Bağkur Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

Bağkur Askerlik Borçlanması Ne Kadar?
07.01.2023 20:59
Bağkur, genellikle esnaf vatandaşların kullandığı bir sigorta türüdür. Bağ kur askerlik borçlanması ne kadar, cari dönem ne demek, çeyiz parası nasıl alınır, dondurma nasıl yapılır? Bağ kur'dan ne zaman emekli olurum? Dondurulmuş bağ koru nasıl açılır? Bağ kur ve yapılan işlemler ile ilgili merak edilen soruları sizler için bu yazımızda derleyip cevap verdik.

Askerlik borçlanması er ya da erbaş olarak silah altında ya da yedek subay okulunda geçen sürenin sigorta hizmet süresine eklenmesi amacıyla yapılan sigorta prim hizmeti borçlanmasıdır. Askerlik borçlanması 2022 yılı için bir kişinin her gün için ödemesi gereken tutar 69,02 Türk lirasıdır. Bu fiyat aylık 2070,6TL yaparken yıllık 24847,20 TL yapmaktadır.

Bağkur Cari Dönem Ne Demek?

BAĞ-KUR 1971 yılında kurulan bir kurumun kısaltmasıdır. Bu kurumun açılımı, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumudur. Bağ kur kullanan kişilerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi cari dönemin ne olduğudur. Cari dönem Türkçede bulunulan dönem demektir. SGK prim ödemeleri ile vergi ödemelerinde cari dönem borçları ise henüz son vadesi geçmemiş borçlar için söylenilmektedir.

Bağkur Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Çeyiz parası ölüm geliri ya da aylığı alan kız çocuklarına bir defaya mahsus verilen bir paradır. Çeyiz parasının bir diğer ismi evlenme ödeneğidir. Çeyiz parası kişinin evlenme tarihindeki gelirin ya da aylığının 2 yıllık tutarı olarak bir defaya mahsus ödenen bir yardım türüdür. Çeyiz parası alabilmek için hak sahibi olan kız çocuğunun bir dilekçe ile sigorta kurumuna başvurması gerekmektedir.

Bağkur Dondurma Nasıl Yapılır?

Sigorta kurumunun otomatik olarak yapmasını beklemeden bağ kur dondurmak isteyen kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapması gerekmektedir. Bu başvuruyu yapan kişilerin başvurularını dosyalarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğü ya da merkezlerine iletmesi gerekmektedir. Ancak BAĞ-KUR’da prim günlerini dondurma ile alakalı herhangi bir kanun bulunmamaktadır.

Bağkur’dan Ne Zaman Emekli Olurum?

Bağ kur, 1971 yılında kurulan Esnaf ve Sanatkarlar Ve Diğer Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu’nun kısaltılmış halidir. Kişilerin ne zaman emekli olacağı çalıştığı gün sayısı ve prime göre değişebilmektedir. BAĞ-KUR’luların ödemesi gereken prim ek madde kapsamına göre 450 gün daha prim ödeyerek BAĞ-KUR’dan sonra SSK ya ödediğiniz primi 1260 güne tamamlamanız halinde bir gül SSK’dan emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5000 iş günü prim ödeme ve 45 yaş şartlarına tabi olmaktasınız.

Dondurulmuş Bağkur Nasıl Açılır?

Bağ kur sistemine dahil olan vatandaşlar isterlerse sosyal güvenlik kurumuna başvuru yaparak bağ kurlu olduklarını dondur olabilmektedir. Eğer kişiler sonradan dondurulmuş bağkurunu açmak istiyorsa bankanın dijital kanalları üzerinden SGK ödemeleri menüsüne girerek bağ kur geçmiş dönem ödeme seçeneğine tıklanmalıdır. 7256 bağkur ihya ödemesi başlığına tıkladığınız zaman bağkur ihya canlandırma kapsamında ödemenizi gerçekleştirerek dondurulmuş BAĞ-KUR’unuzu açabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir