Galatasaray Stadının Adı Neden Değişti?

Galatasaray Stadının Adı Neden Değişti?
04.11.2022 15:05
Ali Sami Yen Spor Kompleksi Nef Stadyumu, İstanbul'un Sarıyer ilçesinde yer alan çok amaçlı stadyum olarak bilinmektedir ve Galatasaray'ın iç sahadaki futbol maçlarına ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Galatasaray stadının adı neden değişti, adı neden NEF? Galatasaray NEF ile ne zaman anlaştı, anlaşması ne zaman bitiyor? Galatasaray stadını kim yaptırdı, ne zaman yapıldı, kaç paraya mal oldu, tapusu kime ait? İşte tüm detaylar...

Galatasaray ile Türk Telekom arasında 2011 yılından beri süren stat isim sponsorluğunun sona ermesinin ardından Ali Sami Yen Spor Kompleksi'nden 'Türk Telekom' yazıları kaldırılmaya başlandığı bilinmektedir. Stadın girişinde yer alan dev "Türk Telekom Stadı" tabelası indirilmiştir.

2021 yılının Ekim ayında Galatasaray ve Nef arasında, 2021-22 sezonundan itibaren 5+5 sezon geçerli olacak stadyumun isim hakkı konusunda bir anlaşma imzalandığı bilinmektedir. Anlaşma kapsamında 725.000.000₺ karşılığında, stadyumun yeni adı "Ali Sami Yen Spor Kompleksi Nef Stadyumu" olmuştur.

Galatasaray Stadı Adı Neden NEF?

Kulüpten yapılan açıklamaya göre, stadyum isim sponsorluğu hakkı ve sözleşmedeki yan haklar için ikinci 5 sezonu opsiyonlu olmak üzere toplam 10 sezon için anlaşmaya varılmıştır. Galatasaray bu anlaşma için 725 milyon TL + KDV kazanacağı bilinmektedir. Paranın 652 milyon 500 bin lira + KDV'lik kısmı Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş’ye, 72 milyon 500 bin lira + KDV’lik kısmı ise Galatasaray Spor Kulübü Derneği’ne ödeneceği bilinmektedir.

Galatasaray eski stadyum isim sponsoru Türk Telekom'dan 2020-2021 futbol sezonunu için 30 milyon lira + KDV kazandığı bilinmektedir. Sarı-kırmızılılar böylece yıllık ortalama kazancını yüzde 100'den fazla arttırdığı söylenebilir. Kulübün resmi internet sitesinden yapıldığı bilinen bir açıklamada yer alan bilgiye göre Timur Şehircilik Planlama A.Ş. ve NEF markasının sahibi Erden Timur’a teşekkür edilmiştir.

Galatasaray NEF İle Ne Zaman Anlaştı?

2021 yılının Ekim ayında Galatasaray ve Nef arasında, 2021-22 sezonundan itibaren 5+5 sezon geçerli olacak stadyumun isim hakkı konusunda anlaşma imzalandığı bilinmektedir.

Galatasaray Erkek Basketbol Takımı'nın da isim sponsoru olduklarını da hatırlatan Timur, sarı-kırmızılı ekibin yeniden THY Avrupa Ligi'nde mücadele etmesini hedeflediklerini sözlerine eklediği bilinmektedir. Galatasaray Kulübü Başkanı Burak Elmas, toplantıda yaptığı konuşmada, anlaşmanın sarı-kırmızılılara fayda getirmesi temennisinde bulunmuştur.

Galatasaray'ın NEF İle Anlaşması Ne Zaman Bitiyor?

Galatasaray ve Nef arasında yapılan bu anlaşmanın, 2021-22 sezonundan itibaren 5+5 sezon geçerli olacağı bilinmektedir. Elmas, Galatasaray'ın geleceği için önemli hamleler yaptıklarını vurgulamıştır. Elmas, anlaşmanın artan rakamlarla süreceğini anlatmıştır.

Galatasaray Stadı'nı Kim Yaptırdı?

13 Aralık 2007 tarihinde yapımına başlanmış olan stadın 52.280 kişilik kapasitesi bulunduğu bilinmektedir.

Stadın yapım mimarı ise Mete Arat'tır. Mete Arat, ASP firmasının ortağı olarak bilinmektedir ve Almanya'da birçok spor tesisini ve kamu binalarını başarıyla tamamladığı bilinmektedir. Sahibi olduğu mimarlık şirketinde 1971 yılından bu yana 17 yüksek mimar kadrosu ile Stuttgart'ta çalışmaktadır.

·        2002 yılında kulüp başkanı olarak seçilen Özhan Canaydın, ilk olarak yeni stadyum projesini hayata geçirmek istemiştir.

·        Faruk Süren yönetiminin daha önceki proje kapsamında sözleşme imzaladığı Tekfen ile birlikte ön proje çalışması yapılmıştır.

·        Yeni projede de daha önceki projelerde olduğu gibi stadın Mecidiyeköy'e inşa edilmesi planlanmıştı.

·        Ancak Mecidiyeköy arazisinin Galatasaray'a ait olmaması nedeniyle kredi arayışlarından sonuç alınamamıştır.

·        Aynı yıl içinde dönemin Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, stadyum için farklı bir proje önermiştir.

·        Ancak Ali Sami Yen Stadyumu'nun bulunduğu arazi Galatasaray'a ait olmadığı öğrenildi.

·        Millî Emlak, Sarıgül projesinin aksine, Galatasaray'ın Seyrantepe'ye yalnız stadyum yapmak istemesi durumunda Ali Sami Yen Stadyumu arazisi ile değiş tokuş yapılabileceğini bildirilmişti ve bu şekilde proje kabul edildi.

Galatasaray Stadı Ne Zaman Yapıldı?

1961 yılında Refik Selimoğlu'nun başkanlığı sırasında Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü ile yeni bir anlaşma yapılarak, inşası başlamış olan stadın üst kullanım hakkı kesin bir şekilde Galatasaray'a verildiği bilinmektedir. 1962'de başlanan inşaat 1964'te tamamlanabilmiştir. 15 Ocak 2011 tarihinde ise açılıştı yapılmıştır.

Galatasaray Stadı Kaç Paraya Mal Oldu?

Galatasaray, imzalanan protokolle birlikte Ali Sami Yen Stadyumu'nun bulunduğu alanı vermiştir. Ardından Seyrantepe alanı alınmıştır. İnşaat ruhsatı Şişli Belediyesi tarafından 12 Aralık 2007'de onaylanan Nef Stadyumu'nun çevre yollarla birlikte toplam maliyeti 773.000.000 TL olarak bilinmektedir.

Galatasaray Stadı Tapusu Kime Ait?

Ali Sami Yen Stadyumu arazisi toplam 1.250.000.000 TL'ye Torunlar-Aşçıoğlu-Kapıcıoğlu ortaklığına satılmıştır. Ve bu paranın 475.000.000 TL'si TOKİ'ye ayrılmıştır. Nef Stadyumu ise 191.500.000 TL'ye yapılmıştır. Galatasaray Spor Kulübü'nden TOKİ'ye herhangi bir menkul ve gayrimenkul devri söz konusu olmamıştır.

Bütün stadyumlar Gençlik Spor Genel Müdürlüğü'ne aittir ve sadece “üst kullanım” hakları belli bir bedel karşılığında ya 10 yıllık ya da 49 yıllık sözleşmelerle kiralanabildiği bilinmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir