Borsada Bileşik Getiri Nedir?

Borsada Bileşik Getiri Nedir?
14.12.2022 23:52
Son zamanlarda borsa yatırımları çok fazla gündeme gelmektedir. Borsada bileşik getiri nedir ve beta ne demek? Borsada balina ve ceza ne demek? Çanak ve derinlik nedir? Borsada düzeltme nedir? Şeklinde borsa konusunda merak edilenleri ve bazı terimleri sizler için araştırdık ve bu yazımızda derledik.

Bileşik getiri, kümülatif bir zaman serisi boyunca sermayenin getiri oranıdır. Bileşik getiriler, belirli bir süre boyunca bir yatırımdaki büyümeyi veya düşüşü hesaplamak için ortalama getirilere kıyasla daha doğru bir ölçüdür. Bileşik yıllık getiri, yatırımınızın her yıl için bileşik etkisini dikkate alarak geri dönüş oranıdır. Bu, ortalama yıllık getiriden çok daha doğru bir performans ölçüsüdür. Aynı zamanda bir varlığın, birincil varlığa yeniden yatırıldığında veya yatırıldığında ek kazanç sağlayacak olan kazançlar elde etme yeteneğidir.

Borsada Beta Ne Demek?

Beta getiri ile risk arasındaki ilişkiyi ifade eden ölçüttür. Hisse senedinin getirebileceği getiriyi portföy getirisine olan duyarlılığını ifade etmektedir. Beta, genel piyasadaki hareketlere göre bir hisse senedinde beklenen hareketi ölçen bir kavramdır. 1'den büyük bir beta, hisse senedinin daha geniş pazardan daha değişken olduğunu ve 1'den düşük bir beta, daha düşük oynaklığa sahip bir hisse senedini gösterir.

Borsada Balina Ne Demek?

Balinalar diğer adıyla dev yatırımcılar piyasayı domine edebilecek miktarlarda varlıkları olan yatırımcılardır. Balina veya balina grubu, piyasanın üzerindeki fiyatlarla büyük satın alma emirleri açarak bir satın alma duvarı oluşturur. Bu muazzam alım emirleri, emirlerin gerçekleştirildiği fiyatı yükseltir ve diğer tüccarları da alım fiyatlarını yükseltmeleri için kandırır. Bu yatırımcılar piyasayı kolaylıkla manipüle edebilmektedir.

Borsada Çanak Nedir?

Genellikle düşüş görülen zamanlarda görülen bu durum grafiklerde oluşan formasyon çanağı andırması nedeniyle çanak olarak nitelendirilmektedir. Bu durum genellikle düşüşün, yükselişin başladığı yere süreceği anlamını taşımaktadır.

Borsada Derinlik Nedir?

Piyasa derinliği, bir piyasanın menkul kıymetin fiyatını önemli ölçüde etkilemeden nispeten büyük piyasa emirlerini absorbe etme kabiliyetini ifade eder. Piyasa derinliği, açık emirlerin, tekliflerin ve tekliflerin genel seviyesini ve genişliğini dikkate alır ve genellikle tek bir menkul kıymet içinde alım satımı ifade eder.

Piyasa verilerinin derinliği, bir menkul kıymet veya para birimi için bekleyen emirlerin bir listesinden oluştuğu için emir defteri olarak da bilinir. Defterdeki veriler hangi işlemlerin işlenebileceğini belirlemek için kullanılır. Veriler, çoğu çevrimiçi brokerden ücretsiz olarak veya küçük bir ücret karşılığında edinilebilir. Bu veriler doğrultusunda yapılan analizler genellikle daha doğru sonuçlar getirmektedir.

Borsada Düzeltme Nedir?

Piyasa düzeltmesinin genel tanımı, %10'dan fazla ancak %20'den az olan piyasa düşüşüdür. Ayı piyasası genellikle %20 veya daha fazla düşüş olarak tanımlanır. Bir borsa düzeltmesi, yakın zamanda borsanın en yüksek seviyesinden en az %10'luk bir değer düşüşünü tanımlar. Yatırımcılar genellikle piyasadaki bir bütün olarak veya S&P 500 gibi belirli bir endeks içindeki düşüşü tanımlamak için "borsa düzeltmesi" kullanırlar.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir