail Google’ın bizlere sunduğu ücretsiz bir e-posta sağlayıcı hizmettir. Gmail uygulaması ilk olarak Nisan 2004’te beta sürüm olarak yayınlanmıştır. 7 Şubat 2007 tarihinde de herkese açık hale gelerek yine beta sürümünün kullanılabilmesi için halka arz edilmişti. Daha sonra 2009 tarihinde gerekli güncellemeler yapılarak Google Maps hizmetleri ile birlikte güncellemeye girmiştir. Java ve JavaScript dilleri ile programlanan Gmail şu an milyonlarca insanın kullandığı birçok uygulamayla da birlikte çalışan bir iletişim platformu dur. Şu an pek çok uygulamaya kaydolurken, herhangi sitelere giriş yaparken veya genel kurumsal internet işlerinde Gmail oldukça sık kullanılan bir platformdur. İnsanlar Gmail hesaplarını kurumsal iş yerleri ile ilgili işlemleri bilgi paylaşımı, mesajlaşmaları, uygulama girişleri gibi pek çok yerde aslında Gmail hesaplarını kullanmaktadırlar. Bu konuda Gmail hesabının bu kadar sık kullanılması aslında çok daha fazla problem yaşanması ve insanların bu konuda sıklıkla merak etti soruları doğuran bir hesap türüdür aslında. O halde şimdi pek çok kişinin aklınıza takılan bu soruların cevaplarına bakalım.

Gmail Hesabı Nasıl Açılır?

Artık telefonlarımızı veya bilgisayarlarınızı ilk kullandığımız zaman yaptığımız işlemlerin başında da bir Google hesabı kurmak ve bir Gmail hesabı oluşturmak gibi işlemler yer alır.  Gmail hesabı daha pek çok Google uygulaması ile birlikte çalıştığı için mutlaka ve mutlaka Gmail hesabınıza ihtiyacınız olacaktır. Bu noktada yeni bir cihaz aldığınız zaman bir Gmail hesabı kurmak için yapmanız gereken birkaç basit işlem vardır. Gmail hesabına kayıt olmak için öncelikle Google hesabı oluşturma sayfasına gitmelisiniz. Buradan “hesap oluştur” seçeneğine tıklayarak belirli adımlarla ilerlemeniz gerekecektir. Burada doldurmanız gereken bilgiler adınız soyadınız, Gmail hesabınız için gereken bir kullanıcı ismi, ve kendi belirlediğiniz bir şifre ile birlikte tek tek bilgileri doldurmalısınız. Daha sonra artık sonraki işlemlere devam ettiğiniz zaman isteğiniz dahilinde bir telefon numarası da ekleyip hesabınızı doğrulayabilirsiniz. İşte bu şekilde oldukça basit şekilde Gmail hesabı açabilirsiniz ve bu şekilde yapacağınız pek çok işlem Gmail adresinizi kullanabilirsiniz.

Gmail Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Gmail hesabınız da zaman zaman yaşadığınız güvenlik problemleri veya şifrenizi unutmak gibi problemler yaşadığınız zaman şifrenizi yenilemek için başka bir şifre belirleyerek, şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir. Bu noktada şifre değiştirmek için izleyeceğiniz birkaç adım sonrasında, yeni bir şifre belirleyerek artık bu belirlediğiniz şifreyi kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu işlem için yapmanız gereken ilk şey Google hesabınızda gitmek olacaktır.  Daha sonra bu kısımdan güvenlik bölümüne girerek Google'da oturum açma seçeneğine gitmelisiniz. Bu noktada şifre bölümüne girerek şifrenizi girip yeni  belirlediğiniz şifreyi de girdikten sonra “şifreyi değiştir” butonuna bastığınız zaman şifreniz otomatik olarak değişecektir. Bu şekilde isterseniz telefon numaralarınızı, e-posta bilgilerinizi de güncelleyebilirsiniz. Artık yeni şifrenizle Gmail hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Gmail Nasıl Kapatılır?

Zaman zaman kullanmadığınız bir e-posta hesabı açmış ve hiç kullanmamış olabilirsiniz.  Bu durumda isterseniz bu hesabı kapatarak gereksiz bir gmail hesabından kurtulabilirsiniz ya da kullandığınız bir Gmail hesabını kapatmaya ihtiyaç duyabilirsiniz.  Bu gibi durumlarda hesabı kapatmak için uygulayacağınız işlemler sonrasında hesabınız güvenli bir şekilde kapatılır. Bu işlemi yapmak için öncelikle Google hesabınıza giderek açılacak sayfada gizlilik ve kişiselleştirme bölümünün altında yer alan “verileri ve kişiselleştirmeyi yönet” seçeneğini gitmeniz gerekiyor. Buradan sonra “verilerinizi indirin silin veya verileriniz için bir plan oluşturun” başlığına gittiğiniz zaman bir hizmeti veya hesabınızı silin seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza 4 farklı seçenek çıkacaktır. Buradan hesabınızı artık tamamen silmek için “hesabınızı silin” seçeneğine tıkladığınız zaman sizden şifreniz istenecektir. Bu şifre bilgilerini girdikten sonra da artık Gmail hesabınız silinecek ve uygulamalarda kullandığımız hesaplarda sıfırlanacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken şey Facebook Twitter Instagram gibi birçok uygulamada kullandığınız hesaplarınızda bu Gmail hesabını kullanıyorsanız Gmail hesap silme işlemi ile artık bu hesaplarınızıda kullanamayacaksınız mânâsına gelir. Bu yüzden bu hesaplarımızı ya başka bir Gmail adresine ya da başka bir kişisel bilginizle kaydederek kullanmaya devam edebilirsiniz.

Gmail Zamanlı Mail Nasıl Gönderilir?

Gmail hesabınızdan ileri tarihte göndermek istediğiniz bir mail olabilir. Bu maili göndermeyi unuturum ya da meşgul olurum gibi bir kaygı da yaşayabilirsiniz. Bunun için bir yere not almaya yeltenmeden önce Gmail hesabınızda zamanlı mail gönderme özelliğini kullanabilirsiniz. Bu özelliğin nasıl kullanıldığına gelecek olursak öncelikle mail hesabınıza girerek yeni bir ileti oluşturmalısınız. Bu iletiyi gönderme seçeneklerinden ne zaman göndereceğinizi belirleyen bir tarih ayarlayın. Bunu yaptıktan sonra “gönderme zamanını planla” seçeneğine tıklayarak mailinizi gönderebilirsiniz. Bu sayede tam olarak istediğiniz zaman mailiniz gönderilmiş olacaktır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir