Domain Bitiş Tarihi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Domain Bitiş Tarihi Sorgulama Nasıl Yapılır?
02.02.2023 18:29
Domain, internette bir website veya e-posta adresi için kullanılan benzersiz bir adıdır. Domain bitiş tarihi sorgulama nasıl yapılır, domain çeşitleri nelerdir, domain değeri sorgulama nasıl yapılır? Domain dns ayarları nasıl yapılır, domain etki alanı nedir, domain geçmişi sorgulama nasıl yapılır, domain süresi bitince ne olur? Tarzında merak edilenlere bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Domain bitiş tarihi sorgulama, bir domain adının geçerlilik süresinin ne zaman sona ereceğini öğrenmek için yapılan bir işlemdir. Bu sorgulama, genellikle WHOIS arama aracı kullanılarak yapılır. WHOIS arama aracı, bir domain adının kayıtlı sahibi, kayıt tarihi ve son kullanma tarihini gösteren bilgileri sunar. WHOIS arama aracını kullanmak için, domain adının tam adını (örneğin, example.com) girerek arama yapabilirsiniz. WHOIS arama aracını kullanmak için internette birçok ücretsiz hizmet mevcuttur.

Domain Çeşitleri Nelerdir?

-com (commercial): En yaygın olarak kullanılan ve ticari amaçlar için uygun olan domain adı türüdür.

-org (organization): Kurumsal veya sivil toplum örgütleri için uygun olan domain adı türüdür.

-net (network): Ağ veya internet hizmetleri için uygun olan domain adı türüdür.

-edu (education): Eğitim kurumları için uygun olan domain adı türüdür.

-gov (government): Devlet kurumları için uygun olan domain adı türüdür.

-info (information): Bilgi veya haber amaçlı kullanılan domain adı türüdür.

-biz (business): İş amaçlı kullanılan domain adı türüdür.

Domain Değeri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Domain değeri sorgulama, bir domain adının ne kadar değerli olduğunu öğrenmek için yapılan bir işlemdir. Domain değeri sorgulama işlemi, genellikle domain değer tahmin aracı kullanılarak yapılır. Bu aracın kullanmak için, domain adının tam adını (örneğin, example.com) girerek arama yapabilirsiniz. Bu aracın sonucunda, domain adının belirli bir değere sahip olabileceği veya olası bir değer aralığı gösterecektir. Domain değer tahmin aracını kullanmak için internette birçok ücretsiz ve ücretli hizmet mevcuttur.

Domain Dns Ayarları Nasıl Yapılır?

DNS (Domain Name System) ayarları, bir domain adının internette nasıl yönlendirileceğini belirler. DNS ayarları, genellikle bir domain adının kayıtlı sahibi tarafından yapılır. DNS ayarları, genellikle bir web sitesi, e-posta sunucusu veya diğer internet hizmetleri için kullanılır. DNS ayarları yapmak için, domain adının kayıtlı sahibi olan bir alan adı kayıt şirketi aracılığıyla yapılmalıdır. Bu işlem için gerekli olan bilgiler, genellikle domain adının kayıtlı sahibi olan e-posta adresine gönderilir.

DNS ayarlarını yapmak için, genellikle aşağıdaki bilgileri girilmesi gerekir:

·        Nameserver (NS) kayıtları: Bu kayıtlar, bir domain adının hangi nameserver'lar üzerinde yer alacağını belirler.

·        A (host) kayıtları: Bu kayıtlar, bir domain adının hangi IP adresine yönlendirileceğini belirler.

·        MX (mail exchange) kayıtları: Bu kayıtlar, bir domain adının hangi e-posta sunucusuna yönlendirileceğini belirler.

Domain Etki Alanı Nedir?

Domain etki alanı, bir domain adının hangi IP adreslerine yönlendirileceğini veya hangi sunuculara bağlanabileceğini belirleyen bir kavramdır. Domain etki alanı, genellikle bir DNS ayarı olarak tanımlanır. Örneğin, example.com domain adının etki alanı, example.com domain adının hangi IP adreslerine yönlendirileceğini veya hangi sunuculara bağlanabileceğini belirler.

Bir domain adının etki alanı, genellikle DNS ayarları aracılığıyla yapılır ve etki alanı içindeki tüm IP adresleri veya sunucular, domain adının yönlendirmesini yapabilir. Örneğin, example.com domain adının etki alanı, example.com domain adının yönlendirmesini yapabilecek olan sunucuları içerebilir.

Domain Geçmişi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Domain geçmişi sorgulama, bir domain adının geçmişte kimler tarafından kaydedildiğini veya işletildiğini görmenizi sağlar. Bu sorgulama, genellikle bir WHOIS arama aracı kullanarak yapılır. WHOIS arama aracı, bir domain adının kayıtlı sahibi, kayıt tarihi, kayıt süresi, kayıtlı sahibin iletişim bilgileri ve diğer bilgiler gibi bilgileri görüntüler. WHOIS arama aracı, genellikle bir alan adı kayıt şirketi tarafından sağlanır veya ücretsiz olarak internette mevcut olan birçok WHOIS arama aracından birini kullanabilirsiniz.

Domain Süresi Bitince Ne Olur?

Bir domain adının süresi bitince, domain adının kayıt sahibi tarafından yenilenmemesi durumunda domain adı kaybedilir. Bu durumda, domain adı tekrar kaydedilmek istenirse, başka bir kişi tarafından kaydedilebilir. Ayrıca domain adı kayıt sahibi tarafından yenilenmediği takdirde domain adının önceki sahibi tarafından yenilenme dönemi boyunca (genellikle 40-45 gün) "Redemption Period" adı verilen bir dönem için satın alınabilir ve eski sahibi tarafından yenilenmiş olabilir. Ancak, domain adının kayıt süresi bitmeden önce yenilenmesi durumunda, domain adı kayıp olmaz ve kullanıma devam edebilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir