Kilo Verememe Nedenleri?

Kilo Verememe Nedenleri?
01.08.2022 13:49
Kilo verememe nedenleri, kilo verememe psikolojisi, kilo verememe sebebi hangi vitamin eksikliği soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

·        Dirençli kilo şeklinde de tanınan kilo verememenin altında yatan neden, genetik yatkınlık olma ihtimali vardır. İnsanın ailesinde çok kilolu insan ya da insanlar varsa ya da ailede kilo verme hızı fazlaca yavaş insanlar varsa nedeni genetik olabilir. Vücut kitle endeksi baz alınıp yapılan projelere göre birinci miktar akrabalarında obezite, çok kilo veya kilo verememe sorunu olan insanlar, toplum çoğunluğunda iki kat daha çok kilo verememe olayı ile karşılaşmaktadırlar. Beslenme düzeni üstüne bir hayli etki eden genlerde karbonhidrat ya da yağ depolanması adına ilgili bozukluk, rahatlama mekanizması şeklinde iştahı açan ya da insan yemeye sevk eden rahatsızlıklar, beslenme merkezi aracılığıyla enerji deposunun düzenlenmesinde anormallikler görünebilir. Ailede kilo vermede zorlanan insanlar varlığı kilo verememe üstüne etkilidir.

·        Depresyon tedavisinde kullanılacak olan trisiklik ve monoamin oksidaz inhibitörü antidepresan ilaçların kullanımı nedeniyle bazı insanlarda kilo verememe sorunu görülebilir. Pek fazla rahatsızlığın tedavisinde tercih edilen kortizol de kilo alınmasını sağlayabilir. Bu ilaçları alan insanlar de kilo verememe sorunu yaşanacağından günlük aktiviteyi çoğaltmak yararlıdır. Doktor kontrolü altında hafif tempolu sporlar yapılması, yağ depolanmasının önüne gelen sağlayarak kilo vermeyi rahatlatır. Akdığınız antidepresan ve kortizol türü ilaçları doktor kontrolünde olmadan bırakmamalısınız.

·        İlerleyen yaşla beraber östrojen ve progesteron hormonu salgısının azalması ve menstrüasyonun bütünüyle sona ermesi neticesi ortaya koyulan ve doğal bir zaman olan menopoz süreci, vücudun ihtiyacı olan enerji enerji  ölçüsünde azalma görülür. Bazal metabolik hızının seviyesin de azalmaya neden olan östrojen ölçüsünün azalmanın yaşandığı bu süreçte yağlanma çoğalır ve besin ihtiyacı da de değişir. Kilo verememe olayı menopoz döneminde sıklıkla görülen bir şikayettir. Uzman diyetisyen aracılığıyla kişiye özel şekilde hazırlanan beslenme düzen, ve günlük fiziksel spor ile kilo verememe sorunların üstesinden gelinir.

Kilo Verememe Psikolojisi

Kilo verme zamanın devamlılığı noktasında kişinin, kilo vermeye engel olan herhangi bir psikolojik sorunun olup olmadığını sorgulaması gerektiği araştırılması gerekildiği uzmanlar tarafından dile getiriliyor, “Kişi depresyondaysa , kaygı sorunları varsa ya da uyku sorunu yaşıyorsa kilo vermek daha zor duruma gelebilir

Kilo Verememe Sebebi Hangi Vitamin Eksikliği?

Özelilkle B6, (B9),folik asit  ve B12 vitamini eksiklikleri yalnızca kilo vermemizi zorlaştırıp  kendini belli eder. Bazı kişiler de genetik şekilde bu vitaminlerin emilimi bozuk olur. Bu vitaminlerdeki eksikliği homosistein verilen bir aminoasidin vücudumuzda çoğalmasına sebep olur. Homosistein ilk olarak kalp damar rahatsızlıkların çoğalmasıyla ile ilişkili buldu. Homosistein aynı vakitte vücudumuz da çok su tutulmasına , nedeniyle kilo vermemize engel olan olaylar meydana gelmektedir. Yüksek B6 ,B12, B9 noktalarını bu aminoasidin  daha zararsız bir biçime dönüşmesine sebep olur, böylelikle fazla homosistein seviyesi normale düşer.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir