Kurabiye Hamuru Katı olursa Ne Yapılır?

Kurabiye Hamuru Katı olursa Ne Yapılır?
13.11.2022 21:33
Mutfakta bilmemiz gereken püf noktalar var. Meraklıları için detayları ile araştırdık. Kurabiye hamuru, kefir, aşure, şerbet katı olursa ne yapılır? Reçel, kek hamuru katı olursa ne yapılır?

Yemek yaparken tariflerin ayarını kaçırabiliriz. Deneme yanılma yoluyla profesyonelleşir ve kendimize göre tarifler üretebiliriz. Gelelim fazla malzeme olduğunda katı veya sıvı olan kurabiyelere… Eğer kurabiyeniz katı olursa bu durumda ne yapabiliriz? Biraz yoğurt, su veya süt ekleyebiliriz. Bu sayede kurabiye hamuru kendine gelecek kıvam açısından da isteği şekle bürünecektir. Eğer şeker oranı azalırsa ekstra şeker de katmanız önerilir. Yani tekrardan yapıyormuş gibi sıvı katarak ve şeker oranını dengeleyerek istediğiniz kıvama getirebilirsiniz.

Kefir Katı Olursa Ne Yapılır?

Kefir metabolizma açısından önemli süt ürünlerindendir. Evde kendiniz de yapabileceğiniz kolay sıvı besinidir. Eğer kefir katı haldeyse bu kefirin bozulduğuna dair işarettir. Bu aşamada tüketmenizi tavsiye etmiyoruz. Çünkü süt ürünlerinde zehirlenme oranı yüksek olduğu için daha kötü sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Peki, evde kendiniz anlık yaptınız ve katılık oranını da artırdınız. Bu sefer ne yapmanız gerekir. Süt ve su oranını dengelemeniz lazım. Bu oranlar birebir olması çok önemlidir. Kefir yoğurt mayalamaya benzemez. Bu açıdan ne yoğurt ne de ayran gibi olacak. İkisi arasında bir kıvam tutturulmalı. Bu kıvam içinde malzemelerinde oranını iyi bilmek gerekebilir.

Aşure Katı Olursa Ne Yapılır?

Aşure dini açıdan Müslümanlar için önemli bir lezzettir. Tüm kuruyemiş ve baklagillerin karışımı ile aslında bereketi simgeler. Bu açıdan yoğun ve katı olması yüksek ihtimallerdendir. Aşurenizin kıvamı istediğiniz gibi olmadı, katı olarak tuttu neler yapabiliriz? Üzerine bir miktar su ilave ederek şeker oranını da dengelerseniz katılığını giderirsiniz. Tabi su ve şekeri koyduktan sonra tekrardan kaynatmanız gerekir. Bu aşamalardan sonra aşureniz istediğiniz kıvama gelecektir.

Şerbet Katı Olursa Ne Yapılır?

Tatlılarda kullandığımız yan ürün olan şerbetin kıvamı çok önemlidir. Bu kıvamı ancak tecrübeli mutfak şefleri ve ev hanımları tutturabilir. Herkesi harcı olmayan bir olaydır. Peki, şerbet katı olduğunda neler yapabilir, gelin irdeleyerek öğrenelim. Su ve şekerin karışımından katılaşan şerbetin içine sıcak suyu ilave ettiğimizde katılık ortadan kaybolacak. Bu sayede ağdalı ve güzel bir kıvama dönüşecektir.

Reçel Katı Olursa Ne Yapmalı?

Meyvelerin reçellerini her daim yaparız ve severiz. Özellikle mevsimi geçen meyvelerin yaz ve kışın yenmesi için reçel önemli bir stok ürünüdür. Eğer reçelimizi yaparak katı olduğunda neler yaparak kurtarabiliriz. Su ve şeker koyarak katı olan reçelimizi kurtarabilir ve istediğimiz kıvama gelebilir.

Kek Hamuru Çok Katı Olursa Ne Yapılır?

Kek hem kolay hem de zor bir tatlı çeşidi olmaktadır. İçindeki malzemeleri doğru şekilde tutturmak ise çok zordur. Eğer katı bir hamur ile karşılaşırsanız, içerisine sür ve su katarak o katı oranını istediğiniz kıvama getirebilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir