Barbados Bağımsızlığını İlan Etti: O Artık Barbados Cumhuriyeti

Barbados Bağımsızlığını İlan Etti: O Artık Barbados Cumhuriyeti
01.12.2021 17:39
400 yıllık bir geçmişten sonra, bir Karayip ada ülkesi olan Barbados, bağımsızlığını ilan edip, Birleşik Krallık ile olan tüm bağlarını bitirdi. Büyük bir tören ile açıklanan karar, ülkede sevinç ile karşılandı. Büyük törende yaşanan her şeyi detaylandırdık. Barbados Cumhuriyeti nerede? Barbados nasıl gidilir, cumhurbaşkanı kimdir, nereye bağlıydı? Gibi merak edilenleri sizler için araştırdık?

Barbados bağımsızlığını ilan ederken, cumhuriyet rejimini geçmiştir. Dünyada büyük ses getiren olay, 30 Kasım’a denk getirilmiştir. 30 Kasım Barbados’un bağımsızlık günü olarak kutlanırken, bu kararla özel bir anlamı daha olmuş oldu. Ada ülkesi tam 396 yıldır İngiliz Kraliyeti egemenliği altında bulunurken, bu kararla Barbados Cumhuriyeti kurulmuştur. Ülkenin ilk devlet başkanı olarak 72 yaşında ki Sandra Mason olurken, aynı zamanda Sandra ülkenin ilk kadın devlet başkanı oldu. Ülke bu karardan önce devlet başkanı olarak, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’i kabul etmektedir. Bu kararla bu durumda tarihe karışmış olurken, törende yüksek onur konuğu olarak Prens Charles de yer aldı. Ayrıca Barbadoslu olarak bilinen dünyaca ünlü star Rihanna’ya da kahraman nişanı verilmiştir. Büyük coşkuya neden olan karar, büyük bir tören gecesi ile duyuruldu.

Barbados Cumhuriyeti Nerede?

300 bin kadar nüfusu olan küçük ada ülkesi, bir Karayipler adası olarak bilinmektedir. Küçük Antiller’in parçası ada, Orta Amerika olarak geçmektedir. Karayipler’in en doğusunda bulunan ada, aynı zamanda Venezuela’nın kuzey doğusunda yer almaktadır. Batısında Saint Lucia, Saint Vincent, Grenadinler gibi adalar bulunurken, güneyin de ise Trinidad Tobago yer almaktadır. Küçük ada ülkesinin başkenti ise Bridgetown olurken, bu karar ile dünya basınında genişçe yer buldu.

Barbados'a Nasıl Gidilir?

Bağımsız bir ada ülkesi olan Barbados’a gitmek için ülkemizde direk uçuş bulunmamakla beraber, bir aktarma ile başkent Bridgetown’ a ulaşmak mümkündür. Ülkemizden Barbados ülkesine gidecek kişilerden, 90 güne kadar vize istenmemektedir. Lakin ülkemizden direk uçuş yapılamadığı için, transit geçilecek ülkeler için vize talep edilmektedir. Ülkemizden ulaşımı kısıtlı olan Barbados’a uçuşlar, 12 saat sürerken, aktarmaya göre 20 saat kadar bir sürede olabiliyor.

Barbados Cumhurbaşkanı Kimdir?

Ülkenin ilk kadın Cumhurbaşkanı olan Sandra Mason, 17 Ocak 1949 yılında St. Philip bölgesinde dünyaya merhaba dedi. 1973 yılında, ülkenin tek devlet üniversitesi West Indies Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden mezun olan Mason, avukatlık ve öğretmenlik mesleklerini icra etti. 2018 yılında Barbados Genel Valisi olarak görev alan Mason, ilan edilen bağımsızlıktan sonra, ülkenin devlet başkanı olarak seçildi.

Barbados Nereye Bağlıydı?

En genç cumhuriyet olarak karşımıza çıkan Barbados, Karayipler’in güneyine uzanan bağımsız bir ada ülkesi olarak bilinmektedir. Orta Amerika’ya dâhil edilen ülke, devlet başkanı olarak İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’i tanımaktaydı. Tam 400 sene kadar Birleşik Krallığı’n hâkimiyetini kabul eden ada ülkesi, aldığı karar sonucunda bağımsızlığını ilan etti. Yeni günlere tam bağımsız bir ada ülkesi olarak devam edecek Barbados, 300 bin nüfusa sahiptir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir