Sıklıkla Kullandığımız Elektronik Eşyalar, Türkiye'ye Ne Zaman Geldi?

Sıklıkla Kullandığımız Elektronik Eşyalar, Türkiye'ye Ne Zaman Geldi?
07.09.2022 19:14
Elektronik aletler hakkında en çok araştırılan konulardan biri ülkemize ne zaman geldikleridir. İnternet, televizyon, ampul, araba, atari, cd, güvenlik kamerası, laptop, hızlı tren, kadın pedi, kredi kartı ilk kez Türkiye’ye ne zaman geldi?

Teknolojik aletler ve onların geçmişleri hakkında bilinmesi gereken bazı konular vardır. Bu konulardan biri de ilk kez ne zaman ülkemize geldikleridir. İnternet, televizyon, ampul, araba, atari, cd, güvenlik kamerası, laptop, hızlı tren, kadın pedi, kredi kartı ve daha fazlasına göz atalım…

Internet Türkiye’ye Ne Zaman Geldi?

12 Nisan 1993'te Türkiye'de ilk internet bağlantısı kuruldu. İlk zamanlarda sadece TÜBİTAK ve Üniversitenin internet kullanmasına izin verilirken, sadece ODTÜ ve Ege Üniversitesi internete bağlıyken, bugün herkes dilediği internet servis sağlayıcısına bağlanabiliyor.

Televizyon Türkiye’ye Ne Zaman Geldi?

Türkiye'de televizyon yayıncılığı ilk olarak 9 Temmuz 1952'de İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından başlatılmıştır. İlk banttan 100 watt güçte yayın yapan bir ITU-TV vericisi Philips'ten alındı.

Ampul Türkiye’ye Ne Zaman Geldi?

Özellikle elektrik enerjisinin Avrupa'da yayılmasından etkilenen Osmanlı Devleti, ilk araştırmasını 1902 yılında Tarsus'ta gerçekleştirmiştir. Verdun nehri boyunca fabrikaya 2 kW'lık jeneratörden oluşan bir elektrik santrali kuruldu. 1905 yılında faaliyete geçen santral, ürettiği elektrikle Tarsus sokaklarını aydınlatmaya başladı.

Akıllı Telefon Türkiye’ye Ne Zaman Geldi?

Nokia 9000 Communicator- 1996 İlk akıllı telefon modellerinden biri. Intel 386 işlemcisi vardı. Ericsson GH688- 1996 Türkiye'nin en popüler ve klasik modellerinden biridir. Sağlamlık ve şeffaf tuşlarla karakterize edildi.

Araba Türkiye’ye Ne Zaman Geldi?

Türkiye'nin ilk otomobil devrimi 57 yıl önce 29 Ekim 1961'de gerçekleştiğinde, Türkiye tarihi bir olaya tanık oldu. Türk mühendisler sadece 129 günde ilk yerli otomobili üretti. "Devrim" olarak adlandırılan ilk araba macerası ne yazık ki bitti.

Atari Türkiye’ye Ne Zaman Geldi?

Atari pek çok kişinin çocukluk eğlencesiydi. 1977 yılında piyasaya sürülmesine rağmen, Türkiye'deki kullanıcılar arasında popülerlik kazanması 1980'li yılların ortalarını bulmuştur diyebiliriz.

Cd Türkiye’ye Ne Zaman Geldi?

İnternet kaynaklarına göre Türkiye'nin ilk yerli CD'si Gülden Karaböcek'in 1987 yılında Düzgit Plak'ta yayınlanan Bir Mucize Allahım albümüydü. 90'lı yıllar, CD'lerle kasetlerin bir arada görüldüğü bir dönemdi ancak son 10-15 yılda kasetlerin kullanımdan kaldırıldığı ve CD'ler giderek mp3 formatına yenik düştü.

Drone Türkiye’ye Ne Zaman Geldi?

Dronlar günümüzde hem savunma sanayisi hem de eğlence sektörü için vazgeçilmez bir parça olmaya başladı. Popülaritesini giderek arttıran dronelar Türkiye’ye ilk olarak 2016 yılında gelmiştir.

Fiber İnternet Türkiye’ye Ne Zaman Geldi?

10 Nisan 1985'te Ankara (Ulus) ile Gölbaşı uydusunun jeomerkezi arasında 140 Mb/sn'lik bir sistemle çalışan ilk fiber optik kablo döşendi. Bu, Türkiye'nin ilk fiber optik sistemidir.

Güvenlik Kamerası Türkiye’ye Ne Zaman Geldi?

Yine 1960 yılında, Metropolitan Polis Departmanı, Tayland kraliyet ailesinin Trafalgar Meydanı'nı ziyareti sırasında kalabalığı gözetlemek için ilk kez video gözetimi kullandı. Türkiye'nin ilk CCTV sistemi 1981 yılında TBMM'de kuruldu.

Helikopter Türkiye’ye Ne Zaman Geldi?

Üretimi tamamlayan ilk helikopter, 28 Eylül 2009 tarihinde İtalya'nın Gallarate yakınlarındaki AgustaWestland tesisinde İtalyan ve Türk pilotlarla uçuş testine tabi tutuldu. Yaklaşık 30 dakika havada kalan helikopter, çeşitli manevra testlerinin ardından başarıyla iniş yaptı.

Hızlı Tren Türkiye’ye Ne Zaman Geldi?

Ankara-Eskişehir YHT, hizmete giren ilk YHT hattı olup, ilk seferini 13 Mart 2009 tarihinde saat 09:40'ta Ankara istasyonundan Eskişehir istasyonuna trenle yapmıştır.

Kredi Kartı Türkiye’ye Ne Zaman Geldi?

Türkiye'deki ilk kredi kartı, sadece birkaç bin kişinin karta sahip olduğu 1968 yılında Diners Club oldu. Ancak (BKM) açıklamasına göre, 2015 verilerine göre BKM'nin üçüncü çeyrek sonuç verilerine göre Türkiye'deki banka kartı sayısı 113 milyona yükseldi.

Kadın Pedi Türkiye’ye Ne Zaman Geldi?

Türkiye'de tek kullanımlık pedlere geçiş 1970'lerde gerçekleşti. O zamanlar, bu pedler markasızdı. İlk satışa çıktığında daha çok eczanelerde satılırdı.

Laptop Türkiye’ye Ne Zaman Geldi?

Günümüzün vazgeçilmez teknolojik aletlerini düşününce akla ilk gelen ürünlerden biri laptoptur. Laptop hakkında merak edilen konulardan biri ilk kez Türkiye’ye ne zaman geldiğidir. İlk kez 1998 gelmiştir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir