Futbol Maçında Kaç Hakem Vardır?

Futbol Maçında Kaç Hakem Vardır?
13.12.2022 23:52
Futbol, iki takım arasında oynanan ve her takımın on birer oyuncudan oluştuğu kendine özel bir topla oynanan spor dalıdır. Futbol maçında kaç hakem vardır? Bir futbol maçında en fazla kaç gol atıldı, kaç kalori yakılır, kaç korner olur? Futbol maçında devre arası kaç dakikadır, sahaya atlamanın cezası nedir, kaç oyuncu değişikliği yapılır? gibi merak edilen soruları siz değerli takipçilerimiz için araştırdık ve yazımızda yer verdik.

Futbol maçında toplamda 7 hakem vardır. Bunlar; Orta hakem, yan hakem, yardımcı hakem, çizgi hakemi ve video asistan hakemdir. Yan hakemden ve çizgi hakemden 2 tane bulunmaktadır. Her hakemin görevi birbirinden farklılık göstermektedir.

Bir Futbol Maçında En Fazla Kaç Gol Atıldı?

Madagaskar kulübü AS Adema, profesyonel bir futbol maçında en büyük galibiyet için Guinness Dünya Rekorunu elinde tutuyor. Guinness Rekorlar Kitabı, 149-0'lık final sonucunu tüm zamanların en yüksek skorlu oyunu olarak kabul ediyor.

Bir Futbol Maçında Kaç Kalori Yakılır?

Futbol, çok fazla enerji ve çaba harcamanızı gerektiren yoğun bir spordur. Futbol oynadığınızda, bu süreçte çok fazla kalori yakarsınız. Harvard Health tarafından yapılan araştırmaya göre, yaklaşık 30 dakika boyunca futbol oynayarak yaklaşık 260 kalori yakabilirsiniz. Bir saat futbol oynayarak yaklaşık 500 ila 775 kalori yakabilirsiniz. Futbol oynamakta yakılan kalori miktarı, sporu yaptığınız yoğunluğa bağlı olarak değişecektir. Yaptığınız yoğunluğa bağlı olarak değişmesinin yanı sıra kilonuza, boyunuza, beslenme rutininize, uyku düzeninize bağlı olarakta değişiklik gösterebilir. Örneğin 70 kg ağırlığındaki bir kişi 1 saat futbol oynayarak yaklaşık 650 kalori yakabilir.

Bir Futbol Maçında Ortalama Kaç Korner Olur?

Goller nadir görülen olaylar olsa da, ortalama bir maçta 10 ila 11 korner bulunur ve garip sonuçlar meydana gelebilse de korner sayısının beklentiye göre gitmesi daha olasıdır.

Futbol Maçında Devre Arası Kaç Dakikadır?

Futbol Federasyonu'na göre devre arası, ilk yarı ile ikinci yarı arasında 15 dakika olarak belirlenmiştir. Süre 15 dakikayı geçmez. Bu 15 dakika sadece takımların su molası vermesi ve birbirleriyle strateji oluşturması için verilir.

Futbol Maçında Sahaya Atlamanın Cezası Nedir?

Maç esnasına sahaya atlayıp maçın düzenini ve güvenliğini bozan kişiye 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilmektedir. Ancak bu süre o anki duruma göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin 2019 yılında UEFA Süper Kupa final maçında yaşanan bir olayda sahaya giren Ali Abdülselam Yılmaz’a 1 yıl 8 ay hapis cezası verilmişti.

Bir Futbol Maçında Kaç Oyuncu Değişikliği Yapılır?

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu’nun internet sitesinde yaptığı bir açıklamada Covid-19 salgını sebebiyle takımlara verilen her maçta 5 oyuncu değişikliği hakkını, 2022-2023 sezonunun oyun kurallarına kalıcı olarak ekleneceğini belirtmiştir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir