Gıda Zehirlenmesi Anneden Bebeğe Geçer Mi?

Gıda Zehirlenmesi Anneden Bebeğe Geçer Mi?
20.12.2022 20:57
Genel olarak hafif seyreden fakat bazı durumlarda ölümcül olabilen tüketilen besin kaynaklı bağırsak ve midede ortaya çıkan enfeksiyona gıda zehirlenmesi denilmektedir. Peki gıda zehirlenmesi anneden bebeğe geçer mi, baş ağrısı yapar mı, belirtisi ne zaman başlar? Gıda zehirlenmesi crp’yi yükseltir mi, çarpıntı yapar mı, kanda çıkar mı? Detayları yazımızda.

Hamile bir kadın gıda kaynaklı zehirlenirse, zehirlenmeden dolayı kusma ishal ve aşırı sıvı kaybı yaşanabilir. Var olan tedavilerde kaybedilen sıvıları yerine koymak için anneye sıvı takviyesi yapılmaktadır. Bebek annenin zehirlenmesinden direkt olarak etkilenmez. Fakat annede ateş yükselmesi, tansiyon, genel vücut durumunda zehirlenmeye bağlı problemler saptanırsa bebek etkilenebilir.

Gıda Zehirlenmesi Baş Ağrısı Yapar Mı?

Gıda zehirlenmeleri genellikle aniden başlar ve vücutta birtakım rahatsızlıklara sebep olur. En yaygın görülen belirti ise mide bulantısı baş dönmesi ve kusma şeklindedir. Bunların dışında ateş düşme- yükselme, tansiyon düşme- yükselme, dışkıda kanlanma, halsizlik, bitkinlik, baş dönmesi ve baş ağrısı da gözlemlenebilir. Ancak baş ağrısı genellikle zararlı maddelerin solunması yoluyla oluşan zehirlenmelerde daha sık görülmektedir.

Gıda zehirlenmesi Belirtisi Ne Zaman Başlar?

Gıdaların uygun koşullarda muhafaza edilmemesi ya da uygun koşullarda hazırlanmaması sonucunda vücutta toksin oluşmasını sağlayan bakteriler üretirler. Bu yiyecekler tüketildiği zaman vücudu zehirler. Zehirlenmenin etkisi kişiye ve tüketilen besine bağlı olarak değişecektir.

Genellikle zehirlenme vakalarında belirtiler 6-12 saat içerisinde kendisini gösterir. Bazı durumlarda eğer bir besine karşı intoleransız varsa 30-60 dakika arasında da belirtiler ortaya çıkabilir.

En yaygın görünen belirtisi mide- bağırsak bölgesinde hissedilen şiddetli sancı, ağrı, bulantı şeklindedir. Bundan kaynaklı olarak da şiddetli ishale ve çok yoğun sıvı kaybına sebep olur.

Gıda Zehirlenmesi CRP’yi Yükseltir Mi?

CRP pek çok hastalığa bağlı olarak yükselebilen bir kan değeridir. Vücuttaki iltihaplanmayı ve bu iltihaplanmanın derecesini gösteren laboratuvar bulgusudur. Gıda zehirlenmelerinde CRP değeri yükselebilir fakat hastalığa neyin neden olduğuna dair bir fikir veremez.

Gıda Zehirlenmesi Çarpıntı Yapar Mı?

Sağlıksız koşullarda tüketilen gıdalar vücudumuzu zehirleyebilir. Bu en yaygın zehirlenme türlerinden biridir.  Bulantı, kusma, nefes darlığı ve kalp çarpıntısı gıda zehirlenmelerinin en yaygın bulgularındandır. Rahatsızlık genellikle endişeye gerek olmayan ve hafif geçirilen bir rahatsızlıktır. Fakat nadiren de olsa bazı hastalar ölüm riski taşıyabilirler. Durum her ne olursa olsun, böyle bir durum yaşadığınızda mutlaka önlem almalısınız.

Gıda Zehirlenmesi Kanda Çıkar Mı?

Gıda zehirlenmeleri, en sık rastlanan ve genellikle hafif seyreden kendiliğinden kaybolan bir rahatsızlıktır. Çok nadir şekilde daha ağır vakalara sebep olabilir. Rahatsızlığı devam eden hastalar gıda zehirlenmesi şikayetiyle hastanelere başvurur ve öyküsü dinlendikten ve kan testi yapıldıktan sonra tedavisine başlanır. Yoğun şekilde kusma ve ishalden kaynaklı olarak sıvı kaybeden hastaya hemen sıvı takviyesi tedavisi uygulanır. Kan tetkiklerinde zehirlenmeden kaynaklı değer artışı görülecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir