En Son Dünya Kupası Şampiyonu Kimdir?

En Son Dünya Kupası Şampiyonu Kimdir?
23.11.2022 19:37
Her futbolcunun hayalini kurduğu uluslararası futbol turnuvası Dünya Kupası hakkında merak edilenler var. En son Dünya Kupası şampiyonu kimdir, hangi tarihler arasında yapılmaktadır? Dünya Kupası hangi saatlerde oynanır, kaç gün sürüyor, Neymar’ın kaç dünya kupası var? İşte merak edilenler.

Dünya kupası 2022 yılı ile birlikte toplamda 22 kez düzenlenmiş uluslararası futbol turnuvasıdır. Dünya Kupası tarihinde en çok kupa kazanan takım, 5 şampiyonlukla Brezilya milli takımı olmuştur. 2018 yılında Rüya’da birçok kentte düzenlenen Dünya Futbol Kupasını Fransa kazanmıştır. Fransa, 1998 yılındaki ilk Dünya Kupası şampiyonluğundan sonra 2.kez Dünya Kupasını kaldırarak, son şampiyonluğu şu anda elinde tutmaktadır.

Dünya Kupası Hangi Tarihler Arasında Yapılmaktadır?

2022 yılına kadar genel olarak kadar yaz mevsiminin Haziran- Temmuz aylarında gerçekleştiği Dünya Kupası, bu sene Kasım ayında başladı. Bunun sebebi olarak ise Dünya Kupasına bu sene ev sahipliği yapacak olan Katar’ın iklim koşullarının el verişsiz olması sebebidir. Sıcaklıkların bunaltıcı ve kavurucu olmasından kaynaklı olarak futbolculara ve futbolseverlere zor anlar yaşatmasından endişe edilen hava şartlarından dolayı, bu kış ayları tercih edildi.

Dünya Kupası her 4 yılda bir yapılmaktadır. 2018 yılında son olarak dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ülkelerinden biri olan Rusya’nın birçok bölgesinde oynanan Dünya Kupası, bu sene yani 2022’de 20 Kasım’da Katar’da gerçekleştirilmeye başladı.

20 Kasım’da başlayan Dünya Kupası, ayrıca Katar’ın ulusal günü olan 18 Aralık’ta Lusail şehrinde oynanacak olan final maçı ile son bulacaktır.

Dünya Kupası Hangi Saatlerde Oynanır?

Takımlar Dünya Kupası’nda yer alabilmek için belli kurallar dahlinde birbirleri ile karşılaşmaktadırlar.  Gruplarını lider olarak tamamlayan takımlar, doğrudan Dünya Kupası’na gitmeye hak kazanıyorlar. Takımların dünya kupası turnuvalarında hangi saatlerde karşılaşacaklarını ise FIFA açıklamasında belirtmiştir. Takımlar 13.00, 16.00, 19.00 ve 22.00 saatlerinde karşılaşmaktadır.

Neymar’ın Kaç Dünya Kupası Var?

Neymar, Brezilya’nın milli takım oyuncudur. 5 Şubat 1992 yılında Brezilya’nın Sao Paulo kentinde dünyaya gelmiştir. 2015 yılında Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu yaşamış başarılı bir futbolcudur. Şimdiye kadar Dünya Kupası bulunmayan Neymar, Dünya Kupası’nın başlamasıyla birlikte en büyük hayalinin bu sene Dünya Kupası’nı almak olduğunu, bu sefer bu hayalini gerçekleştirmek istediğini söylemiştir.

Dünya Kupası Kaç Gün Sürüyor?

FIFA’nın düzenlemiş olduğu en büyük ve en önemli futbol turnuvası olan Dünya Kupası hakkında merak edilenler sorular var. 2010’da yapılan oylamada sonucunda Dünya Kupası’ na eşlik edecek olan ülke Katar olarak belirlendi. Dünya kupası bu sene Katar’da 20 Kasım 2022’de başladı. Karşılaşmalar 5 ayrı şehirde 8 farklı stadyumda yapılacak. 20 Kasım 2022’de başlayan Dünya kupası 18 Aralık’ta final maçıyla sona erecek.

Dünya kupasının her zaman yaz aylarında düzenlenmesi fakat bu sene kış aylarında yapılacak olması kafaları karıştırmış hatta bazı kulüpler bu durumda çekimser kalmışlardır. Fakat Katar’ın elverişsiz hava koşulları ve iklimi sebebiyle sporcuların ve sporseverlerin zor durumda kalmaması adına Dünya Kupası’ nın 2022 Kasım ayında Katar’da başlamasına karar verildi.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir