Futbolda Omuz Atmak Faul Mü?

Futbolda Omuz Atmak Faul Mü?
13.12.2022 23:59
Birçok spor dalında farklı terimler ve kavramlar yer aldığı gibi futbolda da kendine özgü terimler yer almaktadır. Futbolda omuz atmak faul mü, pres ne demek, phy ne demek? Futbolda pac ne demek, santrafor ne demek, puanlar eşitse şampiyon nasıl belirlenir? Futbol kavramları ile ilgili merak edilen soruları sizler için derleyip yazımızda yanıt aramaya çalıştık.

Futbol diğer spor dallarına nazaran temaslı oynanan bir spor dalıdır. Ancak bu temaslar belirli kurallar çerçevesinde yapılmalıdır. Aşırıya kaçan, rakibi sakatlanmaya yönelik hareketler ya da kasıtlı yapılan sert fauller hakem tarafından kartla cezalandırılmaktadır. Futbolda en çok gördüğümüz temaslı oyun ise omuz omuza mücadeledir.

Rakibe omuz atmak oyunun kuralları içerisinde olan bir olaydır. Yani bir oyuncuya omuz atma hakkına sahipsiniz. Ancak belirli kurallar çerçevesi içerisinde yapılması gerekmektedir. Eğer bir kişi topla oynuyorsa ve topu almaya çalışan kişi, top ile oynama mesafesinde olmadan direkt oyuncuya omuz atarsa bu faul olarak nitelendirilir. Defans yapan oyuncunun büyük bir hızla gelip topla oynayan oyuncuya yaptığı omuz müdahalesi de topla oynama mesafesinde olsa bile fauldür.

Futbolda Pres Ne Demek?

Futbolda oyun içerisinde ve dışarısında kullanılan birçok terim bulunmaktadır. Bu terimlerden bir tanesi de prestir. Pres, İngilizce ‘press’ kelimesinden gelmektedir. İngilizce ’de ‘press’ kelimesi, basmak anlamına gelmektedir. Futbolda kullanılan anlamı da kelime anlamına benzerdir. Futbolda pres, topa sahip olan oyuncudan topu almak için bir ya da daha fazla oyuncuyla yapılan top kapmaya çalışma işlemidir.

Futbolda Phy Ne Demek?

Dünyada en fazla takip edilen spor dallarından bir tanesi futboldur. Futbolun bu kadar popüler olmasıyla beraber, bu spor dalını ilgilendiren iş dalı bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de oyun sektörüdür. Uzun senelerdir futbol oyunları birçok kitleye ulaşmaktadır. Bunlardan en bilineni ise FIFA futbol oyunudur. FIFA’da oyuncuların kartları üzerinde yazan yetenek sayılarının anlamları merak edilmektedir. FIFA oyuncu kartlarında yer alan PHY, İngilizce ‘de kullanılan ‘physical’ kelimesinden gelmektedir. Bu kelimenin anlamı fiziksel yeterliliktir.

Futbolda Pac Ne Demek?

Dünyada en çok oynanılan futbol oyunlarından bir tanesi FIFA’dır. FIFA’da futbolcuların yeteneklerinin sayısal değerleri yer almaktadır. Oyuncu kartlarında yer alan ibarelerden bir tanesi PAC’tır. PAC, İngilizce bir kelime olan ‘pace’ kelimesinden gelmektedir. İngilizce ‘de pace kelimesinin anlamı hız ya da depar hızıdır.

Futbolda Santrafor Ne Demek?

Futbol müsabakalarında takımlar maçlara 11 kişi ile çıkmaktadır. Kalabalık bir takım ile yapılan bu takım sporunda elbette oyuncular kafalarına göre bir yerlerde durmamaktadır. Her oyuncunun belirli mevkileri vardır. Bu mevkilerden bir tanesi de santrafordur. Santrafor bir takımın en ileri ucunda oynayan hücum futbolcusudur.

Futbolda Puanlar Eşitse Şampiyon Nasıl Belirlenir?

Futbol liglerinde sezonu birinci bitiren takım şampiyon olmaktadır. Ancak bazı senelerde takımların aynı puanları aldıkları görülmektedir. Eğer iki takım aynı puanda kaldıysa şampiyonu belirlemek için öncelikle takımların kendi aralarında oynadıkları müsabakaları bakılmaktadır. Eğer buradan da şampiyon belirlenemediyse, takımların averajlarına bakılmaktadır. Averajları da eşitse en fazla gol atan takım şampiyon olmaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir