Bebekler Pişik Olunca Ne Yapmalı?

Bebekler Pişik Olunca Ne Yapmalı?
15.09.2022 23:29
Pişik, bebeklerin başına sık sık gelen bir olay olmuştur. Biz de ebeveynler için bebekler pişik olunca ne yapmalı, pişik ne kadar sürede geçer, annenin yediği hangi yiyecekler bebekte pişik yapar, bebek bezinin pişik yaptığını nasıl anlarız, pişik nasıl tedavi edilir, bebekler için en iyi pişik kremi hangisi, bebek bezinin alerji yaptığını nasıl anlarız? Konularına cevaplarımız ile açıklık getirdik.

Bebekler için bazen ciddi bir sorun haline gelen pişik ile mücadele oldukça önemli bir konudur. Dikkat edilmesi gereken birkaç şey var:

-Bebeğinizin cildini mümkün olduğunca temiz ve kuru tutun.

-Kızarıklık için bez bölgesini sabunla yıkayın.

-Bebeğin kalçasını mümkün olduğu kadar uzun süre havalandırılmış tutun.

-Her bez değişiminden sonra döküntüleri bol su ile yıkayınız,

-Kokulu ıslak mendil kullanmaktan kaçının.

-Kızarıklık sorunu çok şiddetliyse, bebeğin cildini temizlemek için biberondan ılık su püskürtün.

-Temiz bir bez bağlamadan önce bebeğinizin kalçalarının kurumasını bekleyin.

-Kızarıklık sorunu gidene kadar daha büyük çocuk bezleri kullanın.

-Dar plastik külotlar veya kumaş örtüler kullanmaktan kaçının.

-Kızarıklık bölgesine pişik kremi veya merhem sürün.

-Bebeğin bez bölgesine talk pudrası sürün.

Pişik Ne Kadar Sürede Geçer?

Pişiğin ne kadar sürede geçeceği araştırılan bir konu olmuştur. Pişik, eğer o bölgeye iyi bakılırsa 1 haftaya kalmadan iyileşmektedir.

Annenin Yediği Hangi Yiyecekler Bebekte Pişik Yapar?

Süt, bal, yumurta, ceviz, fındık, yer fıstığı, çilek, kakao, kivi ve portakal gibi yiyecekler, özellikle asidik, keskin veya acı bir tada sahip olanlar, pişiğe neden olan yiyecekler  olarak tanımlanabilir.

Bebek Bezinin Pişik Yaptığını Nasıl Anlarız?

Bebek bezinin pişik yaptığını anlamak sizin için çok kolay olacaktır. Çünkü bebek bezinden kaynaklanan pişikler bezin değdiği bölgelerde gerçekleşecektir.

Pişik Nasıl Tedavi Edilir?

Döküntüleri tedavi etmek için çinko bazlı kremler veya jeller kullanılabilir. Vazelinli krem ve alkolsüz nemlendiriciler de burada yardımcı olabilir. Bebek pudrası tekrarlayan pişikleri önlemek için kullanılabilir ancak bebek tarafından solunması halinde ciltte kuruluk ve tahrişe ve akciğerlerde iltihaplanmaya neden olabilir. Gereksiz yere kaçınılmalıdır. Bebek bezi bölgesinde kandida gibi mantarlar gelişebileceğinden nişasta kullanımı kesinlikle önerilmez.

Bebekler İçin En İyi Pişik Kremi Hangisidir?

Hangi kremi seçeceğinizi bilemeyebilirsiniz. Yanlış krem seçimi bebeğinizin cildine zarar verebilir. Bu nedenle bebeğiniz için en iyi bebek bezi kremini seçerken dikkatli olun. En iyi bebek bezi kremleri kimyasal içermez ve bitkisel özler içerir. Mustela bebek bezi kremleri, bebeğinizde pişik oluşmasını önlemek için doğal aktif bileşenlerin benzersiz, patentli bir kombinasyonudur. Patentli doğal aktif maddeler içeren Mustela Bebek Bezi Kremi, düzenli kullanıldığında bebeğinizin cildine bakım yapar ve pişik oluşumunu engeller. Mustela Bebek Bezi Kremi, bebeğinizi kimyasallardan uzak tutmak ve cildinizi pişiksiz bir gün için sağlıklı tutmak için %98 doğal içeriklerden üretilmiştir.

Bebek Bezinin Alerji Yaptığını Nasıl Anlarız?

Bebek bezi alerjisi en çok 9 ila 12 aylık bebeklerde görülür. Özellikle bezlerin temas ettiği bölgelerde parlak kırmızı bir görünüm tanı koydurucudur. Derideki bu döküntüler de kaşıntıya  neden olabilir. Bebek bezi alerjisi, bebek bezi sürtünmesi, nem, amonyak ve idrar ve dışkıdaki enzimlerden kaynaklanabilir. Çoğu alerjik durumda olduğu gibi, anne sütüyle beslenen bebeklerde daha az yaygın olduğu bulunmuştur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir