Borsada Favök Nedir?

Borsada Favök Nedir?
16.12.2022 00:15
Borsada favök, fiili dolaşım nedir? Borsada Fd nedir? Borsada fiyat nasıl oluşur, gap ne demek? Borsada halka arz nedir, hbk ne demek? Borsa denildiğinde farklı kavramların varlığı kaçınılmazdır. Bu kavramların anlamları gerek borsa ile ilgilenen kişilerce gerek diğer kişilerce merak ediliyor, işte detaylar...

FAVÖK rakamı sadece şirketin asıl faaliyetlerinden elde ettiği karı bize göstermektedir. Böylece tek seferlik kazançlar, faiz gelirleri gibi yada kur farkı gelir-gideri gibi unsurlar ayıklanmış olarak gözlemlenebilir. Örneğin faaliyet karı üretemeyen şirketler elde ettikleri finansal gelir yada tek seferlik gelirlerle kar rakamı oluşturmak mümkündür.

FAVÖK, bir şirketin karlılığının bir ölçü birimi olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla, daha yüksek değerler genellikle bu manada daha iyidir. FAVÖK değeri, negatif ve pozitif olmasına göre, şirkete yönelik bir işaret sağladığı biliniyor. Pozitif FAVÖK değeri genel anlamda, bir firmanın vergi, faiz ve amortisman öncesinde karda olduğuna işaret etmektedir.

Borsada Fiili Dolaşım Nedir?

Fiili dolaşımdaki pay oranı bilinenlere göre, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından, Borsa İstanbul piyasalarında işlem gören payların halka açıklık oranlarını göstermektedir. Bir kavram olarak tanımlanmış olup, MKK tarafından hesaplanarak yayınlanmaktadır. Payın endeks içindeki ağırlığını ayarlamaya yarayan 0'dan büyük, 1'den küçük veya 1'e eşit bir sayı olarak bilinmektedir.

Borsada Fd Nedir?

Şirket değerlemesinde kullanılan bir çarpan Fd olarak adlandırılmaktadır. Firma değerinin favök'e oranı olarak karşımıza çıkmaktadır. İngilizcesi ev/ebitda olup, türkçede fd/favök, fd/vafök, fd/fvaök olarak da isimlendirilmektedir. F/K oranında olduğu gibi faiz ile ilişki kurulması gerekmektedir. Faizlerin düşük olduğu ortamlarda daha yüksek FD/FAVÖK çarpanları kullanılırken faizler yükseldikçe çarpanlar da geri aynı şekilde gelecektir.

Borsada Fiyat Nasıl Oluşur?

Fiyatların belirlenmesindeki en temel unsur arz-talep olarak karşımıza çıkmaktadır. Hisse senedi fiyatlarını da alıcı ve satıcılar belirlemektedir. Hisse senedi fiyatları çoğunlukla ekonomik gelişmelerinden etkilenen fiyatlar olarak biliniyor. Olumlu ekonomik gelişmeler olumlu, olumsuz gelişmeler ise olumsuz etki yaratmaktadır. En temel olarak, hisse senedine karşı oluşan arzın fazla olması fiyatını arttırırken, talebin düşük olması da fiyatın düşmesine sebebiyet vermektedir. Yani bir ürüne ne kadar ihtiyaç varsa ve alım gücü yüksek ise üretimi arttığından dolayı fiyatında çoğalma olması gözlemlenecektir.

Borsada Gap Ne Demek?

Eğer yapılan analizler ve veri incelemesi kapsamında periyodun kapanması ile oluşmuş fiyatın üzerinden bir sonraki açılış fiyatı arasında fark ortaya çıkıyor ise, o zaman GAP şeklinde ifade gerçekleştirme işlemi yapılmaktadır. Bu durumda boşluk oluştuğu anlamına gelmektedir.

Borsada GAP açıklığı herhangi bir emtianın borsa kapanışındaki değeri ile sonraki süreçte borsanın ilk açıldığı zamandaki değeri arasında farklılık anlamına gelmektedir. Bu açıklık genellikle hafta sonları gerçekleştiği bilinmektedir. Bazı borsalar bilindiği üzere haftanın beş günü yatırıma müsaade ettiği bilinmektedir.

Borsada Halka Arz Nedir?

Halka arz, Sermaye Piyasası araçlarının satın alınması için her türlü yoldan yapılan genel bir çağrıyı ve bu çağrının devamında gerçekleştirilen pay satışı olarak açıklanabilir. Halka açılma sürecinde şirketler için en zor gerçekleşecek olan aşama karar aşaması olarak bilinmektedir.

Borsada Hbk Ne Demek?

HBK’nin açılımı hisse başı kar olarak bilinmektedir. Şirketin kazanıcından hissedarlarına verilen kar paylarının çıkarılmasıyla hesaplama işlemi yapılmaktadır. HBK bir şirketin kazanç seviyesini anlayabilmek için kullanılmaktadır. Bir şirketin çeyreklik net karının dolaşımdaki hisse adedine bölünmesi ile ortaya sonuç çıkmaktadır. Bu oran, şirketin her bir hisse adedi için ne kadar kar ettiğini gösterir yöndedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir