Mobil İmza Bilgisayarda Kullanılır Mı?

Mobil İmza Bilgisayarda Kullanılır Mı?
30.12.2022 19:11
Mobil imza, TBMM tarafından 2004 yılında kabul edilen ve Elektronik İmza Kanunu çerçevesinde ıslak imza değeri taşıyan bir sistemdir. Mobil imza bilgisayarda kullanılır mı, nasıl aktif edilir, ne zaman aktif olur? Mobil imza kaç günde aktif olur, şifresi nasıl değiştirilir, ne zaman çıktı? Turkcell mobil imza nasıl olur? Mobil imza hakkında merak edilen tüm soruları sizler için bu yazımızda derleyip cevap verdik.

Mobil imza, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 15 Ocak 2004 tarihinde kabul edilen 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu kapsamında ıslak imza ile eşdeğer olan sayısal imza sistemidir. Mobil imzanın kullanım alanları oldukça geniştir. Mobil imzanın kullanılabildiği yerler şunlardır;

·        e – Devlet

·        e – Belediye

·        e – Ticaret

·        Sosyal güvenlik uygulamaları

·        Internet bankacılığı

·        Finans alanından bireysel ve kurumsal işlemleri

Mobil İmza Nasıl Aktif Edilir?

Mobil imza, GSM numaranız üzerine alınan ve GSM işletmecileri tarafından sunulan bir hizmet çeşididir. Mobil imzanızı aktif etmek istiyorsanız öncelikle kullandığınız operatöre ıslak imzanın aylık ya da yıllık abonelik ücretini ödemeniz gerekmektedir. Mobil imza aboneliği oluşturmak istiyorsanız önünüzde 3 aşama bulunmaktadır. Bunlar sırası ile ön başvuru, başvuru ve aktivasyondur. Bu işlemleri yaptıktan sonra operatörün yoğunluğuna göre en geç 2 hafta içerisinde mobil imzanız aktif hale gelecektir.

Turkcell Mobil İmza Nasıl Alınır?

Turkcell’in resmi sitesinde verilen bilgilere göre mobil imza sahibi olmak istiyorsanız öncelikle mobil imzaya uyumlu (128K) bir SIM karta sahip olmanız gerekmektedir. Turkcell’den mobil imza almak oldukça kolaydır. Turkcell uygulamasına giriş yaparak, ‘İşlemler – Başvuru İşlemleri – Turkcell Mobil İmza Başvurusu’ adımlarını takip ederek rahatça mobil imza sahibi olabilirsiniz.

Mobil İmza Ne Zaman Aktif Olur?

Mobil imza, SIM kartınız üzerinden birçok imza işleminizi gerçekleştirebileceğiniz bir imza türüdür. Bu elektronik imzayı kullanabilmeniz için aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Aktifleştirme şartları da operatöre göre değişiklik göstermektedir. Örneğin Türk Telekom imzaya başvurmak için T.C. Kimlik kartınız ile ya da ehliyetiniz ile birlikte Türk Telekom bayisine gitmeniz gerekmekteyken, Turkcell mobil imza kullanmak için müşteri hizmetlerini aramanız yeterli olacaktır. 

Mobil İmza Kaç Günde Aktif Olur?

Mobil imza kullanımı, operatörler üzerinden sağlanmaktadır. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu kapsamında ıslak imza ile eşdeğer olan bu imza sisteminin aktifleşme süresi operatöre göre değişiklik gösterebilmektedir. Mobil imza aktifleşme süresi Türk Telekom’da 1 hafta içerisinde aktif hale gelirken bu süre Turkcell’de 2 haftayı bulabilmektedir.

Mobil İmza Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Mobil imza, 2004 yılından beri geçerli olan ve Elektronik İmza Kanunu’na göre ıslak imzayla aynı değeri taşımayan bir sistemdir. Mobil imzalar operatörler üzerinden sağlanan ve bir GSM numarası üzerinden kullanılan sayısal bir imza sistemidir. Mobil imza şifresi değiştirmek istiyorsanız kullandığınız operatörün mobil uygulaması üzerinden bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.

Mobil İmza Ne Zaman Çıktı?

Mobil imzanın kullanımına 2004 senesinde TBMM tarafından izin verilmiştir. Ancak mobil imzanın ilk kullanımı 2007 yılında Turkcell ile ülkemize ilk adımını atmıştır. Ardından 2008 yılında AVEA ve sonrasında da 2013 senesinde Vodafone tarafından ülkemizde kullanılmaya başlanmıştır.  

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir