Bebeğin Uzun Boylu Doğması İçin Ne Yapılabilir?

Bebeğin Uzun Boylu Doğması İçin Ne Yapılabilir?
27.12.2022 22:11
Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz günden beri, muhtemelen bebeğinizin nasıl görünebileceğinin hayalini kuruyorsunuz. Bebeğin uzun boylu doğması için, kirpiklerinin güzel doğması için, zeki doğması için ne yapılabilir? Bebeğin renkli gözlü doğması için, sarışın doğması için, uslu doğması için ne yapılabilir? Gibi hamilelik sürecinde anne adayları tarafından merak edilen soruları araştırdık ve bu yazımızda yer verdik.

Bir fetüsün büyüklüğü büyük ölçüde plasentanın sağlığı tarafından belirlenir. Plasentanın ana görevi, büyüyen bir fetüsü hem korumak hem de ona besin sağlamak olduğundan, plasentayı beslemek için kaliteli beslenmenin mevcudiyeti de önemlidir. Elbette, hamilelik sırasında fetüsün büyümesini etkileyebilecek başka faktörler de vardır. Örneğin, hamilelik sırasında gestasyonel diyabet geliştiren ebeveynlerden doğan bebekler, durumla ilişkili yüksek kan şekeri düzeylerinin bir sonucu olarak genellikle ortalamadan daha büyüktür.

Bebeğin Kirpiklerinin Güzel Doğması İçin Ne Yapılabilir?

Bebek kirpikleri yüzün güzel görünmesini sağlarken gözleri temiz ve nemli tutar. Bazı bebekler uzun, koyu kirpiklerle doğarken, diğer bebeklerin kirpiklerinin gelişmesi daha uzun sürer. Kirpiklerinin olup olmaması endişe edilecek bir durum olmasa da bebeğinizin kirpiklerini ne zaman uzatacağını merak edebilirsiniz. Çoğu bebek kirpiklerle doğar, ancak diğer bebeklerde birkaç ay görünmeyebilir. Bazı bebeklerin zar zor fark edilen ince, sarı kirpikleri vardır, ancak önümüzdeki birkaç ay içinde daha koyu ve daha uzun hale gelirler. Prematüre bebekler hiç kirpikli doğmayabilirler.

Bebeğin Zeki Doğması İçin Ne Yapılabilir?

Sizlere bebeğinizin akıllı ve zeki olmasını sağlayacak bazı ipuçları veriyoruz:

·        Bir hikaye zamanı alışkanlığı başlatın.

·        Sağlıklı beslenin.

·        Zinde ve aktif kalın.

·        Müzik açın ve konuşun.

·        Tiroid seviyelerini kontrol altında tutun.

·        Takviyeleri göz ardı etmeyin.

·        Biraz güneş ışığı alın.

·        Karnınıza hafifçe masaj yapın.

Bebeğin Renkli Gözlü Doğması İçin Ne Yapılabilir?

İlk başta birçok bebeğin mavi veya gri gözlere sahip olduğu doğru olsa da,  göz renginin doğumdan aylar sonra değişebileceğini bilmek önemlidir. Yeni çevrelerine ela ve kahverengi gözlerle bakan pek çok bebek de vardır. Aslında, 192 yeni doğmuş bebeği içeren 2016 Stanford Üniversitesi araştırması, bunların yaklaşık üçte ikisinin kahverengi gözlerle doğduğunu, 5 bebekten yalnızca 1'inin mavi gözlerle dünyaya geldiğini buldu. Bebeğin renkli gözlü olması için hem anne hem de babadan bu geni alması şarttır.

Bebeğin Sarışın Doğması İçin Ne Yapılabilir?

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz günden beri, muhtemelen bebeğinizin nasıl görünebileceğinin hayalini kuruyorsunuz.  İşte bebeğinizin sarışın mı, esmer mi, kızıl mı yoksa ikisinin arasında bir gölge mi olacağını belirleyen temel genetik ve diğer faktörler hakkında bazı bilgiler.

 Bebeğinizin saç rengi ana rahmine düştüğü andan itibaren belirlenir. Sperm yumurta ile karşılaştığında ve bir zigota dönüştüğünde, tipik olarak 46 kromozom kazanır. Bu hem anneden hem de babadan gelir. Bebeğinizin tüm genetik özellikleri: saç rengi, göz rengi, cinsiyet, vb. bu erken aşamada zaten kilitlenmiştir. Daha da ilginç olanı, ebeveynlerin çocuklarına aktardıkları her bir kromozom setinin tamamen benzersiz olmasıdır. Bazı çocuklar annelerine daha çok benzeyebilirken bazıları da babalarına daha çok benzeyebilir

Bebeğin Uslu Olması Doğması İçin Ne Yapılabilir?

Bebeğinizin sakin ve uslu bir bebek olarak doğmasını istiyorsanız hamileliğiniz boyunca stresten, kaygıdan uzak durmalısınız. Geçirdiğiniz tüm olumsuz süreçler hem sizi hem de bebeğinizi olumsuz etkileyecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir