Yıldız Anason Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Yıldız Anason Hangi Yemeklerde Kullanılır?
19.08.2022 12:13
Yıldız anason, birçok yemekte kullanılabilen eşsiz bir baharattır. Çin'e özgü bir baharat olan yıldız anason, yaprak dökmeyen bir ağaçtan toplanan yıldız şeklinde bir tohum kabuğudur. Yıldız anason hangi yemeklerde kullanılır, çayı zayıflatır mı, nerede satılır ve nasıl saklanır?

Yıldız anason; çorba, makarna, tavuk ve et yemeklerinde kullanılabilmektedir. Rendelenmiş veya öğütülmüş yıldız anasonu, zencefilli kurabiye, çikolatalı kek veya kek gibi tatlılarda da kullanabilirsiniz. Yıldız anason, rezene tohumu, meyan kökü, karanfil ve anason tohumuna benzemektedir. Ancak tatlı ve baharatlı tada sahip olan yıldız anason, çok güçlü ve farklı bir tada sahiptir. Yıldız anasonun tadı genellikle tatlı olarak düşünülse de, genellikle tuzlu yemeklerde kullanılmaktadır. Narenciye, soğan, kümes hayvanları, tarçın, hindistan cevizi ve zencefil ile iyi uyum sağlayan bu baharatın az miktarlarda kullanılması gerekir. Asya mutfağında bulunan çeşitli yemek ve çorbalarda kullanılan yıldız anason, sıcak şarap gibi Avrupa içeceklerini lezzetlendirmek için de kullanılmaktadir.

Yıldız Anason Çayı Zayıflatır Mı?

Yıldız anason çayının zayıflatma etkisi vardır. Yıldız anason çayı, yıldız anason ağacının meyvesi ile demlenen bir içecektir. Bu çay, bağışıklık sistemi ve sindirim sisteminin güçlenmesine destek olur. Yıldız anason çayı, sindirimi kolaylaştırır ve mide ağrılarını gidermeye yardımcı olur. Bununla birlikte şişkinliği gidermeye katkı sağlayan yıldız anason çayı, gazı gidermeye ve bağırsak spazmlarını azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bu çay, sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlar ve tüm organizmanızı canlandırır. Antioksidan özelliklerine sahip olan çay, vücudunuza zarar verebilecek olan serbest radikallere karşı savaşır.

Yıldız Anason Nerede Satılır?

Yıldız anason baharatını birçok gıda marketinde bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra çevrimiçi olarak da satın alabilirsiniz. Yıldız şeklinde olan yıldız anason kabuğunun her birinde tek bir tohum içeren ortalama sekiz nokta yer almaktadır. Hem tohumlar hem de bakla yemek pişirmede kullanılmaktadır. Bu baharat, tatlı ve güçlü anason aromasını içerir. Bununla birlikte yıldız anason, bütün ve öğütülmüş halde satılmaktadır. Yıldız anason bütün veya öğütülmüş olarak satın alabilirsiniz. Çoğu markette baharat reyonunda veya Asya içerik bölümünde bulunabilen yıldız anason, online marketlerde de satılmaktadır. 

Yıldız Anason Nasıl Saklanır?

Yıldız anason; hava almayan bir kapta, serin ve karanlık bir yerde saklanır. Hem bütün hem de öğütülmüş baharatı hava geçirmez bir kapta nemden, ısıdan ve güneş ışığından uzakta saklanması gerekir. Bütün yıldız anason, yaklaşık bir yıl boyunca taze kalabilmektedir. Öğütülmüş baharat ise yaklaşık altı ay sonra lezzetini kaybetmeye başlayabilir. Birçok baharat gibi, yıldız anasonun aromasının uzun süre dayanabilmesi için kuru, serin ve karanlık bir ortamda saklanması gerekir. Bütün yıldız anason, uygun şekilde saklanırsa iki yıla kadar dayanabilmektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir